Sikoly-szám és „világutazás”

Fodor István Zenta Hírek

A hetvenéves Sinkovits Péter köszöntése

Író, költő, újságíró és utazó – így mutatta be Sinkovits Pétert Sándor Zoltán, a Sikoly folyóirat főszerkesztője szombaton este a Vajdasági Magyar Művelődési Egyesület csarnokában, a zEtna vendéglátásában megtartott irodalmi esten. S merthogy hetvenéves az „író, költő és utazó”, a folyóirat teljes 46. számát neki szentelték.

Az időutazás kezdetén a hatvanas-hetvenes évek Zentájára vezette a résztvevőket az ünnepelt, mondván: egy gyorsan fejlődő, pezsgő életet élő, mozgalmas város volt akkoriban; a gimnázium ontotta a szellemi gazdagsággal felruházott későbbi értelmiségieket. Miként Sinkovits Péter a folyóiratban közölt interjúban fogalmaz a gimnázium szellemiségéről: „Világlátásom iránytűje azóta is szinte mozdulatlan. Sokszínűség, nyitottság, az igyekezet megbecsülése, a tudásvágy felkeltése… Vándor számára teli puttony.” Azután az értelmiség jelentős hányada máshová költözött.

– Akkor többet vártunk – mondta Sinkovits Péter –, de a város máig is élhető maradt. Szellemi intézményeivel nagy hiátus után ismét fölfelé ível: megteremtődött a tehetséggondozó gimnázium, fölépült a művelődési intézet, hivatásos lett a színháza, létrejött az európai szellemiséget képviselő zEtna, és a városban szinte minden napra jut valamilyen kulturális rendezvény.

Elutazhattunk Újvidékre, ahol Péter Zentán kívül a legtöbb időt töltötte, és ahol a Forum-házat tekintette kiemelkedő szellemi centrumnak; Budapestre, ahonnan egy évtizeden át tudósította a Magyar Szót; Kínába a Zsenmin Zsibao szerkesztőségébe; a mediterrán vidékre, amelyhez – írásaiból következtetve – erős vonzódást érez. Erről magyarázatként elmondta, hogy Olaszországban komor arcokat nem látott, Budapesten ez fordítva volt. Vagy: amikor összedőlt Zorba, a görögök drótpályája, amely hosszadalmas munkával épült, ő táncolni kezdett. Lehet tehát választani, de legalább szándékban hozzájuk kellene közelíteni – hallottuk.

Az esten a folyóirat szerzői és barátok – Virág Ibolya, Csík Mónika, Szögi Csaba, Beszédes István – meséltek Sinkovits Péterről és a vele való találkozásokról. Van, aki Vergiliusának tekinti, de mindenki megfontolt, bölcs embernek, akiről – bár a humor kimaradt Péter jellemzéséből, de a résztvevők művelték – Csík Mónika, ha mesefigurát formálna, a bölcs bagoly szerepét osztaná rá.

Forrás: Magyar Szó

Sándor Zoltán beszélget Sinkovits Péterrel (Fodor István felvétele)

Sándor Zoltán beszélget Sinkovits Péterrel (Fodor István felvétele)