Remekelt a Talentum a St. Louis-ban

Kassa Kiemelt cikk

A Talentum csapata második alkalommal utazhatott az FLL világfesztiválra, ahol újra kimagasló eredményt ért el. A lelkes felkészülésnek köszönhetően a Talentum csapata 2. helyezést ért el a Gracious Professionalism kategóriában, amelyben az összes versenykategóriában nyújtott kiegyensúlyozott teljesítményt értékelték. A világfesztivál előtt sikeresen teljesítettek a V4-ek versenyén Debrecenben, valamint a Közép-európai seregszemlén, a németországi Regensburgban.

A hattagú csapat a Robot Design kategóriában komoly és szigorú szakmai zsűri előtt védte meg a munkát. A műszaki dokumentációs anyag tartalmazza a teljes számítógépes programozás leírását, vagy azt, hogy a robot milyen missziókat képes teljesíteni és mennyi idő alatt.

Minden évben többféle feladatot kell megoldaniuk, amelyek között mindig szerepel egy környezetvédelmi téma is. A fiúk ezúttal egy denevérmentő készüléket terveztek. Az épületek falrepedéseiben megbúvó denevérek rendszerint benn rekednek, amikor a tömbházakon elvégzik a hőszigetelést, mert gyakorlatilag befalazzák őket. A kassai diákok azonban találtak megoldást a problémára. „A mi megoldásunk a BatScape, ami egy intelligens kiútként szolgál a denevéreknek ezekből a repedésekből. Ez a szerkezet számolni is tudja a denevéreket, és egy egyoldalú ajtó található benne, amely csak kiengedi őket” – magyarázza az elmés szerkezet működését a Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium kilencedikes tanulója, Davitko Olivér. A készüléket 2-3 napig kell a repedés előtt hagyni, hogy a táplálékukért induló denevérek mindegyike kijuthasson és már ne térhessen vissza a falrepedésbe.

Amint az kiderült, nemcsak fiúknak való a robotika. Egy éve került a csapatba Kuczik Mária, a kassai Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium kilencedikes tanulója, aki máris eljutott velük a nagy megmérettetésekre. „Érdekel, mert ez nemcsak a robotikáról szól, hanem minden másról is. Például, hogy együtt vagyunk, csapatmunka, sok új tapasztalatot, élményeket szerzek.”

Az informatika oktatásának ez a komplex formája hamarosan bekerül a szlovákiai közoktatásba, hogy a gyerekek olyan feladatokkal találkozzanak, amely nemcsak programozás, hanem a valós életből vett probléma megoldását igényli, ahol csapatban kell gondolkodni és dolgozni, és mindenkinek fontos feladata van.

A csapat tagjai: Kuczik Mária, Dávitko Olivér, Urbán Oszkár, Pándy Maximilián, Luby János, Pačuta Máté. Mentoruk Hanesz Angelika.

 

Forrás: Hirek.sk