Pedagógusok és civilek képzése Rozsnyón

Rozsnyó Emberek

A civileket érintő törvénnyel és magyarországi forrásokkal ismerkedtek meg a rozsnyói pályázati felkészítő résztvevői  február 28-án a Rákóczi Magyar Házban. A Pro Le-Ti polgári társulás szervezésében megvalósult pályázati felkészítő találkozón a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor programjai mellett a civil szférát érintő, 2019 januárjától érvényes, a nyilvántartásra és az elektronikus regisztrációra vonatkozó jogszabály változásairól is szó volt.

Kovács – Pifka Péter, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő stratégiai tervezésért és európai uniós projektekért felelős főigazgató–helyettes örömét fejezte ki a nagy érdeklődés láttán, azonban meglepte őt, hogy a majd negyven jelenlévő közül mindössze ketten rendelkeztek tapasztalattal a programjaikat illetően. A Felvidék.ma-nak elmondta, hogy eddig tizenkilenc helyszínen tartottak hasonló jellegű tájékoztatást. Kérdésünkre, hogy volt-e köztük olyan helyszín, ahol ennyire kevesen rendelkeztek tapasztalatokkal, kifejtette: „Igen, volt. Egyébként szintén Felvidéken. Amikor Szepsiben voltunk képzést tartani,

ott sem voltak sokan, akik már adtak be korábban pályázatot, viszont azt tapasztaltuk, hogy megszaporodott a beadott pályázatok száma,

hiszen pont akkor tartottunk ott előadást, amikor még két hét volt a leadási határidőig. Úgy gondolom, hogy innen is meg fog szaporodni a beérkező pályázatoknak a száma” – fejezte ki reményét  a főigazgató–helyettes.

A résztvevők egy része (Fotó: Pro Le-Ti PT)

A rendezvény három részből állt, az első részben a pedagógusoknak Brenner Kláraprogramfelelős mutatta be a Határtalanul! Magyarországon! programot, majd Beke Beáta, a Pro Le-Ti elnöke üdvözölte a résztvevőket, aztán Kovács–Pifka Péter az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőt és programjait mutatta be. A Nemzeti Kulturális Alap /NKA/ és a Csoóri Sándor programok ismertetése után Landi Julianna, a Csoóri Sándor programiroda vezetője és Géczi Gyöngyvér az NKA pályázati referense válaszoltak a jelenlévők kérdéseire.

Az előadók hangsúlyozták, hogy a pályázatok egyszerűek, és bátran bele lehet fogni tapasztalat nélkül is.

Géczi Gyöngyvér, a Nemzeti Kulturális Alap /NKA/ pályázati referense ismertette a programot, egyes kollégiumait, valamint kiemelte, hogy milyen tevékenységekre lehet pályázni az alaphoz.

„A legfontosabb talán, hogy regisztrálni kell a Nemzeti Kulturális Alaphoz és ha a szervezet nem rendelkezik magyarországi számlaszámmal, be kell vonni egy pénzügyi lebonyolítót, illetve nyitni kell egy magyarországi bankszámlát. Ez a két legfontosabb tudnivaló, a többiben már segítünk” – nyilatkozta a Felvidék-ma-nak Géczi Gyöngyvér az NKA pályázatai kapcsán.

A találkozó harmadik részében Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője tartott előadást a civil szférát érintő, 2019 januárjától érvényes, a nyilvántartásra és az elektronikus regisztrációra vonatkozó jogszabály, a 346/2018-as törvény változásairól. Ismertette a törvényt és azokat a fontos időpontokat, amelyek be nem tartásával dilemmák, de akár szankciók elé is nézhetünk.

(Forrás: Felvidék.ma/SZAKC)

Pedagógusok és civilek képzése Rozsnyón