Paláston emlékparkot avattak

Pásztor Péter Palást Kiemelt cikk

palast-emlek-avatas-2016

Az 1552-es palásti csata hősei előtti tisztelgésként augusztus 14-én emlékparkot avattak Palást határában, az egykori csata helyszínén. A létesítmény a helyiek kezdeményezésére és a község támogatásával valósult meg.

Az ünneplő közösség a falu központjából történelmi zászlókkal és korabeli öltözékek hű másolatába bújtatott vitézekkel és harcosokkal az élén indult a csata helyszínére. A főút mentén álló kápolnánál Hlédik László palásti plébános tartott litániát. Mint hangsúlyozta: „Eleink a hazánkért véreztek el e helyszínen, ami legyen példa a jövendő számára. Ezt az üzenetet hordozza az emlékpark is, ahonnan belső élményekben gazdagodva térhetünk meg otthonainkba.”

Majd dr. Kiss László, a falu díszpolgára foglalta össze a palásti csata részleteit. Mint elmondta, a mohácsi vész után az 1552. augusztus 10. és 11. között zajló palásti csata volt az első nagyobb mezei ütközet, amely a keresztények vereségével zárult. A harcokban több ezer keresztény lelte hősi halálát, köztük Sbardelatti Ágoston váci püspök is. „Emlékezzünk azokra, akik ugyan nem tudtak Palástnál győzni, ugyanakkor harcukkal, halálukkal hozzájárultak az egri csillagok felragyogásához – mondta beszédében, majd a kezdeményezés kapcsán megjegyezte: több lelkes, a múltját és elődeit tisztelő polgár indítványára emlékparkot avatunk a csatában elesettek tiszteletére, és a mai generációk okulására.”

Szkladányi Helység Anikó, Palást polgármestere ünnepi beszédében kifejtette, erkölcsi kötelességünk emlékezni, maradandó emléket állítani hőseinknek. Ezzel kapcsolatban elmondta: „Ez a park csakis szorgos összefogással és építő csapatmunkával jöhetett létre. Alkotásuk méltó emléket állít a hősöknek, felidézi a múltbeli történéseket a jelenkor és a jövő nemzedékei számára is.”

Köpöncei Péter, az 1552-es emlékpark szervező bizottságának nevében szólalt fel. Röviden felvázolta az emlékpark létrejöttének meghatározó állomásait. Mint elhangzott, jó ideje megfogalmazódott bennük az emlékpark létrehozásának gondolata, majd idén januárban a község támogatásával elkezdték a munkálatokat. Tavasszal megkezdődtek a kinti munkálatok is, a mezőterület megtisztítása, majd pedig az építkezés.

„Egy községnek, ha a turizmus területén érvényesülni szeretne, sok pénzre, vagy gazdag történelemre van szüksége. Palást rendelkezik olyan gazdag múlttal, amire lehet építkezni. A parkkal megvalósult az első lépés, amivel a faluturizmust is fejleszthetjük. Jövőt építeni múltunk segítségével érdemes” –emelte ki beszédében.

A hivatalos avató ünnepség Antal Réka szavalatával és Róm Gábornak, az ünnepség levezetőjének a palásti csatát megéneklő saját szerzeménye előadásával zárult. Az ünneplő közösséget tábortűz és kis fogadás várta az emlékparkban kialakított pihenőhelyen.

Hojsza Zoltán, az egyik kezdeményező a Felvidék.ma-nak elmondta: „A mezei csatára eddig csupán az útszéli kis kápolna emlékeztetett. Úgy gondoltuk, megérdemelne egy nagyobb parkot, amely emlékeztet az elesett hősökre, akik példaként állnak előttünk. Az emlékpark egyik célja, hogy tanuljunk a múltból.”

Az emlékparkban jelenleg zászlótartókon elhelyezett korhű zászlók lengenek. Sziklakövön egy táblát helyeztek el az elesett váci püspökre emlékezve, továbbá egy kézzel festett nagyméretű információs táblát. Ezen négy nyelven olvasható a csata folyamatának rövid ismertetése. Elhelyeztek egy korabeli ágyút is, és az emlékpark szélén pihenőhelyeket létesítettek padokkal és asztalokkal, ugyanakkor a hely tábortűz gyújtására is alkalmas. A későbbiekben szeretnének kialakítani egy tanösvényt is.

Írta: Pásztor Péter
2016.08.15.
forrás: felvidek.ma