Nőnek a reálbérek Magyarországon

Kiemelt cikk

Varga Mihály szerint a 10 százalék feletti reálbér-emelkedés azt jelenti, hogy tavaly átlagosan több mint egyhavi bérrel többet vittek haza a munkából élő emberek Magyarországon.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta: a kormány célja, hogy a családok minél több pénzből gazdálkodhassanak, anyagi helyzetük javuljon, megtakarításaik pedig folyamatosan növekedjenek. Ez tovább élénkítheti a hazai fogyasztást is, ami a magyar gazdaság növekedésére is kedvező hatással lehet – tette hozzá.

A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően – ami a munkáltatói adóterhek érdemi csökkentése mellett a minimálbér és a garantált bérminimum nagymértékű emelését tartalmazta –  12,8 százalékkal nőttek a bruttó és a nettó bérek egyaránt 2017. első tizenegy hónapjában, amelyre az elmúlt másfél évtizedben nem volt példa.

Kép letöltése

Fotó: NGM

Mint mondta, az 59 hónapja töretlenül emelkedő reálbérek is jól mutatják, hogy Magyarországon egyre jobban megéri dolgozni. A bruttó átlagbérek 294 ezer forintra emelkedtek, mintegy 46 százalékkal magasabbak, mint 2010-ben.

Varga Mihály közölte, a nettó bérek esetében még nagyobb növekedés valósult meg, az adócsökkentéseknek és a folyamatosan növekvő családi adókedvezménynek köszönhetően. A nettó bérek hét év alatt a kedvezményeket nem számítva is 48 százalékkal, azok figyelembe vételével – a gyermekek számától függően – ennél is nagyobb mértékben emelkedtek.

Kép letöltése

Fotó: NGM

Varga Mihály rámutatott: a 2018. január elsejétől 8 százalékkal emelkedő minimálbér és a 12 százalékkal növekvő garantált bérminimum, a munkáltatói adók érdemi csökkentésével párosulva elősegítik a magyar bérek régiós felzárkózását. Az idei átlagos bérnövekedési kilátások is nagyon kedvezőek, a kormány 9 százalék körüli kereset-emelkedéssel számol – tette hozzá a miniszter.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)