Ne nézzük tétlenül nemzetünk fogyását!

Komárom Kiemelt cikk

A Szlovákiai Magyar Egészségügyi Társaság a Magyar Egészségügyi Társasággal együtt június 10-én ötödik alkalommal tartotta meg a Ne nézzük tétlenül nemzetünk fogyását! című nemzetközi konferenciát Komáromban. A résztvevők a Selye János Gimnázium aulájában zajlott tanácskozás után megkoszorúzták a 2013 őszén elhunyt dr. Bajnok István pszichiáter és parlamenti képviselő, a társaság volt elnöke katolikus temetőben álló síremlékét.

„Amikor Andrásofszky Barna mosdósi professzor, a MET immár örökös tiszteletbeli elnöke kezdeményezésére 1993-ban a Magyarok Világszövetsége égisze alatt megalakult a Magyar Egészségügyi Társaság (MET), célul tűzte ki a Kárpát-medencében élő, elsősorban magyar népesség testi-lelki egészségi állapotának javítását és a beteggyógyítás szakmai színvonalának emelését rendszeres továbbképzések, tanácskozások biztosításával. További alapító tag volt dr. Fegyveres Margit és dr. Bajnok István. Az előbbinek köszönhető a felvidéki tagozat megalakítása a társaságon belül, Bajnok doktor pedig Fegyveres doktornőtől vette át a stafétabotot. Neki azonban megromlott egészségi állapota miatt 2008-ban le kellett mondania a a felvidéki tagozat elnöki tisztségéről, s annak irányítását akkor ifj. Bastrnák Ferenc, komáromi sebészorvos vállalta. Azóta Szlovákiai Magyar Egészségügyi Társaságként (SZMET), de továbbra is a MET tagozataként működünk. Az újabb elnök halmozódó teendői miatt később szintén lemondott, s azóta én állok a társaság élén. Folytatjuk az elődeink által elkezdett munkát“ – mondta el portálunknak id. Hollósy Tamás nyugalmazott szülész-nőgyógyász, a SZMET jelenlegi elnöke.

Az anyaországban és a leszakított területeken élő magyar orvosok évente találkoznak egymással magyarországi, erdélyi, szilágysági, kárpátaljai, délvidéki és muravidéki konferenciákon. A SZMET minden évben felváltva tartja meg a Ne nézzük tétlenül nemzetünk fogyását! elnevezésű, magyarságtudatot és a szétszóratott magyarok összetartozását erősítő, valamint a különféle szakmai témákat felölelő tanácskozásokat. „Az előző rendezvényeinken még többen szoktunk lenni. Idén hozzávetőleg százan fogadták el a meghívásunkat, mert Keszthelyen a magyar orvosok elvándorlásának okairól zajlik egy másik tanácskozás. Jövőre pedig ismét június elején Semmelweis Ignác doktor, az „anyák megmentője“ (Buda, 1818.7.1 – Bécs, 1865.8.13.) születésének 200. évfordulója alkalmából rendezzük meg a következő komáromi konferenciánkat“ – mondta el terveikről az elnök.

Társaságuk jelenleg 47 nyilvántartott, tagdíjat fizető taggal rendelkezik. Többségük a Komáromi, s a további jelentős hányada pedig a Dunaszerdahelyi járásból származik. Az utóbbi időben Párkány környékéről is többen érdeklődnek a belépés iránt.

„Sorainkba várjuk a más magyarlakta régiókban munkálkodó orvosokat és további egészségügyi dolgozókat is. Az érdeklődők az alábbi telefonszámomon jelentkezhetnek: +421 905 967603. Tagsági díjból, 2 százalékos adó-hozzájárulásokból és szponzori adományokból működünk. A konferenciánk költségeinek fedezéséhez idén először kaptunk anyagi támogatást a Bethlen Gábor Alaptól“ – fejtette ki Hollósy Tamás.

Az egésznapos tanácskozáson a hazai érdeklődőkön kívül magyarországi és Kárpát-medencei magyar szakemberek, illetve laikusok is rész vettek. Jelen volt Kiss Róbert kanonok – a Nagyszombati Főegyházmegye magyar katolikus híveinek pasztorációjával megbízott püspöki helynök, Knirs Imre – Komárom alpolgármestere és Andruskó Imre – a Selye János Gimnázium igazgatója is. Az ülést Prof. Dr. Kellermayer Miklós, a Pécsi Tudományegyetem professzora, a Magyar Egészségügyi Társaság elnöke és helyettese, Prof. Dr. Gyurkovits Kálmán vezette.

A rendezvényen Fazekas Zsuzsanna helyi református lelkész Élet – Ige, Keresztes Ilona, a Kossuth Rádió Vendég a háznál című műsorának budapesti főszerkesztője pedig Hogyan lehet az élet-halál kérdéseket tejbe aprítani? című előadása hangzott el. Majd dr. Orosz Katalin budapesti szakpszichológus, a Perinatus Alapítvány elnökének Minden család számít, valamint Kellermayer Miklós A titkok bizonyossága a tudomány csúcsa című előadása következett. Kondor Katalin budapesti szerkesztőt (A magyar kultúra védelmében) Lampl Zsuzsanna pozsonyi szociológus – egyetemi tanár (Fogyásunk okai) és Ujpál Emőke, komáromi tanácsadó szakpszichológus (Egészséges lélek, család, nemzet) értekezése követte. A tanácskozás a jelenlevők hozzászólásaival ért véget.

Délután a tanácskozók megkoszorúzták dr. Bajnok István sírját. „Több évtizedes barátság kötött össze bennünket. Amikor Prágában kezdtem el az egyetemi tanulmányaimat, Bajnok Pista volt az ottani Ady Endre Diákklub elnöke. Sokrétű munkássága fontos részét képezte a Ne nézzük tétlenül… elnevezésű konferencia megrendezése, ezért is látogattunk ki a sírjához“ – jegyezte meg a koszorúzás kapcsán Hollósy doktor.

A szervezők konferenciáikat, amelyeken minden évben sok tartalmas előadás hangzik el, hagyományosan kulturális műsorokkal és a környék nevezetességeinek megtekintésével színesítik. Ez alkalommal szabad programként város- és várlátogatást is beiktattak, este pedig a református templomban tartott jótékonysági koncertet a két Reiter István hegedűművész – apa és fia.

A magyarságmegtartó és – gyarapító erőnek számító Isten, Haza, Nemzet, Család – értékrend jegyében zajlott rendezvény vasárnap reggel a helyi Szent Rozália-templomban megtartott szentmisével annak reményében zárult, hogy annak résztvevői – orvosok, pedagógusok, szülők… – újabb ismeretekkel gazdagodtak, lélekben-nemzettudatban megerősödtek, s vélhetően tovább öregbítik majd a (SZ)MET és Komárom hírnevét. Bizonyára ki-ki a saját lehetőségei szerint igyekszik majd megállítani nemzetünk fogyását, s a maga módján annak érdekében is tesz, hogy a következő 50 évben ne ismétlődhessen meg az elmúlt fél évszázadban bekövetkezett önsorsrontásunk: hozzávetőleg 6 millió magzatot felelőtlenül megfosztottunk a lehetőségtől, hogy világra jöhessen…

Forrás: hirek.sk