Minden a mákról

Zenta Hírek

Szeretjük a frissen foszló, aszalt szőlővel, citromhéjjal – esetleg egy kis meggyel – megbolondított mákos bejglit?

Ugye igen? És lassan aktuálissá is válik, hiszen ha egész éven át nem is fogyasztjuk, a karácsonyi asztalról – a diós mellett – semmiképp sem hiányozhat! Emellett metéltre szórva, mézzel megcsorgatva, pitében, töltelék gyanánt vagy a tésztába gyúrva is kellemes alternatívát jelent az alapvetően húsalapú – és leginkább sós – honi étrendünkben. Oldalakon át sorolhatnánk az elkészítési módjait, ráadásul ez még csak a növény egyetlen felhasználási módja a sok közül. Gyógynövényként is jelentős, olaj is nyerhető belőle, nem utolsósorban pedig kertünk díszévé is válhat.

Társadalmunkban nem könnyű a földművesek élete, különösen mifelénk, főleg a kisvállalkozóké. A dohány- és a cukorrépa-termesztés – többek között – egyre kevésbé kifizetődő, a gabonafélékre meg inkább ne is vesztegessük a szót. Nyilván a termelők körében is egyre gyakrabban felmerül a kérdés: mivel érdemes akkor próbálkozni? A klasszikus növényi kultúrák mellett milyen alternatívák jöhetnek még számításba? Nos, 2017-ben az év gyógynövénye Magyarországon például éppen a mák volt…

Kedden délután a Zentai Alkotóházban – ételkóstolóval egybekötve – erről a növényről tartott előadást Minden a mákról címmel Horák Kornél óbecsei biológiatanár, a gödöllői Szent István Egyetem zentai tagozatának konzulens tanára. A program szervezője az Éld az életed! Egyesület volt.

Az előadó diavetítéssel kísérve már-már a teljesség igényével mesélt e haszonnövény történetéről (például az ópiumháborúkról, melyek Kína lezüllesztéséhez és a császárok bukásához vezettek), a hozzá kapcsolódó szenvedélybetegségről (opiátok), az illegális (Afganisztán, Aranyháromszög) és a legális (Európa, Tasmania) termesztés „nagyhatalmairól”, a rokonnövényeiről etc. Fő témája azonban maga a legális célból (gyógyszer- és élelmiszeripar) történő termesztés gyakorlata volt. Szó esett a mák morfológiájáról, alacsony és magas alkaloidtartalmú fajtáiról, a magas hozam elérésének mikéntjéről, környezeti igényeiről, ápolásáról, betakarításáról, tárolásáról – tehát csupa-csupa gyakorlati jó tanácsról; ami hasznosnak is bizonyult, mivel az est végén elhangzó kérdésekből és hozzászólásokból egyértelműen kiderült, hogy a közönség soraiban szép számmal jelen voltak a növény termesztésében érdekelt személyek.

Forrás: Magyar Szó