Milyen idegennek lenni

Kolozsvár Kiemelt cikk

Tíz napig érezhetjük majd, milyen idegennek lenni

14 ország művészei 22 előadásban fognak az idegenségről beszélni. Az idei Interferenciák különösen izgalmasnak ígérkezik.

Idegennek lenni nem csak külföldön lehet, hanem a városodban, otthonodban is. Az idei Interferenciák nem véletlenül választotta tematikájának az idegenséget, címnek pedig Az idegen odüsszeiáját, tekintve, hogy régen nem látott migrációs válság van, ugyanakkor az idegenség fogalma, érzete jóval régebben tematikája az európai művészetnek, filozófiának és tudománynak. Ezekkel a gondolatokkal kezdte Tompa Gábor az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál sajtótájékoztatóját. A Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója elmondta, hogy az ötödik kiadását megért fesztivál tíz évvel ezelőtti indulásakor még alig voltak külföldről érkezett előadások Kolozsváron, azóta több jó alternatív fesztivál is megjelent, ezek arra sarkallják az Interferenciák szervezőit, hogy folyamatosan újradefiniálják a koncepciójukat, bár az Interferenciák az induláskor maga is alternatívnak, alternatívának számított, és ennek számos vonatkozása megmaradt.

Az idén kevesebb támogatással megszervezett fesztivált talán föl lehet két fő szálra fűzni, az egyik tudatos tervezés eredménye, a másik úgymond a véletlen szövedéke. Tompáék következetesek voltak abban, hogy az előző kiadásokhoz képest jobban fókuszáltak a térség, régió, Közép- és Kelet-Európa, illetve a Balkán színházaira, hiszen az ezekben az országokban megfogalmazódó problémák gyakran közösek, így izgalmas látni, hogyan közelítenek ezekhez az alkotók. A másik szál, ami nem volt tudatos, hogy az idei kiadás sok olyan előadást vonultat fel, amelyekben erős női karakterek a főszereplők, a nőiség problematikáját járják körül. Tompa Gábor elmondta, érdekes volt neki ráeszmélni, hogy az idegenség és a női lét összefüggései kirajzolódtak a fesztiválprogramban.

Az idei programban vannak olyan rendezők és társulatok, akik rendszeres vendégnek számítanak (a dél-koreai Jaram Lee például harmadszor fog fellépni) az Interferenciákon, de vannak meghívottak olyan országokból is (Oroszország, Írország), amelyeknek semmilyen társulata nem lépett még fel a kolozsvári magyar színház színpadán. A november 24-én kezdődő fesztiválon 11 nap alatt 13 nyelven, 14 országból, 22 előadást tekinthetnek meg az érdeklődők. Az is újdonság, hogy jóval több magyarországi rendezés lesz a megszokotthoz képest, így Hajdú Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című rendezésének első színpadi változata a Látókép Ensemble társulattal (és vetítve lesz Hajdú ebből készített filmje is), az Egy őrült naplója című Gogol-darab a Katona József Színház jóvoltából (koprodukcióban több társulattal) és a Vígszínház Bertolt Brecht előadása, az Egy jóembert keresünk című. A megszokottnál kevesebb előadást ad ugyanakkor a vendéglátó társulat, azaz kettőt (Vivian Nielsen: Hullámtörés és Makszim Gorkij: A mélyben című előadásokat). A sajtótájékoztatón részt vett Csoma Botond városi tanácsos is, aki elmondta, hogy a városháza 400 000 lejjel támogatja a fesztivált, de a fesztivál jobban gazdagítja a kolozsvári kulturális teret. Csoma szerint a kultúra alkalmas arra, hogy a nacionalista és más típusú feszültségeket enyhítse, és hidakat teremtsen közösségek közt. Örül annak, hogy a Kolozsvári Állami Magyar Színház már évek óta feliratozza előadásait, hogy azok románoknak és külföldieknek egyaránt megtekinthetőek legyenek. “Valóban érezheti magát az ember idegennek a saját városában, ha vannak olyanok, akik azt gondolják, hogy a város csak Cluj-Napoca, és nem Kolozsvár és Klausenberg is. Bízom benne, hogy a fesztivál segíteni fog minket abban, hogy jobban megértsük egymást, és a világunkat” – fogalmazott a városi tanácsos.

A fesztivál sajtótájékoztatóján hagyományosan fellépnek a színművészeti egyetem diákjai is, ez most sem volt másképp, a témának megfelelő performansszal készültek, amelyet Györgyjakab Enikő vezetésével hoztak létre. A továbbiakban könnyű lesz összefutni velük, ugyanis városszerte reklámozni fogják az Interferenciákat. Senki ne lepődjön meg, ha egy csapat fiatal okostelefonnal kezében, festett, kék szemmaszkkal trappol rendezetten egymással szemben valamelyik városi téren. Ők is csak Az idegen odüsszeiáját próbálják megérteni.

– a Transindex.ro portálról