Májusfaállítás Muzslyán

Kecskés István Muzslya Hírek

majusfa

 

A bánáti Muzslyán nem múlhat el május elseje májusfaállítás nélkül. A hagyományt 26 évvel ezelőtt újították fel a Parton élők. Egykor a májusfát a legények állították fel kedvesük háza előtt, ma inkább hagyományőrző és közösségépítő szerepe van.

Május első napjának hajnalán a Parton élőket Babinszki Enikő trombitája invitálta a májusfaállításra. Májusfát állítottak a nyugdíjasok otthona előtt, a Barátfalva nevet viselő falurészen és a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület székháza előtt is.
Süveg Emma, a helybeli általános iskola harmadik osztályos tanulója természetes dolognak tartja, hogy ezen a napon a faluban több helyen is felállítják a virággal, piros-fehér-zöld színű szalagokkal díszített májusfákat. A partiakén ezenkívül ott van a hagyományos zászló is, amelyen öt borosüveg és egy kecskefej van. Egykor az itteni házak mindegyikében volt kecske és mindenki készített bort. Ma már ez a múlté, akárcsak az a mondás, hogy „ahány kendő a májusfán – annyi esküvő az évben”.

– Sajnos ebben az utcában, az utóbbi időben nagyon kevés az esküvő. Tavaly egy sem volt. Egész korosztályok mentek el. Így most várni kell az új generációt. Remélem, hogy azért azok itt maradnak – legalább az esküvőjükig. Aztán persze majd ők is keresik a boldogságukat. Mi pedig – idősek, fiatalok – mindannyian együtt próbáljuk ápolni és megőrizni ezt a nagyon szép hagyományt, amely magyarságunkhoz, létünkhöz kötődik – mondja Dobó József.

Ez már a második faoszlop, amelyet az elmúlt 26 év alatt a partiak díszítenek. Változik már a virág is: a korán elvirágzott orgonát a hamarabb virágzó akác váltotta fel. Egy viszont megmaradt: a májusfaállítás közösségépítő szerepe. Mint Palatinus Ibolya meséli, szeretettel csinálják azt, ami őseinkre emlékeztet bennünket. Összejönnek, mindenki süt valamit, amivel bír, hozzájárul a társalgáshoz.

A Parton pünkösd vasárnapjáig áll a májusfa, amikor zeneszó mellett újradíszítik, majd lebontják.

 

Forrás: Magyar Szó