Magyar könyvesbolt nyílt Kassán

Kassa Kiemelt cikk

A Fő utcán található Halmi-udvar egyik helyisége adott otthont a Tótok Ildikó által megálmodott könyvkuckónak. A magyar sziget az Óváros szívében nyitotta meg kapuit a közelmúltban. Az ünnepélyes átadón részt vett Nádasdi Péter színművész is, sajnos immár kollégája, Benkő Géza nélkül, aki váratlanul hunyt el alig két hónapja. A tervek szerint a Tévedések vígjátékából „nyerő párosként” is ismert színészek vágták volna át a szalagot.

Kassa belvárosa a hazaiak és a turisták által is kedvelt, látogatott célpontnak számít. A műemlékek, látnivalók és vendéglátóhelyek mellett sok az üzlet is, ezért nagyon nehéz előnyös helyen, és mégis barátságos áron helyet találni. A Fő utca 21. alatt megtalálható Halmi-udvar pontosan ilyen. Az egykor fallal körülvett Óvárosban, a Fő utca keleti térfelében, utcafronton áll az egyemeletes ház. 1604-ben Céczey János és Beniczky Márton élt itt. A 18. században tiszti szállásként szolgált, majd a Szuhai család birtokába került. 1825-ben klasszicista stílusban átépítették. A több tulajdonban lévő házat végül 1910-ben a Halmi család vásárolta meg. Az eredetileg szimmetrikusan szerkesztett, héttengelyes utcai homlokzat közepén nyílik a szegmentíves kapu, amely a keskeny hátsó udvarra vezet. Fölötte alakították ki a legreprezentatívabb lakrészeket, melyhez öntöttvas korlátos erkély kapcsolódik. Az elmúlt száz évben számos átépítésen esett át, így plasztikus vakolatdíszeinek többsége megsemmisült. A Halmi család 1910-es tulajdonszerzésére a ház udvarának kövezetében bronzbetűs felirat emlékeztet.


Régóta dédelgetett álom vált valóra

Amikor 2009-ben felmondták a kassai Madách könyvesbolt bérleti szerződését, Tótok Ildikó, akkori alkalmazott a főnökével együtt kitartóan kereste a magyar könyvek új helyét. 1952 óta működött folyamatosan ugyanazon a helyen, a Fő utca 17. szám alatt Kassa egyik magyar bástyája. A rendszerváltás után a Madách-Posonium Könyvkiadó üzletláncának fontos központja lett. A kassai magyarok itt tudtak néhány szót váltani, a kirakatban hirdették a magyar rendezvényeket.

A könyvesbolt fenntartója közel kilenc éve úgy határozott, hogy megszünteti. Miután végleg bezárt a magyar üzlet, Kolár Péter próbált segíteni az elszánt hölgynek. Végül, kellő támogatás híján, a Márai Stúdióban sem adatott meg a lehetőség. Tótok Ildikó munkájából és szenvedélyéből kifolyólag mindig közel állt a magyar kultúrához. Elmondása szerint gyermekkora óta rengeteget olvas. Két éve kellékesként dolgozott a kassai Thália Színházban. „Ez a gondolat végig bennem volt. A könyvek a mániám. Kellékesként az első tháliás darabom a Tévedések vígjátéka volt 2015-ben. Géza és Péter remekül játszottak. Bármi történt is a színpadon, rögtön feltalálták magukat. Akkor, ott, a takarásban az jutott eszembe, ha egyszer lesz egy könyvesboltom, ők fogják megnyitni” – nyilatkozta portálunknak Tótok Ildikó, hozzátéve, hogy csak hosszú keresés után leltek rá erre a helyre, ragaszkodtak ugyanis a Fő utcához.

A KHAOS könyvesboltot saját költségen és európai uniós támogatásból sikerült megvalósítani. A támogatás összértéke 3 593,55 euró, ennek 60 százalékát kapta meg első körben az üzlet megnyitásához, melyet a feltételek szerint három évig működtetnie kell.


„Mindig vágytam egy nagy könyvtárszobára, most létrehoztam egy könyvesboltot”

A célközönségnek a kassai magyarok számítanak. Lehetőség van könyvek rendelésére is, melyekért a vásárló vagy személyesen megy el a könyvesboltba, vagy díjmentesen szállítja ki azt a tulajdonos, amennyiben a megrendelő nem tartózkodik a városban. „Elsősorban magyar könyveket szeretnék árulni, de van néhány társasjáték és papíráru is. Mivel a támogatást idegen nyelvű könyvek árusítására kaptam, néhány szótár és szlovák, valamint angol nyelvű kassai turistakalauz is található a polcokon. Vannak kötelező olvasmányok, Márai, Müller és Coelho könyvei a legkeresettebbek, valamint az ismeretterjesztő és gyermekpublikációk, receptkönyvek és regények” – mutatta be a választékot a tulajdonos, aki egyelőre a magyarországi Lírától és az Akadémia Kiadótól rendel.

Fontosnak tartja, hogy minden magyar nyelvű újdonság a polcokon legyen, csak így veheti fel a versenyt a városban működő Panta Rhei üzletlánccal. A magyar könyvesboltban helyet kapott a hollóházi porcelán is. Tótok Ildikó nagykövesdi származása révén nap mint nap elhalad a porcelángyár mellett – innen jött az ötlet. A tulajdonos a legkisebbekre is gondolt, míg a szülők a könyvek között válogatnak, addig a kicsik a számukra kialakított gyermeksarokban játszhatnak, alkothatnak. A tervek között szerepel még egy magyar antikvárium létrehozása és a havilapok, illetve magyar magazinok árusítása. A könyvesbolt hétköznap 9:30-tól 18 óráig, szombaton 9:30-tól 12:30-ig tart nyitva, vasárnap pedig zárva van.


Benkő Géza nélkül a könyvesbolt megnyitója inkább volt komoly, mint vicces

Tótok Ildikó 2017 szeptemberében folyamodott uniós támogatásért. Amikor októberben, a sikeres elbírálásnak is köszönhetően kiderült, hogy valóra válthatja álmát, azonnal felkereste a két színművészt. „Gézával Szirénfalván találkoztam, ott játszották a Páratlan párost. Nagy örömmel fogadta a kérésemet. Azt mondta, bármikor eljön megnyitni a könyvesboltot, csak egyeztessünk, mert sűrű a programja. Megígérte, hogy eljön, szinte el sem tudtam hinni, hogy eltávozott körünkből. Petivel később tudtam beszélni, egy kassai előadása után. Mindketten készséggel beleegyeztek” – mesélt Ildikó, majd azt is elmondta, hogy a decemberi megnyitón biztosan velük volt Géza, fentről nézett le rájuk.

 

Forrás: Felvidek.ma