Legyen a zene mindenkié!

Gímes Kiemelt cikk

Emléktáblát lepleztek le Kodály Zoltán tiszteletére Gímesen

„A nép zenéjében való elmélyedés megmutatta, hogy él még itt egy régi, eredeti, értékes, csak fejlődésében megrekedt kultúra, amit ki lehet emelni a rárakódott törmelékből, s amire lehet magasabb művészetet építeni” – hangzott fel a régi szalagokra játszott gondolatsor azon a rendezvényen, amellyel Kodály Zoltán nagysága előtt tisztelegtek Gímesen, majd leleplezték emléktábláját is.

Púchovszky László polgármester köszöntőjében Kodály Zoltán munkásságát ismertette. Kiemelte: 1906 és 1916 között nagyon sokszor járt a Zoboralján is a népdalgyűjtő, többször szállt meg Gímesen, majd innen járt gyűjtő körútjára a többi faluba, Lédecre, Kolonba, Zsérére, Gerencsérre és Csitárra is. Kodály 147 kórusművet írt, ebből 78-at gyermekkórusok számára. Ezek között számos a néphagyományokat örökíti meg, például a villőzést, a pünkösdölőt, a Gergely-járást. Talán kevesen tudják, hogy Kodály a Zoboralján 947 népdalt gyűjtött össze. A Gímesi Villő Hagyományőrzőcsoport műsorában több megszólalt ezek közül, régi felvételeken.

A kultúrműsorban felléptek a Zoboralja kis csalogánya népdalverseny aranysávos minősítést szerzett énekesei: Bencz Levente, Bencz Zsolt és Timoranská Sanella. Az est vendégei voltak a magyarországi testvértelepülések művészei is, a Balatonvilágosi Népdalkör és a Szent Márton Kórus Gyöngyösfaluból. Műsort adtak a helyi éneklőcsoportok is: a Gímesi Alapiskola Gyermekkara és a Ghymes Vegyeskar, Varga Imre vezényletével.


Az élő és éltető hagyomány is folytatódjék

A kultúrműsor után, amellyel a szervezők Kodály Zoltán munkásságának állítottak emléket, leleplezték az emléktáblát is, amelynek megvalósítása nem ment egyszerűen, árulta el a Csemadok Gímesi Alapszervezetének elnöke, Bencz Margit, de végre sikerült és egy márciusban elfogadott önkormányzati rendeletnek köszönhetően helyet kapott a tábla a kultúrház falán.

A tábla felavatása előtt Varga Imre Ilyés Gyula Bevezetés egy Kodály hangversenyhez című versét adta elő. Majd felolvasta Ittzés Mihály zenepedagógus, Kodály életműve kutatójának levelét: „Nagy örömmel olvastam levelében a híradást, hogy újabb Kodály-emléktáblát avatnak Zoboralján. Gímes nevét Kodály Zoltán népdalgyűjtő munkája, az ott gyűjtött dalok feldolgozásai repítették világgá. Nagyon sajnálom, hogy csak lélekben lehetek Önökkel a jeles ünnepségen. Szívből kívánom, hogy az emléktábla tárgyiasságán kívül az élő és éltető hagyomány is folytatódjék.”

Az emléktáblát Púchovszky László polgármester és Bencz Margit, a Csemadok helyi elnöke leplezték le. Ezek után a hagyományőrző csoportok és civil szervezetek elhelyezték koszorúikat a tábla alatt.

A rendezvény után Tkáč Teréz, a Gímesi Hagyományőrző Csoport vezetője a Felvidék.ma kérdésére elmondta: Borbély Rozália a csoport alapítója javasolta, hogy a Kodály Zoltán-emlékév kapcsán, amelynek tiszteletére az anyaországban és a Felvidéken is számos rendezvényt tartanak, Gímesen is kezdeményezzék ismételten a Kodály-tábla avatását, előzőleg ugyanis két kísérlet kudarcba fulladt. Ennek érdekében felvette a kapcsolatot a helyi Csemadok elnökkel, Bencz Margittal. Eredetileg az óvoda épületére tervezték a táblát, ahol több alkalommal is megszállt Kodály gyűjtőútjai során, de azt visszautasították. Kodály már 1906-ban járt itt, az új iskola pedig 1912-ben épült, tehát ezután vendégeskedett itt a zeneszerző – mondta el a hagyományőrzők vezetője. Első alkalommal a vegyeskar vezetője, Varga Imre kérvényezte a tábla elhelyezését, majd ismételten kérelmezték azt, akkor már a hagyományőrzők is csatlakoztak a kezdeményezéshez és a Csemadok is, s harmadszori nekifutásra sikerült elfogadtatni a tervet.


A népet a zene felé kell irányítani

Tkáč Teréz a programról elmondta: „Amikor márciusban elfogadták a táblaállítási szándékunkat és meghatározták annak helyét, akkor úgy döntöttem, hogy egy műsort is összeállítunk. A műsorban felhasznált anyagok már nagyon régen a birtokomban voltak, Ág Tibor könyve és a hangfelvételek is. Ág Tibor egyik hangfelvételén Reczika Teréziát faggatja, akit én személyesen is ismertem, a nagymamám udvarbélije volt és Kodály Zoltán gyűjtőútjaira is elkísérte a mestert, a fonogramot ő hordta Kodály után. Mivel ismertem, annál érdekesebbnek találtam a hanganyagot és úgy éreztem, érdekes lenne ezt a nagyközönséggel is megismertetni. Keresgéltem a youtube-on is, hogy Kodály nyilatkozataiból szintén halljon a közönség néhányat. Hallható volt az a Kodály idézet is, amelyben elmondta: a népet a zene felé kell irányítani. Találtunk más dalokat is, amelyeket később gyűjtöttek, de valószínűleg Kodály idejében is énekelték. Aztán összeállt a kép és a műsor. Mivel a gyermekek is nagyon ügyesek, őket ugyancsak bevontuk. Így állt össze a műsor. Hallható volt az aratási ének. A Zoboralji Csalogányok is csodásan énekeltek. Egy Kodály által gyűjtött ballada is elhangzott, amellyel Vass Lajos Nagydíjasok voltunk, ezt is úgy hallhatta a közönség, hogy régi szalagról Balkó Istvánné hangján szólt a dal, majd pedig mi énekeltük tovább. Ebből is kiderült, hogy tényleg tiszta forrásból énekeljük a dalokat. A ballada után a férfiak a Reczika Tercsitől gyűjtött énekeket adták elő.”

 

Forrás: Felvidek.ma