Külhoni Magyarságért Díj felvidékieknek

Budapest Kiemelt cikk

Szent István királyunk ünnepe alkalmával Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára 2017. augusztus 18-án az Országházában Külhoni Magyarságért Díjakat adományozott.

Három dologért felelős a külhoni magyarság

Semjén Zsolt beszédében elmondta, hogy az anyaországnak és a külhoni magyarságnak is megvan a sajátos feladata. A külhoni magyarság három dologért felelős:

  1. Saját magáért, hogy megmaradjon.
  2. A többi elszakított nemzetrészért, mint amilyrn például a vajdasági autonómia, ami követendő példa.
  3. Az anyaországért és az egyetemes magyarságért.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy a következő MÁÉRT ülésig vélhetően eléri az 1 millió személyt a külhoni magyar állampolgárok száma.

A Külhoni Magyarságért Díjakat 1995-ben alapították, és azóta nemzetrészek szerint arányosan ítélik oda. Idén tíz díjazott volt, ebből ketten Felvidékről. A két felvidéki magyart Menyhárt József, az MKP elnöke kísérte el a Parlamentbe, és az ünnepségen felszólalva megköszönte mindkettőjüknek a felvidéki magyarság áldozatos szolgálatát.

Az egyik kitüntetett, a füleki Zupko Mária gyógypedagógus hitvallása a következő: „Teszem a dolgom, amíg lehet s amíg tudom!” Vallja, hogy „a gyermeknek nagyon nagy segítség, ha megtanítjuk őket élni a fogyatékosságukkal.“

Rendkívüli szerénységgel nyilatkozta a Körképnek, hogy nem tett semmi különöset élete során…

Pedig mindenki számára egyértelmű, hogy egy komoly életpálya került elismerésre, és becsülendő, hogy a kitüntetések odaítélésében figyelembe vették az általa képviselt értékeket és szolgálatot is.

Zupko Mária a halmozottan hátrányos helyzetű magyar ajkú gyerekekkel foglalkozik, nekik ír tankönyveket, szerkeszt munkafüzeteket és módszertani könyveket. Egyedüli magyarként társadalmi munkában 1995 óta dolgozik a Szlovák Gyógypedagógusok elnökségében. A Carissimi nonprofit alap kuratóriumi tagjaként a felvidéki magyar szülőknek és fogyatékos gyermekeik számára szervez társaival életminőséget javító, mindennapjaikat könnyítő szakmai találkozókat, foglalkozásokat.

Alapító tagja a Femine Fortis – Erős Nők polgári társulásnak. Nyolc éven át dolgozott a Magyar Állandó Értekezlet Szociális és Egészségügyi Szakbizottságában, besztercebányai megyei képviselőként pedig évekig elnökölt a szociális bizottságban. A mai napig tanácsadással támogatja azokat a felvidéki magyar családokat, ahol súlyosan, halmozottan sérült családtag van.

A másik kitüntetett a felvidéki gútai Vadkerti Imre énekes, színész honlapján a következő olvasható:

„ A zene összeköt bennünket, megnyugvást, reményt, örömet, vigasztalást és erőt ad. Összeköti a magyarságot is, kulturális örökségünk fontos része. Hiszek a zene erejében! Vallom, hogy mind élni, mind alkotni csak hittel érdemes!”

Vadkerti Imre zenész pályafutásában meghatározó fordulópont volt a 2007-es év, amikor jelentkezett a Magyar Televízió Társulat című műsorába, ahol a megmérettetés során Koppány szerepét nyerte el a 25 éves jubileumi István, a király rockopera előadásában.

2010 óta a Komáromi Magyar Lovas Színházban lép fel: a Trója rockoperában Agamemnón szerepében, valamint a 2011-ben bemutatott, méltán nagy sikerű Honfoglalás rockoperában a honfoglaló Árpád vezért alakította nagy sikerrel. 2012 júliusában került bemutatásra Az utolsó betyár című népi rockopera, amelyben korábbi szerepeitől eltérően a darab negatív hősét, a bírót személyesítette meg.2013 áprilisában a színház nagy sikerű János vitéz előadásában Bagó szerepében aratott osztatlan sikert.

A színház 2014-es ősbemutatójában, a Kincsem rockoperában ismét főszerepben láthatták, a siker ló tulajdonosát, a Grófot alakította. 2011-ben a Kormorán zenekar szólóénekese, frontembere lett. A hazafias rock műfajának méltó képviselője. Előadóművészként számos helyen fellép, Európában és a tengerentúlon is művészetével hozzájárul a magyarságtudat erősítéséhez, koncerteket ad zenészbarátaival.

2013-ban és 2016-ban elnyerte a Felvidéken élő és tevékenykedő magyar zenészek szakmai elismerését, a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjat. 2014 júniusában Sólyomszárnyán címmel megjelent első szólóalbuma is.

Két teljesen eltérő életpálya, két magyarságáért elkötelezett felvidéki ember elismerése az idei Külhoni Magyarságért Díj! Méltó kezekbe került!

 

Forrás: korkep.sk