Környezetvédelem kicsiknek és nagyoknak

Zenta Hírek

Játékos foglalkozásokat és ismeretterjesztő előadásokat tartottak a zentai BeeHome Közösségi Házban.

Hivatalosan ugyan még nem nyitotta meg kapuit az újonnan kialakított zentai BeeHome Közösségi Ház, ám az elmúlt hetekben már több izgalmas program is várta az érdeklődőket a Zenta főterén található épületben.

A kísérleti jelleggel életre hívott rendezvények között kiemelt szerep jutott a környezetvédelem témájának, ugyanis az elmúlt héten előbb Mindennapi környezetvédelem – a kémia két arca címmel tartottak tábort az általános iskolák felsős tanulói számára, majd Mindennapi természetünk címmel hívták játékos környezetvédelmi foglalkozásokra az általános iskolák alsós diákjait.

A tábort három zentai kémiatanár, Fajka Valéria, Gere Anikó és Máriás Ildikó közösen hívta életre azzal a céllal, hogy a hatodik és hetedik osztályos diákok betekintést nyerhessenek a kémia és a környezetvédelem világába, megtapasztalhassák a kísérletezés örömét, felismerhessék az egyes folyamatok hatásait és az összefüggéseket, illetve mindeközben rádöbbenhessenek a környezetvédelem és a környezettudatos gondolkodás fontosságára.

– A környezetvédelmi táborban a diákok az általunk előkészített játékok során megismerkedhettek a legfontosabb környezetvédelmi fogalmakkal, valamint a levegő, a talaj és a víz szennyezettségének leggyakoribb okaival, vízmintákat vizsgálhattak különféle előre meghatározott szempontok alapján, valamint olyan középiskolások előadásait is meghallgatták, akik fiatal koruk ellenére aktívan foglalkoznak környezetvédelemmel, amivel példát mutathatnak a fiataloknak.

Almási Andrea és Horváth Kátai Orhidea, a Zentai Gimnázium két első osztályos tanulója Lételemünk a víz, Gonczlik Ákos, a csókai Vegyészeti-Élelmiszeripari Középiskola idén érettségizett tanulója pedig Rajtad múlik címmel tartott igen izgalmas előadást a tábor résztvevői számára – mondta el Máriás Ildikó, a Zentai Gimnázium kémiatanára, aki néhány nappal a tábor befejeződése után Galusz Gabriellával, a Thurzó Lajos iskola tanítónőjével közösen Mindennapi természetünk címmel az általános iskolák alsós diákjai számára szervezett játékos foglalkozást.

– A környezetvédelem témakörét jártuk körül a diákokkal, akik a játékos feladatok megoldása mellett néhány látványos kísérletet is elvégezhettek, amelyek elsősorban arra szolgáltak, hogy a diákok felfigyelhessenek az őket körülvevő világban tapasztalható természeti jelenségekre és azokra az apró jelekre, amelyek a természet, a környezet védelme szempontjából meghatározóak lehetnek, illetve mindezt összeköthessék a környezetükben lejátszódó folyamatokkal, amelyek közül néhányat maguk is modellezhettek – emelte ki Máriás Ildikó. Elmondta, hogy a programokkal arra is rá szerettek volna mutatni, hogy a diákokat igenis nyitottá lehet tenni a természettudományok iránt, csak meg kell találni hozzá a kulcsot.

– A környezettudatos gondolkodás csak akkor alakulhat ki a diákoknál, ha minél több ismerettel rendelkeznek a környezetükről és a károsító anyagokról, valamint arról, hogyan lehet megóvni a környezetüket a további károsodástól, és mi mindenre kell odafigyelni a fennálló helyzet jobbá tétele érdekében. Tapasztalataink szerint a megszerzett tudás és a nem formális környezetben megvalósuló tanulás öröme igen sokat tud segíteni a környezettudatos gondolkodás kialakításában, ami arra ösztönözheti a diákokat, hogy aktív résztvevői legyenek az őket körülvevő világ történéseinek, példát mutatva ezáltal másoknak is – fogalmazott a kémiatanár.

A nyár folyamán további hasonló programokat is terveznek a BeeHome Közösségi Házban. A közösségi házat az alapítók azzal a céllal álmodták meg, hogy olyan közösségi teret hozzanak létre a községbeli és környékbeli fiatalok számára, amely programjai révén hozzájárulhat az ismeret- és élményanyaguk bővítéséhez, a gyökereik és a motivációik erősítéséhez, valamint a kreativitásuk és a személyiségük fejlesztéséhez.

Forrás: Magyar Szó