Kishegyesen falunapot ünnepeltek

Kishegyes Hírek

Korabeli feljegyzések szerint 1769-ben a tavasz első napján érkeztek meg az első telepesek a mostani Kishegyes területére. 249 évvel ezelőtt Békésszentandrásról 81 család telepedett itt le a jobb élet reményében, majd a falu betelepítésének később volt néhány hulláma. 1994 óta ezen a napon, illetve a tavasz első napjához legközelebb eső szombaton ünneplik a falunapot a kishegyesiek.

1769-ben március végén érkeztek meg az első telepesek a korábban a törökdúlás idején elnéptelenedett vidékre, Hegyespusztára, hogy jóformán a semmiből teremtsék meg a puszta létük alapjait. A tavasz érkezésével, az új hazába vándorlással egy új kezdet megvalósításának lehetősége nyílt meg az egykoron többnyire Békés megyéből, Békésszentandrás környékéről ide települők előtt. Idén is háromnapos rendezvénysorozattal ünnepelte meg Kishegyes a tavasz első napját, amelyet 1994-ben falunapnak nyilvánítottak. Már hagyományosan ezen a napon adják át az elismeréseket. Zsidai Erzsébet mostantól a falu legújabb díszpolgára, aki 1961-ben született és fiatal korától aktív társadalmi életet élt. A Női Fórum a díjazott vezetésével vezette be a faluban a háziápoló-kisegítő és a falugondnoki szolgálatot, közel 100 idős embernek nyújtva segítséget. A díj átvételét követően elmondta, ez most arra ösztönzi, tovább haladjon a már megkezdett úton.

Dr. Deák Tibor, a helyi közösség tanácselnöke alkalmi beszédében kitért rá, hogy a negyed évezredes múltra visszatekintő faluban máig itt élnek az egykori betelepülők leszármazottjai. Ma is összetartással, valamint a községi, tartomány és köztársasági képviselőknek és az anyaországi támogatásoknak köszönhetően sikerül megbirkózni a nehézségekkel.

Juhász Bálint korábban töltötte be a tanácselnöki tisztséget a faluban, ezúttal pedig a szervezők felkérésének eleget téve fordult az egybegyűltekhez. Kiemelte, hogy a történelem viharai megtépázták, de nem törték meg Kishegyes lakóik, akik máig őrzik őseik kultúráját és identitásukat. Az anyaországi támogatásokat is kiemelte, melynek köszönhetően közel 500 kishegyesi gyermek a kedvezményezettje a Szülőföldön magyarul programnak, a gazdaságfejlesztési programon keresztül pedig több mint 150 gazdálkodó és vállalkozó jutott támogatáshoz mintegy 150 millió dinár értékben. Jóformán nincs i olyan vállalkozó, aki nem részesült volna valamilyen támogatásban, 15 fiatal pár a házvásárláshoz kapott támogatást.

Az ünnepi műsorban elsőként az Örkényi Friday Band lépett fel, akiket a közönség többször is visszatapsolt. A műsorban közreműködtek a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szakosztályai, az iskola és az óvoda növendékei, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének szavalói, a Fokos zenekar és Kovács Károly műsorvezető. A falunapi műsort a testvértelepülések képviselői, köztársasági és tartományi és MNT-s tisztségviselők, a környező községek és települések vezetői is megtisztelték jelenlétükkel.

Fotó: Tóth Péter A fiatal népdalénekesek is bemutatkoztak

 

Az idei falunapi programsorozat március 22-én, csütörtökön kezdődött A türelem koronája… című kiállítással, ami Csabai Géza gyufaszálból készült hagyatékát mutatta be. Pénteken a Női Fórum székházában húsvéti kézműves vásárt és tojáskiállítást szerveztek. Az ünnepi műsor előtt a Művelődési Otthon előcsarnokában Pszeudo-primitív maszkok – Michel Houellebecq posztapokaliptikus klónjai címmel Vass Szabolcs kiállításának megnyitójára került sor.

Tóth Péter

 

Forrás: VajdaságMA