Kiállítás Pozsonyban Selye Jánosról

Pozsony Kiemelt cikk

Selye János életművét bemutató kiállítás nyílt a világhírű magyar származású professzor születésének 110. évfordulója alkalmából a pozsonyi Comenius egyetem Orvostudományi Karának épületében.

Fotó: MTI

Az izgalom biológiája, Selye János és a stresszelmélet dimenziói című kiállítás anyagát a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum állította össze Magyarország pozsonyi nagykövetségének megbízásából, a tárlat a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával és a Comenius Egyetem közreműködésének köszönhetően valósulhatott meg.

A tizen-egynéhány angol nyelvű szövegmagyarázattal ellátott panelből álló tárlatot Szabó József, Magyarország pozsonyi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője és Eliška Kubíková, a Comenius Egyetem Orvosi Karának dékán-helyettese nyitották meg.

Szabó József megnyitó beszédében a felidézte Selye János életét és méltatta a stresszelmélet megalkotásával világhírűvé vált tudós munkásságát. Felidézte: a magyarságára is büszke tudós mintegy félévszázados munkásságával igen termékeny életművet hagyott hátra, s bár nem kapta meg a Nobel-díjat, amelyre tíz éven keresztül jelölték, a tudós stresszelmélete óriási lökést adott az orvostudománynak, és megállapításai mind a mai napig fontos szerepet játszanak.

A díjmentesen megtekinthető kiállítás csütörtöktől két héten át látható a Comenius Egyetem Orvosi Karának pozsonyi épületében. A kiállítás magyar nyelvű szövegmagyarázattal ellátott változatát a júniusban kezdődő Több mint szomszéd – Magyar Kulturális Hét keretében mutatják be Pozsonyban, ősszel pedig a tárlatanyag a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem magyar tanszékén is látható lesz.

 

Forrás: Körkép.sk