Képeslap – a történelem lenyomata

Ipolybalog Kiemelt cikk

Kelemen László képeslap-kiállítása Ipolybalogon

Már hagyomány, hogy az ipolybalogi Szent Korona Ünnepség keretei között kiállítást is szerveznek az ünnepi szentmisét követően a Kápolna-dombon. Idén a pinci Kelemen László Stengel márkájú képeslapgyűjteményéből állítottak össze egy meghitt tárlatot a domb tetején.

„A kiállított képeslapok nagy része vallási témájú, ezzel tisztelgek a Szent Korona előtt” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Kelemen László helytörténész, magángyűjtő. Mint elmondta, a képeslapokat a drezdai STENGEL und co. vállalat adta ki a 19. és a 20. század fordulóján. Az egyedi, jó minőségű képeslapokat Adolf Stengel német fényképész, képeslapkiadó készítette. A képeslapok neves festők festményeinek reprodukcióit ábrázolják – mesélte a gyűjtő. A vállalat a második világháború alatt megsemmisült.

A képeslapok nehezen szerezhetőek be. Kelemen László a gyűjteményének nagy részét főleg nemzetközi börzéken vásárolta. Győrben, Ostraván szerveznek rendszeresen ilyen vásárokat – jegyezte meg. Arra kérdésünkre, miként kezdte a képeslapok gyűjtését, László a következőket válaszolta: „A történelem iránti vonzalom vezérelt, de fanatizmus is szükséges hozzá. Megérintett az ábrázolt téma, a művek kisugárzása.”

A helytörténész a Stengel képeslapok mellett különféle helytörténeti képeslapokat is gyűjt. A gyűjteményében több száz Losoncot, Füleket és a környező falvakat ábrázoló régi képeslap is megtalálható. Emellett régi karácsonyi és húsvéti, valamint egyéb, a századfordulón megjelent képeslap birtokosa. A számuk megközelíti a háromezret.

„Vannak köztük megcímzettek, a postán megfordult lapok is – folytatta az ismertetést, majd hozzátette – olyanok is akadnak, melyeken a lap elején is látható a címzés.” A gyűjtemény legrégebbi darabja 1898-ból származik.

Kelemen László egyéb dokumentumokat, könyveket, nyomtatott sajtótermékeket is gyűjt. Ezek között igazi kuriózumok is akadnak. Az összegyűjtött anyagról előadásokat is tartott és több kiállításon is bemutatta darabjait, nagyrészt falunapok alkalmával. Az Alsó-Ipoly mentén először állított ki a Szent Korona Ünnep programjának részeként.