Kastélyok ihlette szépségek

Erdély Kiemelt cikk

Hamarosan kastélyok ihlette szépségeket vásárolhatunk erdélyi művészektől

A Meeting Kastély Erdélyben konferencián a vargyasi Daniel-kastély és az alsórákosi Sükösd-Bethlen fejlesztési modelljét is bemutatták.

Elkészült a Kastély Erdélyben program keretében kidolgozott két új fejlesztési modell: a vargyasi Daniel-kastély és az alsórákosi Sükösd-Bethlen fejlesztési modellje, amelyeket a PONT Csoport által szervezett Meeting Kastély Erdélyben című konferencián mutattak be április 22-én, Árkoson a Szentkereszty-kastélyban. Ezzel egy időben bemutatták a Kastély Erdélyben online boltot is, amely a Kastély Erdélyben Alap fenntartható működését hivatott biztosítani rövid- és hosszútávon egyaránt, mégpedig azáltal, hogy erdélyi művészek által készített egyedi tárgyakat lehet itt majd vásárolni. Ezeket az egyedi alkotásokat az erdélyi kastélyok, kúriák, ezek kertjei, az általuk képviselt értékek és hangulatok ihlették. A konferencia részeként egy erdélyi kastélyokat és kúriákat bemutató fotókiállításra, illetve az alsórákosi általános iskolások számára meghirdetett rajzversenyre beérkezett munkákból összeállított rajzkiállításra is sor került.

A Kastély Erdélyben jövőképe szerint tevékenységei és szolgáltatásai révén a vargyasi Daniel-kastély az újratöltődés és kikapcsolódás helyszínévé alakul és egy olyan ponttá válik, amely találkozóhelyként is szolgálhat egy erdélyi, székelyföldi, erdővidéki sajátos kulturális és természeti örökséggel rendelkező környezetben. A modell célja egy olyan exkluzív üdülőhely létrehozása, amely kiaknázza az épület és a környék nyújtotta adottságokat, a hiányosságok tudatában is úgy szerveződik, hogy szolgáltatások magas színvonalát biztosítsa, illetve épít a legújabb turisztikai trendekre, mint a társadalmi felelősségvállalás, ökoturizmus, „staycations” (helyi közösségekben eltöltött hosszabb vakációk), többgenerációs családi nyaralások, személyes élményközpontúság, illetve a testi és szellemi jólét.

Az elképzelés szerint a Sükösd-Bethlen kastély esetében egyedi erdélyi élménnyel távozhat az az Erdély iránt érdeklődő turista, aki Alsórákosra látogat. A Sükösd-Bethlen kastély és a település sajátos vidéki környezetet biztosít kalandélmények számára, összekötve az erdélyi épített örökség és természeti környezet szépségének élvezetét a játékkal. A Sükösd-Bethlen kastély és Alsórákos települése nemcsak egynapos állomást jelenthet az erdélyi túrázóknak, hanem többnapos szabadtéri események helyszínévé is változhat. A modell célja egy olyan kaland- és élménypark létrehozása, amelyben a kastély központi szerepet tölt be, de teljes Alsórákosra kiterjed, és amely hatékonyan ötvözi a modern sztorizás és szerepjátékok, illetve a hagyományos mesterségek gyakorlása által nyújtott sajátos élményt. A fő hangsúly a helyszíni kalandélményre tevődik, melyet különleges egyéni és csoportos látogatások, illetve kulturális-szabadidős események vendégül látása révén érnének el.

A Kastély Erdélyben Alapot 2016-ban alapította a PONT Csoport a Kastély Erdélyben program keretében. Az Alap célja, hogy különböző kampányok révén adományt gyűjtsön a Kastély Erdélyben Koalíció, illetve a Kastély Erdélyben Közösség tevékenységeinek támogatására. A Kastély Erdélyben Alap első kampányát 2017 tavaszán induló Kastély Erdélyben online bolt képezi, ahol erdélyi dizájnerek egyedi tervezésű alkotásait, ajándéktárgyait lehet majd megvásárolni, és ahol a vásárló az egyes termékek megvásárlásával a Kastély Alapot is támogatja. A tervezéskor arra kérték a dizájnereket, hogy a kastély fogalmához kapcsolódó képzettársításokat, hangulatokat – például nosztalgia, elegancia, szabadidő, természetközelség, történelmi korok, építészeti stílusok, kastélykert, mesevilág, tündérkert stb. használják inspirációforrásként. Ahhoz is ragaszkodtak, hogy ezek a termékek erdélyi művészek munkái legyenek, és amennyiben lehetséges helyi, természetes anyagokból készüljenek el. A cél ezáltal egyszerre népszerűsíteni a helyi művészek munkáit, illetve a helyi, fenntartható megoldásokat. A koncepció révén a Kastély Erdélyben célja mind a helyi művészek termékeinek, mind a helyi és fenntartható megoldások népszerűsítése.

A konferenciát Balázsi-Pál Ágnes, a PONT Csoport ügyvezető igazgatója nyitotta meg, aki elmondta, hogy az elmúlt nyolc év alatt, amióta a szervezet a kastélyok és kúriák témájával elkezdett foglalkozni, sikerült kiépíteni egy átfogó hálózatot, amelyhez kastély- és kúriatulajdonosok, műemlékvédelmi, gazdasági, pályázati, turisztikai szakértők, önkormányzati és helyi közösségi képviselők egyaránt csatlakoztak. Az elmúlt két év legnagyobb megvalósításai közé a 2015-ben elkészült Kastély Erdélyben stratégiát, 2016-ból pedig a két interdiszciplináris FORMULA tábort és a Kastély Erdélyben Koalíció, illetve Alap létrehozását emelte ki. A FORMULA táborokban erdélyi fiatalok szakértők segítségével dolgoztak ki fejlesztési modelleket három erdélyi kastély felújítására. A koalíciónak jelen pillanatban már több mint 30 tagja van. Az alapot azzal a céllal hozták létre, hogy a koalíció, illetve a Kastély Erdélyben program további tevékenységeit finanszírozni tudják. “Ennek az alapnak az egyik komponense a Kastély Erdélyben online bolt, amelyet most bemutatunk Önöknek. Ez az online bolt az erdélyi kastélyokat és kúriákat, illetve azokat az erdélyi művészeket is hivatott népszerűsíteni, akik a boltban megvásárolható termékeket megalkották. Mint minden más, a Kastély Erdélyben programhoz tartozó tevékenység esetében, a célunk ezzel a bolttal is az volt, hogy az erdélyi kastélyok és kúriák által képviselt egyedi örökségünket óvjuk, és népszerűsítsük” – fogalmazott az ügyvezető. Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, illetve Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke is azt hangsúlyozta, hogy Háromszéken több mint 160 kastély és kúria létezik, melyeknek népszerűsítésére a megye egy különleges, a nemesi turizmust felkaroló turisztikai programot dolgozott ki. Ennek a turisztikai programnak a keretében bukaresti újságírókat és bloggereket hívtak meg Háromszékre, azért, hogy személyesen látogassák meg ezeket a nemesi birtokokat, és írjanak beszámolót az itt tapasztaltakról. Ennek a kezdeményezésnek köszönhetően jelentősen nőtt a turisták száma a megyében, például 2016-ban már több mint 97.000 turistát regisztráltak, a turisták 90%-a pedig romániai volt. “A háromszéki kastélyok és kúriák egy különleges értéket képviselnek, bár számunkra természetes, magától értetődő ezeknek az épületeknek a jelenléte, egy bukaresti, vagy egy külföldi turista számára kuriózumnak számítanak” – fogalmazott a megyei tanácselnök.

Erwin Şimşhenshon, a Kulturális és Nemzeti Identitás Minisztériumának államtitkára arról beszélt, hogy milyen formában biztosított 2016 során 2,5 millió euró támogatást az általa képviselt intézmény norvég, izlandi és liechtensteini támogatás révén két keretprogram keretében is, melyek közül az első a kulturális és természeti örökség védelmét és revitalizálását, míg a másik a diverzitás kultúra és művészet révén történő népszerűsítését célozza. Ezek között volt a PONT Csoport által kezdeményezett Kastély Erdélyben – stratégia és fejlesztési modellek című projekt is. A támogatások révén számos erődtemplom, fatemplom került restaurálásra, azonban digitális archívumok, 3D múzeumok és fejlesztési stratégiák is létrejöttek. A Kastély Erdélyben Program kapcsán az államtitkár gratulált a kezdeményezőknek a kidolgozott jó gyakorlatokért. Bánffy Farkas, a fugadi Bánffy-kastély tulajdonosa, több erdélyi kastély és kúria működtetője azt hangsúlyozta, hogy a Kastély Erdélyben Koalíció létrejötte és működése nagyon fontos az erdélyi kastélyok és kúriák tulajdonosai számára, mert az ő meglátásuk szerint is ezeknek a történelmi birtokoknak és épületekben a helyreállítása, illetve működtetése csak a turisztikai, gazdasági stb. szakértők, a helyi és megyei önkormányzati képviselők, üzletemberek, helyi közösségek képviselőinek segítségével tud megvalósulni.

Farkas András, a PONT Csoport alapító tagja bemutatta a Kastély Erdélyben program alapelveit, célkitűzéseit és legfontosabb tevékenységeit. “Az egész program az együttműködés, a közvetlen kapcsolatok, felelősségtudatosság és fenntarthatóság elveire épül. Az első pillanattól kezdve arra törekedtünk, hogy a következő három célt kövessük: járuljunk hozzá a kultúra által a térség gazdasági fejlődéséhez; határozzuk meg a kastélyok és kúriák jelenlegi társadalmi szerepét, és ennek megfelelő funkciókat dolgozzunk ki, illetve járuljunk hozzá ennek a különleges kulturális örökségnek a megóvásához és népszerűsítéséhez. Minden egyes tevékenységünk ezekkel az elvekkel és célokkal van összhangban, ezeket követjük, amikor a Kastély Erdélyben közösséget bővítjük, amikor adatokat gyűjtünk vagy aktualizálunk erdélyi műemléképületekről, vagy amikor a fiatalok számára lanszírozunk felvilágosító kampányokat, illetve akkor is, amikor a Kastély Erdélyben Koalíciót bővítjük ” – összegezett Farkas.

A konferenciát a PONT Csoport a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesülettel közösen szervezte.

– a Transindex.ro portálról