Kassán tartotta találkozóját a SZMFVSZ

Kassa Kiemelt cikk

Kassán tartotta első klubtalálkozóját a Szlovákiai Magyar Fiatal Vállalkozók Szövetsége.

A tavaly ősszel alakult szövetség bemutatkozó, tervismertető tanácskozását idén januárban tartották Révkomáromban. A fiatalok nemcsak saját álmaik megvalósítására törekszenek, hanem a felvidéki magyar vállalkozók összefogására is, hozzájárulva ezzel a vidék gazdaságának fejlesztéséhez. A regionális klubtalálkozó-sorozat tapasztalatcsere és ismerkedés céljából indult, első helyszíne pedig a kassai Rovás volt.

A Szlovákiai Magyar Fiatal Vállalkozók Szövetsége (SZMFVSZ) elsősorban azért jött létre, hogy összefogja és egy kapcsolati hálóba integrálja a felvidéki magyar vállalkozókat, valamint, hogy a kezdőknek segítséget nyújtsanak az induláshoz, vagy a már folyamatos fejlődéshez a tudás, tapasztalat és akadálymegoldások átadása révén. A regionális találkozókat a májusi kiállítás követi majd, ahol reklámfelületet is nyújtanak a tagok számára. A szövetség szabályzata alapján mindazok, akik még nem töltötték be 41. életévüket, csatlakozhatnak a fiatal vállalkozókhoz. Más lehetőség is létezik, az idősebb vállalkozni vágyók vagy tapasztalatgyűjtők is bekerülhetnek a csapatba. Jelenleg a tagok száma meghaladja a 150 főt, regisztrálni pedig január elsejétől hivatalosan a vállalkozzokosan.sk-n lehet.

Iván Tamás, az SZMFVSZ elnöke portálunknak elmondta, hogy jogi, pályázati, könyvelési, marketinges és arculattervezési területeken működik a tanácsadás. „A vállalkozók igénybe vehetik a tanácsadási programunkat, bátran kérdezhetnek. Ez fordítva is működik, pályázatkiírások, törvénymódosítások esetén mi tájékoztatjuk tagjainkat”- magyarázta a szövetség elnöke.

A regionális csapatépítés keletről halad nyugat felé. Kassát Rimaszombat, Párkány, Érsekújvár, Komárom és Dunaszerdahely követik. „Célunk, hogy minden régióban megtaláljuk azokat az embereket, akikkel tudunk építkezni. Azokat a fiatal vállalkozókat keressük ezen a 600 kilométeren, akik szintén szívügyüknek tartják közös célunkat”- nyilatkozta Iván Tamás. A szövetség tervei között szerepel az őstermelői piacok létrehozása, az év vállalkozója verseny hagyományának megteremtése és az igényelt vagy szükséges gyakorisággal megszervezett vállalkozói körök kialakítása. Az SZMFVSZ elnöke azt is elárulta, szerinte miben rejlik egy termékeny vállalkozás titka: „Mindenképpen kitartónak kell lenni. Szükség van egy jól megfogalmazott célra és ütemtervre, munkát kell befektetni, és természetesen elengedhetetlen az anyagi tőke is”.

A hat klubtalálkozónak ösztönző apropója is van. Valamennyire meghívnak egy-egy sikeres vállalkozót is, hiszen sok kezdő számára az ő történetük ösztönzőleg hathat. A párkányi és érsekújvári helyszínen Lakatos Gergő, a Panyolai Szilvórium Zrt. vezérigazgatója lesz jelen, Komáromban és Dunaszerdahelyen pedig Simon Vilmos, a Vajdasági Baráti Egyesület elnöke számol be tapasztalatairól. Március 9-én a két kelet-szlovákiai helyszínen Dudás Szilárd, az encsi Anyukám mondta étterem tulajdonosa mesélt a vállalkozás fortélyairól, kezdeti nehézségeiről és sikerélményeiről.

Dudás Szilárd családi vállalkozása 1995-ben indult, Olaszországból való hazatérését követően. Abban az időben, amikor bátyjával elhatározták, hogy Encsen éttermet nyitnak, ismerőseik nagyon rossz ötletnek tartották ezt a befektetést. Senki sem értette, hogy ők egy másfajta vendéglátóhelyet akarnak létrehozni. Tudta, józanul 3-5 évre tervezhet, ennyi időt lehet tisztán belátni. Magyarországon meg kellett változtatni az emberek alapvető gondolkodását, éreztetni kellett, miben különböznek az ételeik, a kávéjuk, s családias légkört kellett teremteni. Akkor még nem volt minden a közösségi hálókon, nem hirdethették magukat az interneten, nehéz volt kiválasztani a megfelelő újságot reklámjuk közlésére. Egy hosszabb, de hatékonyabb úton indultak el. A vasárnapi íz- és hangulatélmény híre az emberek beszélgetése nyomán terjedt. Tudta, hogy mindenkinek állandóan ugyanazt a színvonalat, minőséget kell nyújtani. A lényeg, hogy rövid idő alatt képesek legyünk megismerni a vendéget, az igényeit. Nagyon lényegesnek tartja a folyamatos fejlődést, és a munkához való pozitív, elszánt hozzáállást. Ahhoz, hogy tartani tudják a szintet, nagyon sok tényezőnek kell hatékonyan működnie, de elengedhetetlenül fontosak a kifogástalan minőségű alapanyagok, a fáradhatatlanság és az innovatív tényező is. Az a legvonzóbb, ami elérhetetlen, erre a kávé beszerzése során jött rá. Ma a világ legjobb ezer étterme egyikének tulajdonosaként mesélte el történetét Dudás Szilárd a fiatal vállalkozóknak.

 

Forrás: Felvidek.ma