Jó tetteket ültetnek

Hargita megye Kiemelt cikk

Jó tetteket ültetnek a Hargita megyei Homoródalmáson: őshonos fafajtákkal erdősítenek

A Zöld SzékelyFöld Egyesület Homoródalmás önkormányzatával és az Eco Assist civil szervezettel karöltve november 12-én, szombaton bekapcsolódik abba az országos csemeteültetési akcióba, amelynek kitűzött célja, hogy 7-8 év alatt mintegy 300 hektár hasznosítatlan területet változtasson erdővé 50.000 önkéntes bevonásával. A

Jó tetteket ültetünk! (Plantam fapte bune) elnevezésű akció 2015-ben mintegy 73 hektár beültetését (225 ezer csemete elültetésével) teljesítette egyetlen nap alatt, 11.000 önkéntes bevonásával az ország 14 megyéjében. Az idén első alkalommal szervezik meg az országos csemeteültetési akciót Hargita megyében 8 másik megye mellett.

Homoródalmás határában, a Gálhegy nevű hely festői környezetébe várják azokat a civileket, akik egy kellemes szombati napot jó társaságban és hasznosan szeretnének eltölteni. A nap programjai között szerepel: csemeteültetés erdész szakemberek segítségével, erdei iskola sátor nemcsak kicsiknek. Az esemény különlegessége, hogy egy leromlott területet új technológiák alkalmazásával próbálnak újraéleszteni, és a természet körforgásába újra bekapcsolni. Az esemény reggel 9 órakor kezdődik. A résztvevőket arra kérik, regisztráljanak minél hamarabb, hogy segítsenek az utazás költséghatékony megszervezésében, a szabad helyek elosztásában. Az esemény országos partnere a Környezetvédelmi Minisztérium. A csemeteültetési akció során a szervezők biztosítják az eszközöket, a csemetéket és meleg ételt, otthonról csak a jókedvet kell hozni. A résztvevők egy űrlap kitöltésével jelentkezhetnek be a programra. Az esemény létrejöttét segíti továbbá a Zetelaka Erdőrendészeti Hivatal, Homoródalmás

Közbirtokosság, illetve a LIECO csemetekert Ausztria – áll a szervezők közleményében. Kádár Tibor-Sándor erdész, megyei koordinátor a Transindexnek elmondta, őshonos fajokat, erdei fenyőt és kocsánytalan tölgyet ültetnek a köves, fűvel is alig benőtt hegyoldalra. Földlabdás csemetéket ültetnek, mert azoknak a túlélési aránya nagyobb; a helyszínt úgy választották ki, hogy fontos szempont volt a fenntarthatóság, az ültetvény hosszú távú sorsa, és az önkormányzat partnernek bizonyult ebben. A területet bekerítik az ültetés megkezdéséig, hogy a legelő állatok majd ne tudjanak kárt tenni a fiatal csemetékben, a további ápolást is vállalják, amíg 5-6 éves kort el nem érnek a fák. Ez a terület adottságai miatt inkább elsősorban öntözést jelent majd a nagy szárazságok idején.

Hargita megye tehát először vesz részt a Jótetteket ültetünk akcióban, ám a tavalyi Kovászna megyei akció folytatásaként, amelyet a Fiatal Erdélyi Vállalkozók Egyesülete szervezett. A továbbiakban a két székelyföldi megye valószínűleg egymást váltva vesz majd részt a Jótetteket ültetünk! programban. Tavaly Románia több településén is invazív fajokat ültettek a Plantam fapte bune keretében. A fehér akác (Robinia pseudoacacia) és a lepényfa (Gleditsia triachantos) elültetésével biológusok szerint több az okozott kár, mint a haszon, hiszen gyorsan terjednek, és kiszorítják az őshonos fákat, megváltoztatva a természetes élőhelyek jellegét és összetételét. Mátis Attila biológus már tavaly azt javasolta, minden erdősítési akció előtt, bárki is szervezze azt, meg kellene biológusok is vizsgálják a kiszemelt területeket, és az előtanulmányokat követően dönteni arról, hogy ültetnek-e, és ha igen, mit. Az illető terület élőhelyeinek jellegét, fajait figyelembe kellene venni a csemeték kiválasztásánál.

Erdészeti szempontból tekintve vannak olyan leromlott területek, ahol tényleg semmi más nem él meg, csak az akác, és ha ezeket a területeket vissza akarjuk kapcsolni a természeti körforgásba, meg akarjuk állítani egy terület erózióját, más fafaj nem alkalmas erre – hangsúlyozta Kádár Tibor. Hargita megyében és az ország hasonló domborzati adottságú területein szerencsére nem ez a helyzet, az őshonos fafajokkal pompásan lehet újraerdősíteni, azonban vannak olyan helyszínek, ahol az erdészek által idegenhonosnak (és nem invazívnak) nevezett fajok jelentik az egyetlen esélyt. Narcisa Gheorghe, a Plantam fapte bune kommunikációs felelőse megkeresésünkre közölte, az idei országos akció során több mint 43 hektárt erdősítenek be (van, ahol ez új területek beültetését, van, ahol a tavaszi vagy tavaly őszi ültetések kiegészítését jelenti). A résztvevő megyék és települések: a Buzău megyei Boboc, a Călăraşi megyei Jegălia, a Konstanca megyei Peştera, a Dolj megyei Greceşti, a Giurgiu megyei Gostinari, a Hargita megyei Homoródalmás, a Iaşi megyei Leţcani, a Teleorman megyei Siliştea Gumeşti, valamint a Temes megyei Utvin. Arra a kérdésünkre, hogy ezúttal konzultáltak-e biológusokkal és ökológusokkal is az ültetésre kiszemelt fafajok kapcsán, megelőzendő az invazív fajok használatát, azt a választ kaptuk, hogy erdészmérnökök ajánlották minden területen a fafajokat. Az ültetésre kiválasztott fajok listáját azonban még nem kaptuk meg.

– a Transindex.ro portálról