IX. Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó

Bácsfeketehegy Hírek
A csókai Articsókák fellépése is nagy sikert aratott

A csókai Articsókák fellépése is nagy sikert aratott

 

 

 

 

 

 

 

 

A bácsgyulafalvi Ákombákom színjátszó csoport képviselheti Vajdaságot a Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozó döntőjében.

Egyre népszerűbb és egyre tömegesebb a gyermekszínjátszás Vajdaságban. A IX. Bácsfeketehegyi Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó hangulata emellett azt is tükrözte, hogy a rendezvény a létrejötte óta jelentős mennyiségi és minőségi átalakuláson ment keresztül. Ennek köszönhetően mára már nem csak szűkebb pátriánk, hanem az egész a Kárpát-medence legnépesebb ilyen jellegű találkozójává nőtte ki magát. A nem versenyjellegű rendezvény zsűrijének döntése értelmében a bácsgyulafalvi Ákombákom képviseli majd Vajdaságot az Országos Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozó döntőjében.

Pénteken reggel kezdődött és szombat estig tartott a IX. Bácsfeketehegyi Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó. A kétnapos rendezvényen 20 település 30 színjátszó csoportjának mintegy 400 gyermekszínjátszója vett részt. A szakmai szempontból is rangosnak számító találkozó egyben a magyarországi Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó vajdasági selejtezője is, annak ellenére, hogy a rendezvénynek eredetileg nincs versenyjellege. A Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet közösen szervezte meg idén is a rendezvényt.

Hajvert Lódi Andrea, a drámapedagógiai társaság elnöke elmondta, hogy a műhelytalálkozón művelődési egyesületek és iskolák gyermekszínjátszó csoportjai, az általános iskolás korosztály műkedvelői mutatkoznak be egymásnak, de egyben egy szakmai értékelő bizottság előtt is. A cél az, hogy bemutatkozási lehetőséget kapjanak, emellett ismerjék meg egymást, egymás munkáját, és kapjanak szakmai visszajelzést, motivációt és tanácsokat. Az értékelés nyomán a zsűri egy csoportot továbbjuttatott a magyarországi felmenő rendszerű Országos Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozóra. Idén a választás a bácsgyulafalvi Ákombákom csoportra esett. Wass Albert: Az éjjeli pávaszem című darabját adták elő. Felkészítőjük Égető Éva, a darabot Vörös Imelda rendezte. A huszonötödik országos fesztivál tervezett időpontja 2016. június 3–5., helyszíne a debreceni Csokonai Színház (Vojtina Bábszínház). A zsűri úgy döntött, hogy fesztivál szervezőinek javasolni fogja, hogy amennyiben lehetséges, a két újvidéki csoport, a Sulicsapat és a Négynyolc is felléphessen Debrecenben az országos fesztiválon.

Hajvert Lódi Andrea örömmel konstatálta, hogy vannak olyan települések, ahonnan két, vagy három csoport is érkezett. Ez annak a jele, hogy a gyermekszínjátszás egyre népszerűbb, egyre tömegesebb ezen a tájon. Szemmel láthatóan a gyerekek és a pedagógusok is kedvet kapnak egymástól, így a rendezvény kiváló hangulatban zajlott. Ennek tudható be az is, hogy az idei Bácsfeketehegyi Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó lett a Kárpát-medence legnépesebb előválogatója. A drámapedagógiai társaság elnöke külön kiemelte: nagy öröm számára, hogy idén is rangos nemzetközi zsűri értékeli az előadásokat, melynek tagja Benkő Ágnes celldömölki koreográfus, és drámatanár, Meleg Gábor drámatanár és Kovács Frigyes Jászai Mari-díjas színművész. Az előadások szüneteiben különböző profilú szakemberek foglakoztak a gyerekekkel: Krizsán Szilvia (Újvidéki Színház), Virág György, Lőrinc Tímea (Zentai Magyar Kamaraszínház) és Vörös Imelda (Szabadkai Gyermekszínház) színművészek, valamint Hajvert Ákos versfelkészítő, színházi szaknevelő, Szarka Ákos egyetemista (a budapesti Kerekasztal színház volt hospitálója), Bori-Fekete Ágnes színész-drámatanár (Budapest), Drubina Orsolya színháztudomány szakos hallgató, színjátszószakkör-vezető (Szeged) .

Arra is felhívta a figyelmet, milyen élmény azt látni, amikor a szórványból érkező gyerekek örömmel, de egyben ámulva tapasztalják, hogy amíg ők azt szokták meg, hogy néhányan vannak csupán, itt több száz magyarul beszélő gyerekkel találkozhatnak, ismerkedhetnek és barátkozhatnak.

Az alsós korosztály körében többnyire a mesefeldolgozások voltak népszerűek. A felsősöket viszont a saját mindennapjaik ihlették meg leginkább, egészen frappáns megoldásokat produkáltak több esetben is. A bemutatott színdarabok esetében a színház-esztétikai szempont mellett az összmunkát és a darabválasztást is értékelték a zsűri tagjai, akiknek azért sem volt könnyű dolga, mert egészen eltérő stílusú alkotásokat kellett elbírálni.

A IX. Bácsfeketehegyi Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó támogatói a Magyar Nemzeti Tanács mellett a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság és Kishegyes Község Önkormányzata. Szervezői a zentai székhelyű Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a bácsfeketehegyi székhelyű Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság.
Együttműködő partnerek: Magyar Drámapedagógiai Társaság (Budapest), Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete (Bácsfeketehegy), Feketics Művelődési Egyesület (Bácsfeketehegy).

Tóth Péter

Forrás: VajdaságMA