Improvizatív zenei műhely Zentán

Zenta Hírek

Július 4-étől 5-éig különleges zenei műhelynek adott otthont a zentai Bolyai Farkas Tehetséggondozó Gimnázium épülete. Mezei Szilárd, a műhely szervezője, egyben térségünk egyik legismertebb kortárs zenésze ez alkalommal azon zenésztársait hívta meg Zentára, akiket ugyancsak az improvizáció, vagyis a zene formai megkötésektől mentes, szabad irányzata foglalkoztat elsősorban.

Mezei elmondta: ritkán adódik lehetőség arra, hogy a szabadzene irányzata teret kapjon Zentán, így nagyon örül a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhely támogató részvételének. Hozzátette, hogy habár a műhely ötlete tőle származik, ez alkalommal nem irányítóként, hanem résztvevőként dolgozik együtt a meghívottakkal. Tervei szerint a zenészek egyenrangú partnerekként dolgoznak majd együtt azért, hogy minél eredményesebbé tegyék az eddig is termékenyen fennálló együttműködésüket, illetve, hogy a szabadzene területén elmélyítsék tapasztalataikat.

Ittzés Gergely, a műhely egyik résztvevője elmondta, bár sokat foglalkozik a kötött, előre megírt zenével, a szabadzenei gyakorlatok mégis időről időre próbára teszik. Az improvizáció során leginkább a fantáziára és az intuícióra van szükség, ezért az ilyenfajta zenei együttműködés közben mindenki számára az adott pillanat határozza meg, mennyire lesz értékes az előadás. Szerinte a szabadzenélésnek így mindig van bizonyos fokú önismereti jellege is, amely később az élet szinte bármely területén visszaköszönhet, segíthet.

A kétnapos műhelymunka július 5-én, este koncerttel zárult a Zentai Alkotóház kiállítótermében. A műhely és a koncert résztvevői: Ittzés Gergely, Liszt Ferenc-díjas fuvolaművész, Tijana Stanković (hegedű), Csík István (ütőhangszerek), Márkos Albert (cselló), Csányi Zoltán (nagybőgő, gitár), Marina Džukljev (zongora), Keszég Ákos (hegedű) és Mezei Szilárd (brácsa).

Mezei

Forrás: Vajdaság MA