Hétfőtől XX. Szabadkai Nyári Akadémia

Tápai Renáta Szabadka, Ivan Sarić Műszaki Iskola Hírek

Az akkreditált szakmai továbbképzés során kilenc szakcsoportban folyik majd a munka

Augusztus 8-a és 12-e között rendezi meg az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete az idei, sorrendben huszadik Szabadkai Nyári Akadémiát, a szerbiai oktatási minisztérium által elismert, és 24 akkreditált pontot érő szakmai továbbképzést pedagógusok (óvodapedagógusok, osztálytanítók, tanárok) részére. A képzésnek idén is az Ivan Sarić Műszaki Iskola ad otthont, és kilenc szakcsoportban folyik majd a munka.

Az ünnepélyes megnyitót a városháza dísztermében tartják augusztus 8-án 9 órakor, majd aznap máris három előadást hallhatnak az érdeklődők, dr. Takaró Mihály Magyar kultúra tegnap, ma, holnap címmel, Kozma-Vízkeleti Dániel Pár-beszéd vagy per-beszéd? Üzenetváltások iskola, pedagógus, szülők és gyermekek között címmel, Nagyné Szabó Erika pedig Veronika zeneprojekt címmel tart előadást.

Kedden kezdődik a szekciónkénti munka. Az óvodapedagógusoknak idén két szakcsoportja lesz, egyiknek mottója: „Kommunikáció, zene, mozgás”, míg a másikban az anyanyelvi irodalmi nevelés lesz az előadások témája, egyebek mellett szó lesz a szómágiáról és szómisztikáról, a jeles napok népi játékairól és a magyar népi hagyományok megjelenítéséről is. Az osztálytanítók szakcsoportjában a csoport résztvevői Kovács Lajossal töltik a képzés napjait, a téma a beszélő rajzok, vizuális nevelés lesz. Két pedagógiai szakcsoport is lesz idén, az egyik általános iskolák tanárai, a másik középiskolák tanárai részére, előbbiekkel a képzés idején dr. Skita Erika foglalkozik, a téma az empátia a kommunikációban, az érzelmek gyakorlati haszna lesz, a dicséret és a kritika módszere, és az oktatásban megjelenő érzelmi intelligencia, a középiskolai tanárok termében pedig előadóként Dina Milettát találjuk majd, ő a kommunikatív kompetenciákról és az eredményes kommunikációhoz szükséges eszközökről beszél majd. A magyar nyelv és irodalom szakcsoportban kedden dr. Pap Kinga tart előadást A nyelvi agresszió a középiskolás-korúak osztálytermi diskurzusában és a spontán nyelvhasználatukban címmel, szerdán pedig dr. Havas Judit Beszédtechnika, légzéstechnika, koncentrációs képességek elsajátítása címmel. A történelem szakcsoportban Csibi Norberttől hallhatunk a reformkor történetéről, dr. habil Gőzsy Zoltán Széchenyi megítéléséről beszél majd 1849 után, dr. habil Szála Erzsébet pedig a reformkori Magyarország művelődéséről. A természettudomány szakcsoportban szintén izgalmasnak, érdekesnek ígérkező előadások lesznek. Szó lesz a gyógy- és aromanövények hatóanyagairól és felhasználásáról, emellett a csoporttagok a fizikai eszközök régiségboltjában is nézelődhetnek. A matematika szakcsoportban Dobos Sándor és Egyed László lesz a két előadó, a témák között találjuk az algebrai törteket és geometriai feladatokat is, valamint szó lesz a kombinatorikus geometriai problémákról is.

A szakcsoportokban folyó munka mellett a szervezők közös előadásokat, kirándulást, pódiumbeszélgetést és társas estet is szerveznek a résztvevők számára.

Csütörtökön, augusztus 11-én az új városházán közös előadást tart minden szakcsoport számára 9 órától dr. Kádár Annamária Mesével nevelni önmagunkat és másokat címmel, majd 10.30-tól Szvetelszki Zsuzsa Változó korok, változó családi helyzetek címmel. Ezt követi a záróműsor és a bizonylatok kiosztása.

 

Forrás: Magyar Szó

 

XX. Nyari akademia