Három az egyben kiállítás Ipolyságon

Pásztor Péter Ipolyság Emberek

A Székesfehérváron élő Simon M. Veronika alkotásaiból nyílt kiállítás Három festménysorozatomból címmel az ipolysági Simonyi Lajos Galériában. A szeptember 9-én tartott tárlatnyitón mutatták be annak a három, a városhoz fűződő neves személyiségnek a portréját, melyet a festőművész Ipolyságnak adományozott.

 

ipolysag-kiallitas-2016

„Simon M. Veronika többször állított már ki Ipolyságon. Gyümölcsöző együttműködésünknek köszönhetően számtalan alkotása került a város intézményeinek birtokába” – mondta a kiállítás megnyitóján Pálinkás Tibor, a Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria vezetője.  A festőművész munkásságát Enyedi Béla mutatta be. Mint elhangzott, több mint hétszáz egyéni kiállításon van túl, közel 550 alkotását ajándékozta 18 ország 250 közintézményének. Eddig húsz festménysorozatot készített, a modern alkotásoktól a természetképeken át az oltárképekig bezárólag. Számtalan könyv, kifestők, verseskötetek illusztrálására kapott megbízatást. A képzőművész másfél évtizede kurzusokon oktatja a festészetet, különböző technikákkal és témákkal ismerteti meg a tanoda növendékeit.

Simon M. Veronikának ez már a negyedik önálló tárlata a galériában. A városnak adományozott portrék között megtalálható Simonyi Lajos festőművész, a múzeumalapító Pongrácz Elemér, Sajó Sándor költő, valamint Bartók Béla portréja is.

A Simonyi Lajos Galériában három sorozata látható. Az első teremben modern alkotásokat, a középső teremben virágcsendéleteket, a harmadikban pedig tájképeket tekinthetnek meg az érdeklődők. A tárlattal kapcsolatban Simon M. Veronika a Felvidék.ma-nak elmondta: „A modern alkotások fellélegzést takarnak, a virágok feloldozást jelentenek, a természetelvű tájképek megnyugvást sugallnak. Az itt látható alkotások különböző technikákkal készültek, több közülük egyedi.”

A megnyitó végén a festőművész átadta a galéria vezetőjének a három portréval kapcsolatos származási okiratot. A festményeken megörökített személyek mind a helyi gimnáziumhoz köthetők. Horváth István a gimnáziumi igazgatója volt, amatőr régészként a tanintézményben gazdag gyűjteményt alakított ki a negyvenes évek elején. Kulka Frigyes sebészprofesszor, Kulka János színművész édesapja Ipolyságon született, itt folytatta gimnáziumi tanulmányait. Jan Dekán szlovák történész szintén az ipolysági gimnáziumban tanult, akinek  szakmai példaképe volt az egykori gimnáziumi igazgatója, Horváth István.

„Tavasszal kaptam felkérést a portrék elkészítésére. Folyamatosan készültek el, a Jan Dekánt ábrázoló képet a napokban fejeztem be. Monokróm technikával festettem meg az alkotásokat” – fejtette ki Simon M. Veronika. A kiállítást követően Horváth István portréja a Honti Múzeumba, Kulka Frigyesé a Szondy György Gimnáziumba, Jan Dekáné pedig a helyi szlovák gimnáziumban kerül elhelyezésre.

A kiállítás október 7-ig tekinthető meg a városháza oldalszárnyában található galériában.