Fecskefészkeket készítettek Zentán

Zenta Vezércikk

Március végén, április elején érkeznek a fecskék vidékünkre, van még tehát egy kis időnk fészket készíteni számukra, ha madárcsivitelésre ébrednénk, vagy ezzel tennénk tökéletessé a nyári naplementéket udvarunkban. Piszkítanak, az igaz, viszont egy kutya után is kell takarítani — mondja egyszerűen Feri bácsi.

A magyarországi Tolna megyei Tamási faluban él Mátics Ferenc, aki háza eresze alatt majdnem félezer saját készítésű fecskefészekkel várja vissza ezeket a kedves költöző madarakat — nos, ő az ihletadója annak a projektumnak, amelyet nemrégiben Zentán szervezett meg Pósa Zoltán, a Vajdaság turisztikai értékei Facebook-csoport létrehozója és működtetője a péterrévei Falunkért Ifjúsági Csoport elnökének, Szabó Attilának a segítségével. A fecskefészek-készítő műhelymunkán a Magyar Madártani Egyesület ajánlása alapján készítették a műfészkeket a megjelentek, főleg kisgyermekes családok, felhasználva a tavaly Péterrévén megszerzett tapasztalatot, hiszen az óbecsei faluban az említett civil szervezet több száz fecskefészket épített. Az elmúlt években ugyanis egyre kevesebb a fecske vidékünkön, szinte megfeleződött a korábbi állomány, azaz minden második madár eltűnt az ereszek alól. Pedig a fecskék nagyon fontosak: a klímaváltozással új kártevő és betegségterjesztő rovarfajok, valamint az általuk terjesztett kórokozók jelennek meg térségünkben, és az ellenük történő biológiai védekezésben óriási szerepük van azoknak az állatoknak — például a fecskéknek és a denevéreknek —, amelyek természetes úton csökkentik ezek számát. Az aprócska fecske legalább 1 kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt — mondta el a szervező Pósa Zoltán.

— A fecske védett madár, vigyáznunk kell rá, sajnos évről évre kevesebb egyed tér vissza, vagy nem is nagyon szaporodnak. Gyakran hallani, hogy főleg a tömbházaknál az emberek leverik a fészkeket, mert a madarak piszkítanak, így nehéz helyzetben vannak ezek az állatok. Ebből a megfontolásból és a tavalyi sikeres péterrévei projektumunkból ötletet merítve szerveztem meg a zentai műhelymunkát. Kerestem szponzorokat, ami egyáltalán nem volt nehéz, mert csak meg kellett említeni, hogy miről van szó, és máris akadt támogató. Mindenféle korosztályt szívesen látunk, hiszen ezeket a fecskefészkeket bárki el tudja készíteni, a három- meg a hetvenéves is, és számomra az volt a lényeg, hogy minél több fecskefészek legyen kirakva.

A műfecskefészkek a madarak által sárból készített fészkek hasonló alakú és méretű, különféle anyagokból készült utánzatai, melyek a természetesekhez hasonlóan tartós és biztonságos fészkelőhelyet kínálnak a fecskéknek. Elkészítésük egyszerű: hungarocelltömbből kivágjuk a megfelelő sablont — a Mátics Ferenc-féle, gipsz-fűrészpor anyagú, 1 cm-es falvastagságú molnárfecske-műfészek belső hossza 17 cm, belső szélessége 15 cm, belső mélysége 9 cm, a bejárat 4,5 cm széles és 2,5 cm magas, míg a füstifecskénél a belső méretek a következők: hosszúság 12 cm, szélesség 14,5 cm, mélység 8 cm —, majd abban gipsz és fűrészpor keverékéből kell kialakítani a fészkeket. A molnárfecske-műfészek esetében egy nagy marék fűrészporhoz öt púpos evőkanál gipsz, a füstifecskénél pedig egy kis marék fűrészporhoz négy púpos evőkanál gipsz kell, az alapanyagokat vízzel formálhatóvá gyúrjuk, a formába nejlont helyezünk, azon elsimítjuk, majd a nejlonnal együtt egyszerűen kiemeljük, két napig száradni hagyjuk, majd simára reszeljük, lágy sarat készítünk — a vízbe előzőleg egy kis tapétaragasztót teszünk, hogy a sárbevonat ne porladjon le —, és azzal bevonjuk.

— Tartsuk szem előtt, hogy a molnárfecskének készült fészek zárt, egészen a tető síkjáig feltolva, kis bejárati nyílással, ez a fajta elsősorban épületek eresze alá költözik, zsúfolt kolóniákban szeret élni, és a nagyvárosokban, lakótelepeken is jól érzi magát, míg az állattartáshoz, falusi környezethez erősen kötődő füstifecske fészke nyitott, a tető síkjától távolabb, annál akár méterekkel is lejjebb helyezkedik el, és elsősorban istállók belsejében szeret lakni, illetve bár egyes fészket is épít, de ha teheti, laza csoportban költ, a fészkek viszont általában nem érintkeznek egymással — részletezi beszélgetőtársam, és hozzáteszi, nálunk három fecskefajta él, az említett kettő mellett partifecskékkel is találkozhatunk, mégpedig vízpartokon, ahol a löszfalakban telepednek le.

A tavasz közeledtével még van idő kihelyezni az otthon gyártott vagy például a magyarkanizsai Fény-Bárka napközijében készült műfészkeket. Aki kedvet kapott a fészekkészítéshez, a YouTube videómegosztón keresse meg Feri bácsi videóját, melyből sok segítséget kaphat, illetve a madártani intézet honlapján (www.mme.hu) is teljes útmutatást találunk.

Forrás: Hét Nap