Erős közösség, mély gyökerekkel

Beke Beáta Berzéte Kiemelt cikk

A Berkő húsz év után is várja soraiba a környék dalos kedvű lakosait

berko2

A Berkő Népdalkör megalakulásának húszéves évfordulóját ünnepelte október 8-án Berzétén. A rendezvényre további kilenc népdalkör és énekkar fogadta el a meghívást, és köszöntötte az ünnepelt népdalkör tagjait.

A jeles eseményt a Berkő nyitotta meg fellépésével, majd Écsi Gyöngyi, a népdalkör művészeti vezetője szólt a jelenlévőkhöz.

„A Berkő már felnőtt volt a legelején. Olyan kultúrát hordoztak, amit zsigerből csinálnak. Nagyon mélyről jövőt. Inkább azt kell mondanom, hogy gyerekesedünk. Lassan meghalnak azok az emberek, akikben ez a kultúra bennük volt. Eszembe jut János bácsi, vagy Malvin néni, akiknek még olyan hanghordozásuk volt, ami tényleg ezeréves. Sajnos ez a fajta, nagyon mély, a földdel együtt dobogó érzés kihal belőlünk. Viszont az akarás, az csodákat tesz. A Berkő egy olyan erős közösség, amely gyakorlatilag meg tudja valósítani a próbákat és fellépéseket egyedül. El kell, hogy végezzék, mert nem vagyok itt. Élteti őket az éneklés, és az a küldetés, hogy ennek a vidéknek a kultúráját viszik tovább. Amikor egy műsor létrejön, akkor két-három napig itt vagyok velük. Begyakoroljuk, tisztázzuk, hogy mit, miért, hogyan, és akkor ők folytatják tovább. Egy álmom van még, amelyben mindenki támogat. Szeretnénk cédéfelvételt készíteni, és ezzel egy örökséget hátra hagyni az újonnan alakuló éneklő- és tánccsoportoknak, hogy legyen mihez nyúlniuk, legyen miből meríteniük” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Nt. Écsi Gyöngyi.

A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt tagokról, majd a meghívott vendég népdalkörök előadásai következtek. A rendezvényt Berzéte és Kőrös polgármesterei is megtisztelték jelenlétükkel. „Nagyon örülünk, hogy a Berkő immár húsz éve képvisel minket. Általuk megismerhették falunkat Magyarországon, Erdélyben, Kárpátalján és természetesen Felvidék-szerte” – fejezte ki örömét Gáspár Pál, Berzéte polgármestere.

Dókus Valéria, a megalakuláskor harminckilenc évesen csatlakozott a csoporthoz. „Életem talán legszebb húsz éve volt ez. Rengeteg jó emberrel ismerkedhettem meg ezalatt. Szeretnénk, ha a fiatalok közül többen csatlakoznának hozzánk. A rendezvényeink erről is szólnak. Szeretettel hívjuk és várjuk az embereket. Örömmel vennénk, ha csatlakoznának hozzánk Berzétéről is” – fejtette ki reményeiket a népdalkör egyik alapító tagja.

Húsz év nagy idő egy ember életében is. Különösképpen az egy énekkar és egy közösség életében. A működésük „talányáról” a polgári társulás elnöke, Szendi Erzsébet a következőképpen vélekedett: „Meggyőződésem, hogy működésünk alapja a tolerancia, valamint az, hogy egymást szeretjük és tiszteljük. Ez a titka annak, hogy egy ilyen csoport, mint a Berkő, húsz éve működik.”

A rendezvényen a várhosszúréti Kéknefelejcs, Mákvirág és Gyöngyvirág népdalkörök, a kőrösi református egyházi énekkar, a jólészi Cházár András népdalkör, a hárskúti Rozmaring népdalkör, a pelsőci Korona énekegyüttes, a krasznahorkai és a kisgyőri népdalkörök és természetesen a Berkő – Berzéte – Kőrösi népdalkör adtak műsort.