Élő történelem-mozaikok Gömörből

szabadujsag.com Rimaszombat Kiemelt cikk

Eletmesek_gomor

A 2014-ben lezajlott csallóközi Életmesék projekt után ismét folytatta az elmesélt élettörténetek gyűjtését a TANDEM nonprofit szervezet, ezúttal a gömöri régióban. Idén ősszel több, mint harminc életút-interjút készítettek 70 év feletti személyekkel Rimaszombatban és környékén (Guszonán, Magyarhegymegen, Kálosán, Alsóvályban, Felsővályban, Rimaszécsen, Rimasimonyiban, Jénében, Feleden, Alsópokorágyon, Serkén, Hanván), illetve Medvesalján (Tajtiban és Medveshidegkúton) és Krasznahorkaváralján. Az élettörténetek gyűjtése, digitalizálása és elemzése után egy kiadványt jelentettek meg, amelynek könyvbemutatójára a Rimaszombati Kávéház decemberi rendezvényén került sor.

Az Életmesék projekt célja, hogy az idősek által elmesélt élettörténetekben rejlő történelmi tudást, tapasztalatotösszegyűjtse és közvetítse a fiatalabb generációk felé. Emellett pedig, mivel a szervezet egyik küldetése, hogy az interaktív, élmény-alapú módszereket bevigye az iskolai oktatás keretei közé, ez által a gyűjtés által a rendhagyó történelemoktatást is szeretnék népszerűsíteni oly módon, hogy a fiatalok a történelemkönyvekből tudható tények mellett a körülöttük élő idős emberek élményeit, elbeszéléseit is a történelemtanulás részeként ismerhessék meg.

„A tavalyi gyűjtés sikere után rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk arról, hogy milyen fontos dologra vállalkoztunk a velünk élő idősek történeteinek összegyűjtésével, ez is buzdított arra, hogy folytassuk a projektet. Amióta ez felmerült, biztosan tudtam, hogy Gömörben szeretném ezt a folytatást, hiszen onnan származom és már gyerekkorom óta nagyon sokat jelentett nekem, amikor az idősek történeteit hallgattam. Szeretném, ha ezt az élményt minél több gömöri fiatal is megtapasztalhatná.” – nyilatkozta Urbán Péter a szervezet vezetője.

Életútgondozás és önismereti élmény

Az idősek élettörténeteinek meghallgatása ugyanakkor nem csak a fiatal generációt „szolgálja”, hiszen a saját életünkre való visszatekintés nagyon sokszor választ ad az miért? – kérdésekre is. Ahogyan elmeséljük valaki másnak az életünk történetét, megláthatjuk az összefüggéseket, összeáll bennünk egy kép, megtalálhatjuk az addig fájó pontok értelmét, jelentőségét is.

„Az életút-gondozás egy nagyon fontos eszköze az idősekkel való segítő munkának is. Erre nagyon jó példa az, hogy az idei gyűjtés megszervezésében a legtöbb segítséget a Gömöri Református Egyházmegye lelkészei nyújtották nekünk, akik munkájuk részeként idősgondozással is foglalkoznak. Az ő segítségüknek, ajánlásuknak köszönhetően a beszélgetésre nagyon nyitott idősekhez juthattunk el és igazi kincseket gyűjthettünk az ő történeteik által. Nagyon komoly kihívást jelentett, hogy ezt a több, mint hetven órányi hangfelvételt feldolgozzuk és kiválogassuk azokat a történeteket, amelyek a kötetben megjelennek” – árulta el Molnár Kriszta, a projekt szakmai vezetője.

A projekt szervezői már a kötet létrehozásában is megvalósították a generációk találkozását mint célt, hiszen az elkészült több, mint harminc interjút fiatal önkéntesek készítették el, akik közül a legifjabb generáció a Tompa Mihály Református Gimnázium nyolcosztályos tagozatának alsósai közül került ki.

„Idegenként léptem be a házakba, és mindenhol szeretetet kaptam. Mindenki adni akart. Ebédet, süteményt, üdítőt, hazaútra csomagolt friss gyümölcsöt… Hálás vagyok ezekért a figyelmességekért. De a legdrágább kincs, amit kaptam, az az idejük, a történetük, az őszinteségük, a könnyeik és mosolyaik, az ölelésük és néhány kedves szó… A gömöri interjúkörútra életem egyik legmeghatározóbb élményeként gondolok vissza. Felejthetetlen élményekkel, érzésekkel, történetekkel és ismerősökkel lettem gazdagabb, nagyon szívesen visszamennék”osztotta meg velünk élményeit Aradi Judit, a projekt egyik önkéntese, aki egy nemzetközi önkéntesprogram keretében csatlakozott a TANDEM munkájához.

Generációk találkozója és könyvbemutató

Az Életmesék kötet bemutatójára a Rimaszombati Kávéház rendezvényének keretében, december 4-én került sor a Három Rózsa kávézóban, Rimaszombatban. A szervezők egy olyan, generációkat összekapcsoló, családias esttel készültek, amelyben helyet kapnak az interjúk gyűjtésében részt vevők személyes megszólalásai, szó lesz arról, hogyan írjuk meg élettörténetünk forgatókönyvét minden egyes elmesélés által, megtudhatjuk majd, milyen témák kerültek szóba leggyakrabban az idősek elmesélésében, kóstolót kaphatunk abból, hányféle arca van a háborúnak azon felül, amit a történelemkönyvből ismerünk. A beszélgetést Végh Barbara vezette, a TANDEM részéről pedig Molnár Kriszta, Urbán Péter, Aradi Judit és Veress Tamás vettek részt. Természetesen az Életmesék kiadvány is elérhető volt a helyszínen, amelyet nem csak egyén olvasásra, hanem családi beszélgetésekhez, közösségek számára és iskolai osztályok, csoportok történelemóráinak kiegészítőjeként is ajánlunk.

Forrás: szabadujsag.com
szu_logo-1