Egyedülálló kovácsműhely

Kishegyes Hírek

Vajdaságban egyedülálló kovácsműhellyel felszerelt vállalkozás Kishegyesen.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által tavaly meghirdetett, “2017 a külhoni magyar családi vállalkozások éve” programja keretében a Kárpát-medence területén élő magyar családi vállalkozások támogatására jelentetett meg pályázatokat. Összesen 476 kérelem érkezett be, ebből 124-et támogattak, közülük 38 vajdasági családi vállalkozást. Egy kishegyesi családi vállalkozást a támogatás nyomán Vajdaságban egyedülálló potenciállal sikerült felszerelni.

A kishegyesi Bell-Impex egy korszerű, számítógépes vezérlésű CNC lemezvágót és egy présgépet vásárolt a támogatásból. A Bell-Impex Termelő, Forgalmazó és Szolgáltató Kft. tulajdonosa, Maronka Attila elmondta, hogy a családi vállalkozást 1993-ban édesapja Tibor alapította és kezdetben gazdaboltként működött. Később fémmegmunkálással, mezőgépek és kapcsolható eszközök alkatrészeinek készítésével és forgalmazásával is foglalkozni kezdtek.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásnak köszönhetően a gépi kovácsolásban alkalmazható számítógépes vezérlésű CNC lemezvágót és egy 160 tonnás prés beszerzését sikerült megvásárolni. Éves szinten az üzemben mintegy 200 tonna acélt dolgoznak fel. Fő tevékenységük során mezőgazdasági kapcsolható eszközök, ekék, magágy előkészítők, mélytalaj-lazítók, apró magvas vetőgépek, sorközi talajmegmunkálók, és egyéb eszközök gyártását végzik a vásárlók igényei szerint. Úgynevezett mezőgazdasági kopóalkatrészeket is gyártanak, mint pl. a szármaradvány aprító kések, talajmaró kések, a sorközmegmunkáló kapa kései, illetve a talajlazító kések. Elmondása szerint a családi vállalkozást az új gépek megvásárlásával egy 400 tonna ütéserejű gépesített kovácsműhellyel sikerült felszerelni, ami jelenleg egyedülállónak tekinthető Vajdaságban. A termelésük 80 százalékát ma már a külpiacokon értékesítik.

A tulajdonukban lévő 30 fémmegmunkáló gépnek köszönhetően eredményesebben hozzá tudnak járulni más vajdasági magyar érdekeltségű mezőgépgyártók ellátásához is. 2012-ben a cég forgalmának 80 százalékát a kereskedelemből, a fennmaradó 20 százalékot a saját termelésből sikerült megvalósítani. 2017-ig ezt az arányt 45:55 százalékra sikerült feljavítani. A forgalom több mint a fele ma már a termelésből ered. A tervek szerint ezt az arányt a jövőben további évi 15 százalékkal szeretnék megnövelni.

Maronka Attila szerint projektjük jó példa lehet arra, hogy a kaotikus privatizáció következtében felbukkanó piaci réseket hogyan lehet sikeresen betölteni. Az alaptól a gépek megvásárlására a Bell-Impex 5.678.424 forintos támogatásban részesült. Ennek nyomán a foglalkoztatottak számát 15-re növelhetik, a jövőben pedig további munkahelyek létesítését is tervezik.

Forrás: Vajdaság MA