Egy oldal, ahol könnyedén segíthetsz

Kiemelt cikk

„Adjkirály!” – egy oldal, ahol könnyedén segíthetsz

 

Sokszor látom, hogy az emberek szívesen segítenek, szívesen adnak, csak nem tudják, hogyan tegyék, és sokszor abban sem biztosak, hogy az adományuk jó helyre érkezik, vagy megérkezik-e egyáltalán… Az „Adjkirály!” oldala éppen erre kínál megoldást.

A fiatalok közül kevesebben, de a középkorúak közül sokan emlékeznek erre a játékra, ami így kezdődik: „Adj, király, katonát!” „Nem adok!” „Akkor szakítok!” Az „Adjkirály!” elnevezés innen származik, és azért tetszett meg az ötletgazdáknak, mert játékos, és sokan sok mindent belelátnak. Vannak, akiknek az ugrik be, hogyha a király nem ad, ha itt-ott lyukas a szociális háló, akkor magadnak kell a lehetőségeket megteremteni. Mások a mesékben előforduló csodákat „hallják bele”, ahol minden álom valóra válhat és a jó elnyeri jutalmát. Az oldal megálmodójával, Kollár Róberttel beszélgettünk arról, honnan jött az ötlet, és hogy miért az adományozók és adományra szorulók összehozásával foglalkozik.

„Évek óta szerkesztem az RTL Klub Híradóját, és ahányszor olyan esetről készül riport, ahol beteg gyerek van, vagy nagyon szegény családokat mutatunk be, vagy egy olyan családot, amelyiknek leégett a háza, és a hirtelen hajléktalanná váló család nyilatkozik a helyzetéről, akkor égni kezdenek a vonalak. Rengeteg ember jelentkezik, aki szívesen segítene, építőanyagot, pénzt vagy a saját munkáját ajánlja fel. Ilyenkor igyekszünk összekapcsolni a rászorultakat a jelentkezőkkel, de ezt elég nehéz egy szerkesztőségen belül megoldani. Régóta töröm a fejem a megoldáson, mert azt látom, hogy egyre több a rászoruló, akiknek segíteni kellene. Nagyjából egy évvel ezelőtt határoztam el, hogy belevágok, és teszek is valamit a dologért, Pintér Pál barátommal közösen tervezgetni kezdtünk, és lassan megszületett az Adjkirály! Ez egy olyan hely lesz, ahol a segítséget kérők és az adományozók egymásra találhatnak” – meséli Kollár Róbert az NLCafénak.

Az oldalra regisztrálni kell, és utána feltöltheti bárki a saját történetét, a kérését, felajánlását illetve kereshet azok között. Például ha valaki korrepetálást szeretne kérni a gyereke vagy saját maga számára, akkor az oktatás kategóriát megjelölve megírja a kérését, és remélhetőleg hamarosan jelentkezik egy olyan, mondjuk, nyugdíjas pedagógus, aki szívesen segítene, mert van ideje és kedve ehhez. A regisztrációnál csak néhány adatot kell megadni, például a lakhelyet, hogy a segítség minél könnyebben célba érjen, hisz Budapestről egy Tisza mellett lakó diákot nehéz oktatni. Van persze több kategória is, például lehet ruhát kérni, vagy bútorokat, vagy építőanyagot és még sok más egyebet, de pénzt közvetlenül nem. Ez nagyon fontos, mert az esetek többségében az oldal felületet és lehetőséget ad csupán arra, hogy az igények és lehetőség találkozzanak.

 

„Akadnak majd olyan történetek is, ahol például műtétre kérnek pénzt, itt vállaljuk, hogy gyűjtést végzünk, és mi magunk utaljuk el a klinikára a megfelelő összeget, de hangsúlyozni szeretném, hogy a profilunk nem a pénzgyűjtés. A hitelesség és a nyomon követés érdekében mondom ezt. Mi egy nonprofit oldalt működtetünk, és bár sok barátunk segített a honlap létrehozásában, egyelőre csak hárman vagyunk, és munka mellett végezzük ezt a tevékenységet. Lesz egy koordinációt segítő kollégánk, aki szintén fizetés nélkül dolgozik majd, mert ő ezt fontosnak érzi, és szeretne segíteni” – meséli Robi.

Mivel a legrosszabb helyzetben élők gyakran nem tudnak internet közelébe kerülni, ezért Robiék országszerte keresnek partnereket, például családsegítőket, akik jól ismerik a helyieket, a történeteiket, és tudják, hogy kinek mire van a legnagyobb szüksége. Ők jogosultságot kapnak arra, hogy feltöltsék az általuk fontosnak ítélt történeteket az oldalra. A cél, hogy egymásra találjanak a felek, és az esetek döntő többségében ezt a feladatot önmaguk végezzék el. Van az Adjkirály!-nak Facebook-oldalais, ez már előbb elindult, mint maga az oldal, és úgy tűnik, hogy érdeklődőben nincs hiány.

„Egy kicsit előredolgoztunk az NLCaféval együttműködve, már megjelent egy történetünk Milaskics Richárdékról, ahol a beteg kisfiúnak kért az apuka segítséget. A cikk megjelenése után rengeteg felajánlás érkezett, ami el is jutott a családhoz, sőt az NLCafé oldalán be is számoltunk a sikerről. Ha minden történet ilyen jól végződik, mint Ricsiéké, akkor nemcsak mi leszünk nagyon boldogok, hanem mindenki, aki ellátogat az oldalra. És ez a cél!” – mondta Kollár Róbert, az Adjkirály! kitalálója.

 

Forrás: nlcafe.hu