Cserkészvezető-képző táborok Paláston

Palást Kiemelt cikk

Közel kétszáz részvevővel zajlanak a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség vezetőképző táborai Paláston. A községben és a szomszédságban lévő Olvári-völgyben megvalósított képzésekre az egész Felvidékről érkeztek cserkészek. Emellett Kárpát-medence több településéről és a diaszpórából is voltak résztvevők.

„Az Ivánka-kastélyban lévő Beszédes Lajos Vezetőképző Központunkban július 3-a és 13-a között több képzést is szerveztünk a tagságunk részére. Országos és Kárpát-medencei viszonylatban közel kétszáz résztvevője van a táborainknak” – kezdte a Felvidék.ma tájékoztatását Csémi Szilárd, az SZMCS elnöke. A vezetőképző tábort 1990 óta szervezik meg. Mint Csémi Szilárd kifejtette: a vezetőképzés alapja a cserkészcsapat vezetőinek képzése, az utánpótlás felnevelése.

A község és közvetlen környezete három képzés helyszínéül szolgált. A 13 év feletti korosztály részére segédőrsvezető-képzést szerveztek. A 15 év feletti kiscsoport vezetői számára őrsvezetőképzést tartottak. Korhatár nélkül hirdették meg a kiscserkészvezetők képzését. Ezen képzésekre szinte mindenhonnan érkeztek cserkészek. Az SZMCS együttműködik a Magyar Cserkészszövetség Fórumával. Ennek köszönhetően indult el július 10-én a nemzetközi segédtisztképzés felnőttek részére. A nemzetközi táborba felvidéki cserkészek is bekapcsolódtak.

„Az őrsvezetőképzés lényege, hogy felkészítsük a leendő őrsvezetőket a cserkészőrs irányítására. A nevelés és képzés folyamatában nagy hangsúlyt fektetünk a magyarság megmaradására, kultúránk ápolására, a természetközeliségre és az önkéntesség fontosságára is felhívjuk a figyelmet” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Bodzás Gergely, az őrsvezetőképzés egyik koordinátora.

A tizenegy napos őrsvezetői képzés elméleti és gyakorlati részből áll. A jövendőbeli őrsvezetők a kiscserkész, illetve a cserkész mintatáborban gyakorolhattak. Itt mintafoglalkozásokat mutattak be, melyet a vezetőik értékeltek. A képzésre főleg Délnyugat-Szlovákiából érkeztek, ám a keleti országrészből is akadtak cserkészek.

Ottjártunkkor az Ivánka-kastély meseországgá változott. Az Óz a nagy varázsló című klasszikus mese újragondolásával kedden délután a jószívű déli boszorkány és a gonosz nyugati boszorkány harcát láthattuk. A kiscserkész mintatábor cserkészeinek sikerült legyőzniük a gonosz boszorkányt és csapatát. A kiscserkész mintatábornak a legkisebbek voltak a lakói. Az Ivánka-kastélyban 27 kiscserkész a mese varázsában él. „Mesék alakjait elevenítettük fel a foglalkozásokon. Egyedi történetet dolgoztunk ki a kiscserkészeknek. Ehhez kapcsolódtak az őrsvezetőképzés mintafoglalkozásai, amikor az őrsvezetőjelöltek irányították a csapatot. Ekkor figyeltük a jelöltek tevékenységét, az észrevételeinket megosztottuk a jelöltekkel és a vezetőikkel” – mesélte portálunknak Kucserka Zsuzsanna, a táborban egyébként Glinda, a jószívű déli boszorkány.

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 1990-ben alakult újjá. Jelenleg 42 magyarlakta településen működik cserkészcsapatuk. A palásti Ivánka-kastélyban a kilencvenes évek elejétől tartanak különféle foglalkozásokat, táborokat. A kilencvenes évek végén az SZMCS ötven évre bérbe vette az önkormányzattól a kastélyt. Az évtizedek során ez lett a helyszíne a szervezet által biztosított képzéseknek is. Itt alakították ki a Beszédes Lajos Vezetőképző Központot.

A cserkészszövetség vezetőképző táborait a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósították meg.

 

Forrás: Felvidek.ma