Cserkésztáborban a gyerekek

Horvátországi Magyar Napló Nagykovácsi Kiemelt cikk

Magyarországi cserkésztáborban a horvátországi gyerekek

A zágrábi Zrínyi Miklós Cserkészcsapat és a Magyar Cserkészszövetség jóvoltából a nyár folyamán mintegy 50 horvátországi magyar gyerek vehetett részt a Nagykovácsiban megrendezett Határtalanul cserkésztáborban.

Idén első alkalommal vált lehetővé horvátországi magyar gyerekek számára a részvétel a Nagykovácsiban megtartásra kerülő, Határtalanul elnevezést viselő cserkésztáborban, mégpedig a 21 éve működő zágrábi Zrínyi Miklós Cserkészcsapat jóvoltából, aki a meghívást annak köszönhette, hogy tagja a Cserkészszövetségek Fórumának, és rajtuk keresztül kapcsolatban van a Magyar Cserkészszövetséggel.

A részvételi lehetőségről a zágrábi Zrínyi Miklós Cserkészcsapatot értesítették. Balázs Piri Zoltán, aki egyik vezetője az ottani cserkészetnek és egyben a Horvátországi Magyar Országos Koordináció elnöke is, élve széles kapcsolatrendszerével, a részvételi lehetőséget felkínálta Sipos Zsivics Tündének, aki az Eszék-Baranya Megyei Magyar Kisebbségi Önkormányzat elnöke, hogy gyűjtse össze a megyében élő, érdeklődő fiatalokat ebbe a táborba. A program gazdája végül Sipos Tűr Klára hitoktató lett, aki nagy lelkesedéssel vállalta a feladatot.

1

Rövid szervezkedés után a baranyai és szlavóniai magyar falvakból – Újbezdán, Dárda, Várdaróc, Sepse, Vörösmart, Haraszti – mintegy 40 gyermek jelentkezett a július 10. és 15. között megtartásra kerülő cserkésztáborban való részvételre. Zágrábból pedig augusztus 31-én indult útnak egy 8 fős csapat.

Örülök, hogy sikerült minden és élhettünk a meghívással – hallottuk Balázs Piri Zoltántól – Ez a tábor amellett, hogy anyaországi élmények által a nemzeti identitást igyekszik erősíteni a résztvevő gyermekekben, kiváló alkalmat teremt a kortársakkal való kapcsolatok kialakítására, és nem utolsó sorban lehetővé teszi a cserkészet megismertetését is.

5

A Budapest közeli Nagykovácsiban megrendezett tábor egész nyáron át lehetőséget nyújt a külhoni magyar ifjúságnak az itt szervezett cserkésztáborokban való részvételre. A program támogatóinak jóvoltából a gyerekek ingyen vehettek részt a táborban, sőt az utazási költségektől kezdve a szállást, étkezést és a programokon való részvételt is teljes egészében fedezték a szervezők. Így a fiataloknak csupán nyitottságot kellett tanúsítani a szervezők által felkínált gazdag programok iránt. A résztvevőknek volt alkalmuk Budapest főbb nevezetességeinek megtekintésére – mint a Parlament, Budai Vár, Mátyás templom, Hősök tere – e mellett eljutottak a Római Strandfürdőbe és a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba is. A program rengeteg lehetőséget adott a táborozó gyerekek számára, hogy megismerkedjenek egymással, megerősödjenek magyarságukban és bepillantást nyerhessenek a cserkészet életre szóló kalandjába.

4

 – A köszönöm szó kevés, hogy kifejezze azt a hálát, ami a szívünkben van. Mégis, csak ezzel lehet kifejezni! KÖSZÖNJÜK a szervezőknek, hogy megmutatták nekünk azt a tartást és értéket, amit a cserkészet jelent. Ennyi élmény ritkán ér bennünket egy hét alatt. Elképzelni sem tudjuk, milyen sok ember munkája, energiája volt, van abban, hogy mi ilyen csodában részesülhettünk – hallottuk Sipos Tűr Klárától az élménybeszámolót – Lesz folytatás otthon! Reményeink szerint sok jövőbeli cserkész bontakozott ki az öt nap alatt a résztvevők között.

 – Rengeteget segít rajtunk az anyaországból való ránk figyelés. Nagyon kevesen vagyunk, és sajnos küzdenünk kell a megmaradásunkért. A cserkészet az, amiben a jövőt látjuk Vörösmarton, mert itt találtuk meg azokat az értékeket, ami számunkra is fontos – tette hozzá Sipos Tűr Klára, aki minden bizonnyal egyik alapköve lesz a baranyai cserkészet meghonosításának.

8

 – A dárdaiaknak sajnos nagyon kevés lehetőségük van magyar kortársakkal találkozni, beszélgetni, játszani, hiszen nagyon kevesen vannak. Ezért tartottam nagyon fontosnak, hogy mindenképp eljuthassanak a magyarországi táborba, és nagyon hálás vagyok a lehetőségért, hogy szeretettel fogadtak minket. A dárdai gyerekek magyarként való megmaradásához rendkívül fontosak a hasonló találkozók. Nagyon jó volt a táborban, rengeteg színes programon vehettünk részt, minden nap sűrűn be volt táblázva érdekes, vidám játékokkal, feladatokkal. Legnagyobb sikere talán az íj vadászatnak volt, de a métázás, akadályverseny, az éjjeli meseerdő, a budapesti kirándulás, a parlamenti séta, a strandolás mind felejthetetlen élmények maradnak. Kísérőként nagy örömmel látom, hogy a gyerekek felvették a kapcsolatot a közösségi oldalakon, remélem tartós barátságok szövődnek – mondta el meglátásait Jurićné Várnai Katalin, aki a Dárdai Magyar Kultúregyesület fiataljainak csoportvezetőjeként vett részt a táborban.

2 3 6 7

Horvátországban Zágrábon kívül, más magyar szervezetekben még nem honosodott meg a cserkészet. Ez a tábor bizonyára egy remek alkalom lesz, hogy az itt élő magyar gyerekek is kedvet kapjanak a cserkészmozgalomhoz való csatlakozásra.

A továbbiakban reméljük, hogy a fiatalok a táborban való részvétel kapcsán kedvet kaptak arra, hogy komolyan foglalkozzanak a cserkészettel, és a Zrínyi Miklós Cserkészcsapat, mint országos szövetség ismét erősödhet majd új tagok révén Baranyában is. Ebben segítségünkre lesz a Magyar Cserkésszövetség és az Eszék-Baranya Megyéhez földrajzilag legközelebb eső magyarországi cserkészcsapatok is. Szeptember folyamán már cserkészbemutatók megtartására is sor kerül majd a baranyai magyar falvakban – tette hozzá Balázs Piri Zoltán.

 – A résztvevők értékes élményekkel gazdagodhattak Budapesten és környékén, jobban megismerhették Magyarország értékeit, ezáltal is növelve összetartozás érzésüket. Bízunk benne, hogy a résztvevő gyerekek közül sokan csatlakoznak majd a Horvátországban is terjeszkedni kívánó magyar cserkészekhez, amely segíteni tudja majd őket magyarságuk megélésében – mondta végezetül Sipos Zsivics Tünde, az Eszék-Baranya Megyei Magyar Kisebbégi Önkormányzat elnöke.

M.LJ.