Civil szervezet különleges segítsége

Magyarország Kiemelt cikk

Össziskolai különóra-választót szervez egy pécsi civil egyesület, hogy könnyebben, egy helyszínen választhassanak a pécsi iskolákba járó gyermekek és szüleik a különórák, sportfoglalkozások közül.

Első alkalommal szervez pécsi össziskolai különóra-választót az öt éve működő Pécsimami honlap, illetve a Pécsimami Közhasznú Egyesület, közölte Gellén Nóra elnök.

A pécsi iskolásoknak és szüleiknek (intézménytől függetlenül) ingyenes Pécsi Különóra Expo 2016 névre keresztelt eseményt szeptember 10-én, szombaton, 14–19 óra között tartják a Belvárosi Általános Iskolában. A cél, hogy segítsék a szülőket a gyermekük érdeklődésének és képességeinek leginkább megfelelő szabadidős tevékenység kiválasztásában, legyen szó sportról, idegen nyelvről, zenéről, kézművességről, képességfejlesztésről, vagy iskolai felzárkózásról, amikor már ismerik az új tanévben a gyermekek órarendjét is.

Különösen fontos kérdés különóra-választásnál a mikortól, hiszen egyre gyakoribb, hogy nem is várnak a szülők az iskoláskorig, hanem már előtte, óvodában, avagy akár még bölcsődéskorban különórára viszik gyermeküket, ami nem biztos, hogy jó megoldás, közölte érdeklődésünkre Pohárnok Melinda, a PTE Pszichológiai Intézetének egyetemi adjunktusa. A gyermekek érzelmi fejlődésével foglalkozó kutató úgy gondolja, már óvodában is lehetséges a különóra beiktatása, de inkább annak vége felé, s csak abban az esetben, ha a gyermeket az nem terheli meg sem fizikailag, sem szellemileg, vagy érzelmileg. E szempontot a későbbiekre is fontosnak tartja, de általánosságban az iskoláskor kezdetétől a különórákra járatás nem okoz különös megterhelést a legtöbb gyereknek.

Jó, ha van lehetőség kipróbálni

A szülő ismeri legjobban gyermekét, érdeklődését, hogy mire fogékony, érdemes ilyen irányba indulni, akár idegen nyelvet, kézműves-foglalkozást, sportágat választunk, közölte Pohárnok Melinda. A szülő se legyen azonban leterhelve, a különórák se túlzott anyagi, se szervezési kihívást ne jelentsenek a szülőknek. Ha amiatt íratják be gyermeküket különórára, hogy lekössék energiáit, rendben van, ám az nem szerencsés, ha az egyik fő szempont az, hogy a maguk válláról levegyék a terhet.

Hagyjuk meg a tévedés, a meggondolás lehetőségét. Ha a gyermek szeretne valamit kipróbálni, mondjuk azt, befizetjük egy-két hónapra, s meglátjuk, megy-e neki, szereti-e, lesz-e része sikerélményben, jól érzi-e magát abban a közösségben.

Figyeljünk, mert lehetnek intő jelek

Ha a gyermek minden nap későn ér haza, fáradtabb a szokottnál, szinte bezuhan az ágyba, karikás szemmel kel, akkor végig kell gondolni, nem sok-e az iskolán kívüli tevékenysége, hangsúlyozta Pohárnok Melinda. A kutató szerint arra nem lehet pontos választ adni, mikortól és mennyi különórára járjon egy diák, hiszen minden gyermek másképpen terhelhető, de a nyitottságuk, érdeklődésük miatt arra figyelni kell, hogy ne vállalják túl magukat.

Arra viszont figyelni kell, hogy a gyermeknek maradjon valódi szabadideje, legyen rendszeresen legalább egy fél-egy óra, amikor azt csinál szabadon, amit csak akar. És maradjon ideje beszélgetni a szülőkkel is a napjáról vagy akár a különóráról is.

Szülői álmok

Nem szabad a szülők álmait megvalósítani a gyermek sportágválasztásában, közölte Járai Róbert, a PTE Pszichológiai Intézetének egyetemi adjunktusa. A sportpszichológiával foglalkozó szakember szerint az más helyzet, ha a szülő által is űzött sportot tovább szeretnék adni a gyermeküknek, de ez legyen a gyermek választása. Jó, ha minél több dolgot kipróbál a gyermek, a szülők és az edzők is látni fogják, élvezi-e, képességei megfelelőek-e. A túlzott szülői irányítás viszont csökkentheti a gyermek saját belső motivációját. Beszélgessünk azonban a gyermekkel arról, milyen volt az edzés, így derülhet ki, ha bármi problémája van. A különfoglalkozás a gyermek saját szabadidejéből vesz el órákat, ezért fontos, hogy a lehetőségekhez képest a gyermek döntsön, belevág-e. Intő jel, ha a gyermek azt mondja, fáradt, másnap nem szeretne edzésre menni – ez legtöbbször nem lustaságról, hanem valódi fáradtságról szól.

 

Forrás: bama.hu