Büntetőtörvény

Hírek

A törvényeinkben is visszaköszön: „az asszony verve jó”

Romániában hiába indul büntetőeljárás a bántalmazó ellen, a családon belüli erőszak áldozatnak magánindítványban kell kérnie, ha azt szeretné: tartsák távol tőle az agresszort. Ráadásul a távoltartási kérelem elbírálásáig éppen elegendő idő telik el, hogy az áldozat a társa és a környezete nyomására visszavonja a feljelentést – hívta fel a figyelmet Kádár Hunor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem büntetőjoggal foglalkozó tanársegéde. A sértett büntetőjogilag ma szinte semmilyen védelemben nem részesül Romániában – mutatott rá.

Kádár Hunort annak az igazságügyi miniszternek címzett aláírásgyűjtési akciónak az apropóján kérdeztük, amelynek célja: attól a pillanattól kezdve, hogy a rendőrség megállapította a bántalmazás tényét, 24 órán belül minimum 14 napra automatikusan távolítsák el az agresszív felet az áldozat közeléből, még akkor is, ha a lakás a gyanúsított nevén van.

A sürgősségi távoltartási rendeletre az aláírásgyűjtők szerint azért lenne szükség, mert jelenleg ha kérvényezi is védelmet a sértett fél külön polgárjogi keresetben, a bíróságoknak 72 órát szabnak meg a döntés meghozataláig. A 72 órás határidőt ráadásul csupán néhány hónapja, 2016. január másodikától vezették be, addig a családon belüli erőszak megelőzősére vonatkozó 217/2003-as törvényben az állt, hogy a bíróságnak sürgősségi eljárásban kell tárgyalnia a kérést.

A nők elleni erőszak megelőzéséért küzdő hálózat (VIF) felmérése szerint a 217/2003-as törvény módosításáig a bíróságok átlagban 30 nap alatt döntöttek a távoltartási kérelmekről, ez idő alatt pedig az áldozat semmilyen törvényes védelmet nem kapott. Hivatalos adatok szerint 2014-ben 155-en haltak meg a családon belüli erőszak miatt. Astatisztikák azt is megmutatják, hogy négy nőből egyet fizikailag vagy szexuálisan bántalmaz a társa, az esetek 75 százalékát pedig soha nem jelentik.

Carmen Nemeș ügyvéd arra a visszásságra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint az áldozat a bántalmazó házastárs beleegyezése nélkül nem írathatja más iskolába gyermekét. Ez különösen akkor jelent óriási gondot, ha a bántalmazott kénytelen speciális otthonban, semleges környezetben meghúznia magát gyermekével, távol az iskolától.

www.maszol.ro