Bemutatták Andrássy Ilona Hóráskönyvét

Betlér Kiemelt cikk

A betléri kastélyban bemutatták Andrássy Ilona megtalált Hóráskönyvét

Több mint hetven évig lapult egy komód fiókjában a felbecsülhetetlen értékű imakönyv, amelyhez hasonlót csak az amerikai Baltimore városának Walters Art múzeumában őriznek. A 15. századi könyvecske 276 oldalból áll és mindössze 8,5 x 6,5 cm nagyságú, valamint 3 cm vastag.

Betlérben október 1-jén búcsúztatták az 1890 című kiállítást, amelyet rekordmennyiségű látogató, több mint 65 ezer érdeklődő tekintett meg. A kiállítás és a hozzá fűződő események ismertetését követően Barczi Július, a múzeum igazgatója bemutatta a kastély egyik utolsó lakójának, Andrássy Ilonának egy évvel ezelőtt, 2016. szeptember 19-én meglelt imakönyvét is, amelyet nagymamájától, Andrássy Gézáné Kaunitz Eleonóra grófnőtől kapott. A grófnő 1934-ben ajánlotta unokája számára az értékes példányt.

„Gyűjteményünk fontos középkori darabbal bővült, s ez a múzeumunk számára annyit jelent, hogy a nyilvánosságra hozatal pillanatától szerepelünk a világ kulturális térképén, olyan múzeumok mellett, mint a Bécsi Nemzeti Könyvtár, valamint a Walters Art múzeum könyvtára, ahol a miénkhez hasonló példányt őriznek. Így a kutatók is felfigyelnek Betlérre, erre a kis, de nagyon tartalmas gyűjteményre” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak a Betléri Múzeum igazgatója.

Az átrendezés során véletlenül előkerült imakönyv már meg is hozta az első elismerést a Betléri Múzeum számára, ugyanis szeptemberben a Szlovák Nemzeti Múzeum, a Szlovák Köztársaság Műemlékvédelmi Hivatala és a Pamiatky a múzeá folyóirat szerkesztősége által alapított múzeumi elismerések közül a „2016-os év felfedezése“ kategóriát nyerte meg a könyvecske.


Először kételkedtek abban, hogy valóban ennyire értékes műtárgyat találtak

A felbecsülhetetlen értékű Hóráskönyvet 2016. szeptember 19-én éjjel találták egy komód eddig ki nem nyitott fiókjában, amely különböző 18. és 19. századi könyvek, bélyeggyűjtemények, képeslapok és levelek között rejtőzött.

„A kollégákkal a fiók felett állva azt kezdtük vitatni, hogy a könyv nem nyomtatott, azonban a 19. században ugyan ki festett volna még ilyet, és arra a megállapításra jutottunk, hogy ez egy középkori, 15. századbeli műtárgy, amit később a Szlovák Nemzeti Galériában dolgozó kollégák alátámasztottak” – tudtuk meg Barczi Júliustól.


A szlovákiai, illetve a közép-európai múzeumok kínálatában hasonló imakönyvecskével nem találkozunk

A hóra, azaz óra kifejezés a kánoni órákra vonatkoztatható, amikor naponta hét alkalommal imádkoztak. A Hóráskönyv a középkor legkedveltebb imádságos könyve, amelyben jellegzetesen a legnépszerűbb szenteket ábrázolták, és amelyekben evangéliumi Mária-történetek szerepelnek. Ezek a könyvek kézzel készült díszítéseket tartalmaznak, amelyek a művészetet megfizetni tudó arisztokraták számára voltak elérhetők. A Betlérben előkerült értékes műtárgy első tizenhárom lapja naptárt tartalmaz.

„Az imakönyv minden egyes oldala illuminációval van díszítve. Kéziratos könyv, mivel a 15. század második felében csak ilyen formában készültek a könyvek, amelyek nagyon gazdagon voltak festve, aranyozva, ezüstözve. Az elkészítési technikát szaknyelven grisaille technikának nevezzük, ami árnyalat az árnyalatban. A mi könyvecskénk szürke, sötét- és világosszürke árnyalatban készült” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Lőrinčík Sylvia, a múzeum munkatársa.

Dušan Buran művészettörténész megállapítása szerint az imakönyv egy flamand genti, illetve utrechti műhelyben készülhetett, alkotója pedig az 1481-ben elhunyt Viliam Frellan lehet. A könyv latin nyelven íródott, de tartalmi szempontból még nem vizsgálták meg. A benne található festmények többek között Mária életének mozzanatait ábrázolják, de találkozhatunk ótestamentumi és újtestamentumi bibliai történetekkel is, amelyek nagyon színvonalas művészi kivitelezésűek.

Forrás: Felvidek.ma