Bemutatják Bartis Attila kiállítását

Marosvásárhely Kiemelt cikk

Szülővárosában, Marosvásárhelyen is bemutatják Bartis Attila író fotókiállítását

A Hagyományok Háza társrendezésében hétfőn nyílik Marosvásárhelyen, a Kultúrpalota kiállítótermében Bartis Attila író jávai felvételekből álló kiállítása.

A szigeteken című tárlatot Kemény István költő nyitja meg, közreműködik Bogdán Zsolt színművész.

Bartis Attila író, fotográfus, színházi rendező Marosvásárhelyen született 1968-ban, családjával 1984-ben költözött Budapestre. Jelenleg második otthona Indonézia. Eddigi legnagyobb, klasszikus méretű fotóalbuma, A szigeteken idén márciusban a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg. A kiadvány fényképeit a budapesti Mai Manó Ház mutatta be először.

A szervezők közleménye szerint a fotók 2014 és 2017 között – javarészt Jáván, Yogyakarta környékén – készültek, Bartis azonban nem egy távoli, egzotikus világot kíván bemutatni, nem dokumentál. „A változó környezet adta inspiráció hatására olyan felvételeket készít, amelyek tárgyukat tekintve készülhettek volna a világ más pontjain is. A felvételekkel a valóságról való személyes érzéseit közvetíti” – írja a képekről Petrányi Zsolt művészettörténész.

A magyar és angol nyelvű album darabjaihoz Katharina Narbutovič irodalmár, Petrányi Zsolt és Szűcs Attila képzőművész írt értelmező szövegeket. „E fotográfiák Bartis Attila világának csak elenyésző töredékei. És mégis mindaz megtalálható rajtuk, amiből Bartis világa épül. Az ösztönösség. A természetesség és valószerűtlenség. Az érzékiség. A személyesség. A pontosság. Ezek tökéletes aránya. A kegyetlen művészi erő. Nincs a képeknek semmi festményszerűsége, mégis ott érezzük a háttérben Giorgio de Chirico és Caspar David Friedrich rejtélyességét, melankóliáját. Kőlépcsők, sötét sűrűségek és megrendítő égboltok, valószínűtlen terek és fények, iszkoló kutyák. Minden képen ugyanaz az összetéveszthetetlen, kísérteties-hidegleléses világlátás, mint Bartis prózájában” – írja a fotókról Kemény István.

A kiállítás szeptember 1-éig tekinthető meg.

Forrás: maszol.ro