Az Érmelléki Hagyományőrző Napokról

Érmellék Kiemelt cikk

Ötödik alkalommal tartották meg az Érmelléki Kézműves és Hagyományőrző Napokat

Az Érintő Egyesület, az Érmelléki Gazdák Egyesülete és az helyi EMNT szervezésében megvalósult négy napos rendezvény az idén minden eddiginél több érdeklődőt vonzott, a nagy hőség ellenére is.

A Zatykó Gyula által „levezényelt” szerdai megnyitót követően az Érmelléken már jól ismert Sárkány család (Albis) egyik tagja, ezúttal Szabolcs vezette be a fazekasság rejtelmeibe a kíváncsi gyermekhadat, majd természetesen mindenki elkészíthette a maga agyagvázáját, korsóját, tányérkáját, kinek hogyan sikeredett.
A rendezvény első napján mintegy 120 gyermek tanulta a keresztöltéses varrást, valamint a fazekas mesterség fogásait. A gyermekek mellett pedagógusok, szülők, nagyszülők és kézműves oktatók is közreműködtek. Az alkotói napok célja idén is a régi népművészeti motívumok szépségeinek feltárása, a feledésre ítélt mesterségek titkainak, a közös alkotói munka örömének, ízének, gyönyörűségének megismertetése volt.
A csütörtöki napon a főszerepet a mézeskalács és a kulcstartó festés játszotta, de ezúttal sem maradt el a népzene oktatás, amit az egyik legjellegzetesebb magyar népi hangszeren a citerán gyakorolhattak kicsik és nagyok egyaránt. A hőség ellenére ezen a napon is mintegy 140 gyermek fordult meg a Gödör rendezvényházban, az udvaron, a teraszon, ahol a foglalkozások zajlottak. A felnőttek is, a szerdai naphoz hasonlóan szép számban vettek részt és segédkeztek a foglalkozásokon.
A pénteki folytatásban Kovács Éva üveg- illetve kerámiafestő és segítői közreműködésével ügyeskedtek a kisinasok. A fürge ujjak, a tanulékony kezek alatt sorra születtek a szebbnél szebb korsó- és lekvárosüveg-mintázatok. A kulcstartókon is egyre sikeresebben körvonalazódtak a népi motívumok, színes girlandok garmadája. Ezzel párhuzamosan  Borsavschi László mellett az asszonyvásári Bertalan Attila is a húrok közé csapott, Barta Renáta pedig tőről metszett népdalokkal festette alá a foglalkozásokat. A munkába feledkezett gyermekek közül akadtak olyanok is, akik inkább a hangszert szerették volna megszólaltatni, bár többen csak ismerkedni akartak vele, mint kuriózummal.
A szombati zárónapon immár rekordszámú, mintegy 170 gyermek és nyolcvan felnőtt résztvevő élvezte a hagyományőrzés minden szépségét lett légyen az szalmafonás, üvegfestés, népdalok éneklése, citerázás, vagy éppen az elkészült munkák kiállítása. Az ebéd, a „jubileumi” torta (Czeglédi Júlia főszervezőnek jutott  a megtiszteltetés, hogy elfújja a gyertyákat) és a sok finom süti elfogyasztása után Szilágyi Ferenc Hubart képzőművész zárta be a rendezvényt, majd kiosztásra kerültek az emléklapok is.
A színvonalas eseményt idén is a Bethlen Gábor alap anyagi segítségével, a helyi önkormányzat, az Érmelléki Gazdák Egyesülete és az Érintő Egyesület támogatásával szervezték meg.
Forrás: itthon.ma