Az EMKE képviselői Pécsen

Erdély Kiemelt cikk

Az EMKE képviselői Pécsen április elején

Április első napjaiban, a Pécsi Tudományegyetem jubileumi ünnepségsorozatának keretein belül került sor a Magyarok II. Kulturális Világtalálkozójára, amelyre az EMKE is meghívást kapott.

Az első magyar egyetem alapításának 650 éves évfordulója méltó keretet teremtett a Világtalálkozónak, hiszen a programsorozat célja a kulturális értékek közvetítése, megőrzése, a hagyományok hangsúlyozása és ezzel összefüggésben a magyar felsőoktatás nemzetközi szerepének erősítése. A találkozóra 15 országból több mint 100 vendég érkezett.

Az eseményre, melynek fővédnöke Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt, a szecessziós hangulatot árasztó, gyönyörű környezetben, a Baranya Megyei Közgyűlés Dísztermében került sor. A résztvevőket köszöntötte Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Páva Zsolt, Pécs város polgármestere valamint Bokor Béla, a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

A köszöntő szavak után Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, Szilágy Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes-államtitkár, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Szili Katalin miniszterelnöki megbízott tartott gondolatébresztő előadásokat, a magyar kultúra hazai és világban elfoglalt helyéről és lehetőségeiről, ez utóbbi megteremtésének stratégiájáról. Az egyetem jubileumi ünnepi eseményeiről Jarjabka Ákos, a PTE Diaszpóra Projekt vezetője, a 650 éves egyetem történetéről Fedeles Tamás tartott összefoglaló ismertetést, és bemutatásra került a PTE Almanach I. kötete is, Lengvári István főlevéltáros által.

A délelőtti előadások zárásaként került sor a PTE Diaszpóra Projekt Hálózat Alapító Chartajanak ünnepélyes aláírására.

Délután a diaszpóra és az elszakított területek kulturális életét mutatták be e területek képviselői: Gazsó Dániel Dél-Amerikából, Leidemann Sylvia Argentinából, Szabó Ágnes Ausztráliából, Tompa Anna Svédországból, Hajnal Jenő a Vajdaságból, Andócsi János Horvátországból, Bárdos Gyula a Felvidékről, Pisnjak Attila Muravidékről. Erdély közművelődési múltjáról és jelenéről Széman Péter, az EMKE elnöke tartott előadást. A határokon túli magyarságért huszonöt éve tevékenykedő alapítvány munkáját Bokor Béla kuratóriumi elnök mutatta be.

A gazdag napot záró díszvacsora fehér aszalai mellett tovább szövődtek a kapcsolatok, zajlottak a jövőbe mutató megbeszélések.

Az eseményhez kapcsolódó kulturális programok keretében a Középkori Egyetem és a Cella Septichora (ókeresztény sírkamrák), a Zsolnay Kulturális Negyed kiállításai, valamint a Pannon Magyar Ház húsvéti ünnepkörökhöz kapcsolódó kiállításai voltak megtekinthetőek – ez utóbbi keretében, a felvidéki Görföl Jenő Krisztus-arcok c. fotókiállítása mellett Széman Rózsa, az EMKE Szilágysomlyó és környéke területi elnöke Hímes hímesek Erdélyből című, mintegy 200 darabból álló hímestojás-gyűjteményét csodálhatták meg a résztvevők.

Forrás: emke.ro