Amerikai fiatalok erdélyi körúton

Románia Hírek

Amerikai fiatalok erdélyi körúton

Erdélyi gyökereit kutatta a Szé­kelyföldön az a 25 amerikai fiatal, aki részt vett az első alkalommal megszervezett ReConnect Transylvania elnevezésű programon – számol be Bíró Blanka a kronika.ro-n.

A kezdeményezés a négy éve működő és a magyar kormány által finanszírozott ReConnect Hungary program keretében zajlik. A 18 és 28 év közötti fiatalok az Amerikai Egyesület Államok különböző államaiból érkeztek Magyarországra, összesen 35-en, hogy magyar gyökereiket kutassák, illetve azért, hogy magyarságtudatukat erősítsék. Közülük 25 fiatal látogatott el saját költségén Erdélybe.

Az amerikai fiatalok első állomása Nagyvárad volt, majd Kolozsvár, Torockó és Marosvásárhely következett. Marosvásárhelyen a Teleki Tékába látogattak el, megtekintették az állandó kiállítást, az amerikai függetlenségi nyilatkozatnak ott látható hiteles, korabeli másolatát. A vendégek felkeresték a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemet (EMTE) is. Hámos László, a Magyar Emberi Jogok Alapítvány (HHRF) elnöke érdeklődésünkre elmondta, ez azért is fontos, mert az amerikai magyarok anyagi támogatásban részesítik az egyetemet, ahogyan Böjte Csaba árváit is, akikkel Csíkszeredában találkoztak.

Székelyföldi útjuk során nem hagyták ki Szovátát, Parajdot, Korondot sem, részt vettek az Ezer Székely Leány Napja elnevezésű rendezvényen, illetve megnézték a vízzel elárasztott, a falurombolás áldozatává vált Bözödújfalut is. „A falurombolás ellen a világ különböző nagyvárosaiban szerveztek tiltakozó akciókat az amerikai magyarok kezdeményezésére, ezért is volt fontos eljönni és megnézni a helyszínt, a falut, amelynek az elpusztítását nem lehetett megakadályozni” – magyarázta a HHRF elnöke.

Megtudtuk, az amerikaiak közül valamennyien harmad-negyed generációs leszármazottak, legtöbben már nem beszélnek magyarul. Olyanok is voltak közöttük, akik eddig nem tudtak arról, hogy magyarok is vannak a felmenőik között. Élmény volt számukra ezeken a helyeken járni, ismerkedni a hagyományos kézműves tevékenységekkel – mondták el többen is érdeklődésünkre. „Az édesapám családja székelyudvarhelyi volt, talán élnek még ott rokonaim” – mondta az egyik lány, aki Hawaiiból érkezett, és magyarul is beszélt.

A ReConnect Hungary program létrejötte George Pataki, New York állam volt kormányzójának a nevéhez kötődik, ő vetette fel az ötletet még 2007-ben a New Yorkban működő Magyar Emberi Jogok Alapítvány által szervezett adománygyűjtő vacsorán. Pataki a kisebbségben élő magyarság jövőjéért munkálkodó szervezet tevékenységének méltatása mellett egy olyan program létrehozását javasolta, amely az amerikai fiatalokkal megismertetné a Kárpát-medencei magyarokat. „Ez szöget ütött a fejembe, és elgondolkoztatott, hogy tényleg, miért ne indíthatnánk el egy ilyen projektet a magyar kormány támogatásával”, idézte fel Hámos László, az alapítvány elnöke – írja a kronika.ro.

Forrás: erdely.ma