A vajdasági diákszínjátszás színe-java

Bácsfeketehegy Kiemelt cikk

Véget ért a diákszínjátszó-találkozó Bácsfeketehegyen – Palicsi a továbbjutó a magyarországi országos találkozóra

Hétvégén Bácsfeketehegyen zajlott a X. Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozó. A kétnapos eseményt ez alkalommal is a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezte. A találkozón 21 csoport lépett fel 15 településről. A bemutatott produkciókat a Béres Márta, Junior Prima-díjas színművész, Achs Károly, a mezőtúri Teleki Blanka Gimnázium magyar-, matematika- és drámatanára és Nyári Arnold, a budapesti Kerekasztal Színházi Nevelési Központ színész-drámatanára összetételű zsűri értékelte. Az előadásokat nem rangsorolták, viszont kiválasztottak egy produkciót, amely Vajdaságot fogja képviselni a magyarországi Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozón. Az idei évben ez a csoport a Palicsi Színjátszó Grund, a Palics Magyar Művelődési Egyesület csoportja, amely Janikovszky Éva: Kire ütött ez a gyerek? című darabját mutatta be Kalmár Zsuzsa rendezésében.

Az idei évben számos színházi szakember vett részt a csoportok felkészülésében, számolt be lapunknak Hajvert Lódi Andrea, a találkozó szervezője.

– Idén a 21 csoportból tíz olyan előadás volt, amit színész, színházi szakember rendezett, vagy segített a színrevitelben. Ez egyrészt jó, mert az előadások nagyon színvonalasak voltak, másrészt a pedagógusok úgy érezték, hogy ők nem versenyezhetnek a színészekkel. A zsűri elmondta, hogy nem lehet a kettőt összehasonlítani, mert két különböző munkafolyamatról van szó. Az egyiknél a végtermék, a másiknál pedig a munkafolyamat fontosabb. Míg a színházi emberek által rendezett darabok jóval látványosabbak és gazdagabbak voltak, addig a tanárok által rendezett darabokban a gyermekek fejlődése jött át jobban. Óriási fejlődés a gyerek életében, ha szeptemberen még meg sem mer szólalni, májusban pedig már a színpadon, közönség előtt mond el egy szöveget. Itt a legfontosabb, hogy minden gyermek, aki ebben részt vesz, fejlődik és egy alkotó közösség része. Ez az egész életére hatással van – mondta el a szervező, majd arról is szólt, hogy a találkozó jó tanulási lehetőség is volt, mivel a gyermekek elleshették a jó ötleteket és megoldásokat.

Az előadások mellett foglalkozások is várták a gyerekeket a találkozón. Ezeket Bori-Fekete Ágnes magyartanár (Budapest), Drubina Orsolya teatrológus (Szeged), Hajvert Ákos tanító, színházi szaknevelő (Bácsfeketehegy), Krizsán Szilvia színművész (Újvidéki Színház), Mácsai Mónika óvónő, drámajáték-vezető (Magyarkanizsa), Mess Attila színművész (Szabadka), Szarka Ákos tanító (Szabadka) és Vörös Imelda színész (Szabadkai Gyermekszínház) tartották. A X. Gyermekszínjátszó Műhelytalálkozót támogatója volt a Bethlen Gábor Alap, a Nemzeti Kulturális Alap, a kulturális és tájékoztatási minisztériuma, a Magyar Nemzeti Tanács, a tartományi oktatási titkárság, a tartományi művelődési titkárság és Kishegyes Község Önkormányzata. Az esemény szervezésében partner volt a Magyar Drámapedagógiai Társaság (Budapest), a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség. A rendezvénynek a Feketics Művelődési Egyesület biztosított helyszínt.

 

Forrás: Magyar Szó

 

Csodaország a topolyai Mosolycsaló Bábcsoport előadásában

Csodaország a topolyai Mosolycsaló Bábcsoport előadásában