A tojásdíszítés hagyományos technikája

HMN Pélmonostor Kiemelt cikk

Pélmonostor város támogatásának köszönhetően, a Baranya Turisztikai Egyesület és a Nyugdíjas Egyesület társszervezésében április 7-én került megrendezésre a húsvéti kreatív műhely és kiállítás, melynek keretében nagy hangsúlyt kapott a tojásdíszítés hagyományos technikájának a bemutatása. Az eseményt a pélmonostori Néprajzi Központban tartották, ahol 12 baranyai egyesület vett részt.

Nagy érdeklődésnek örvendett a múlt pénteken megtartott húsvéti kiállítás és kézműves műhely. A rendezvény célja a régi, falusi húsvéti szokások felelevenítése, a hagyományos ünnepi ételek bemutatása, a tojásdíszítés tradicionális technikájának a népszerűsítése. Az eseményen 12 baranyai egyesület mutatta be húsvéti díszeit. A példamutató esemény jó lehetőséget adott a tapasztalatcserére, egymás munkájának a megismerésére, és a barátkozásra, társalgásra. Mára ténnyé vált, hogy vannak olyan szokások, amelyek napjainkra teljesen eltűntek, pedig örülnénk, ha még velünk lennének. Ennek apropójából született az ötlet, hogy az egyesületek egy helyen bemutassák a természetes és modern anyagok segítségével készült húsvéti tojásokat és egyéb dekorációkat. Ezen régi szokások rendkívüli jelentőséggel bírtak egy közösség életében. Az esemény fő attrakciója viszont egy másfél méteres tojás, amelyet Nevenko Letić akadémikus festőművész készített. A gyönyörű motívumokkal kifestett óriástojás örök otthonra talált a Néprajzi Központ udvarán.

A Nyugdíjas Egyesület titkára Joh Rózsika lapunknak elmondta, a rendezvény legfőbb eleme a tavaszváró népszokások bemutatása volt.
– Nagyon szép dolog a régi hagyományok felelevenítése. A rendezvény a tojásdíszítés népszerűsítéséről szólt, a tojáshímzők és a kiállítók bemutatták a jellegzetes tojásdíszítési technikákat. Voltak olyanok, akik a modern technikát használták, persze akadtak olyanok is, akik a természetes anyagokat választották, és törekedtek a növények segítségével megkapni a kiválasztott színt. A tojás, bár mindennapi életünkhöz tartozik, mégis őriz magában valami titokzatosságot. Benne látjuk az élettelenből élővé válás csodáját, a termékenység szimbólumát, az újjászületést. Nagyon örültünk, hogy Szabadkáról is ellátogattak hozzánk. A szabadkai delegációt egy hagyományos húsvéti reggelivel kínáltunk meg. Közöttünk nagyon jó az együttműködés, és amikor van rá lehetőség, eljárunk egymás eseményeire – tudtuk meg Joh Rózsikától.

Az eseményen a Kiskőszeg Magyar Kultúregyesület is képviseltette magát. Az egyesület elnöke Radicsev Mária lapunknak elmondta, mindig szívesen látogat el ilyen eseményre, hiszen fontosnak tartja a régi szokások felelevenítését és ápolását.
– Szép volt látni, hogy ilyen sok egyesület képviseltette magát ezen a szép rendezvényen. Szeretnénk mi is megköszönni a meghívást, örömmel érkeztünk a kiállításra, ahol saját készítésű húsvéti díszeket mutattunk be a látogatóknak. Különböző tojásokat hoztunk bemutatásra, volt köztük olyan, amelyet tésztával és rózsákkal díszítettünk, emellett viasszal is dolgoztunk, a tojás színét pedig a hagymahéjnak köszönhetjük. A kiállításra húsvéti jellegű kézimunkákat és horgolt tojást is hoztunk. Remekül éreztük magunkat, betekintést nyertünk a többi egyesület munkájába, tanultunk egymástól és társalogtunk – hallottuk Radicsev Máriától.

Vidám, kötetlen beszélgetéssel zárult az esemény. Bízunk benne, hogy a rendezvényt a jövőben is megszervezik, hiszen minden egyes kulturális esemény fontos szerepet játszik egy közösség életében.

V.D.