A Pető-módszer Vajdaságban

Zenta Hírek
Március 5-én indult el az újabb, három hetes intenzív fejlesztői kurzus, amelyen a Pető András Főiskola konduktorai tartanak foglalkozásokat.

A program szervezői Zentán kiemelték, hogy a mostani foglalkozás részeként szeretnének a szórványban is szűréseket végezni, emellett szeretnék, ha Vajdaságban is egyre több konduktor lenne.

A Pető-módszer újdonsága abban rejlik, hogy felfedezte, hogy a rehabilitáció az a gyógyítás és a nevelés egységének kell, hogy legyen – emelte ki Feketéné Szabó Éva, a Konduktív Pedagógiai Központ igazgatója. Hozzátette, hogy erre a módszerre a legalkalmasabb a konduktor, aki az életre való tanulást képes a gyermekeknek megtanítani.

Feketéné Szabó Éva, igazgató, Konduktív Pedagógia Központ, Magyarország: „Ha szaknyelven akarom elmondani, akkor ez mozgáskoordináció tanulás, kommunikáció fejlesztés, önellátás tanulása, stb. Tehát a hétköznapi élet minden tevékenységét és funkcióját magába foglalja. Amit most itt a háttérben látunk, az is erről szól.”

Az újabb kurzus apropóján megtartott sajtótájékoztatón bejelentették, hogy a Magyar Nemzeti Tanáccsal együttműködve és a Magyar Kormány támogatásával a Semmelweis Egyetem Pető András Kara a szakember képzés beindítását tervezi Vajdaságban.

Zsebe Andrea, mb. dékán, Pető András Kar, Magyarország: „Ehhez nagy előrelépés volt számunkra a 2017. novemberében átadott képzőközpont Szabadkán. Az átadási ünnepségnek mi is részesei lehettünk. Azt kell, hogy mondjam, hogy ott, minden oktatási igényt kielégítő körülmények biztosítottak számunkra. Tehát a magyarországi képzésre járó akkreditáció, illetve a meglévő képzéseink meghirdetése kezdődhet meg a közeljövőben.”

A Magyar Nemzeti Tanácsnak kiemelt programja a fejlesztő pedagógia, azon belül is a rehabilitációs program. A Pető András Főiskolával már 2015 óta működnek együtt.

Perpauer Attila, elnök, Oktatási Bizottság, MNT: „Az első évben három helyszínen voltak a szűrések, az elkövetkezendő időszakban pedig megszerveztük a három hetes intenzív kurzusokat itt Zentán. Az intenzív kurzus azért fontos a számunkra, mert egy olyan pedagógia profilt hozunk be a Délvidékre, Vajdaságba, amely számunkra is nagyon fontos.”

A képzéseken és a szűréseken eddig közel 150 személy vett részt. Az elkövetkezendő időszakban igyekeznek kiterjeszteni a programot a szórványban is. Már a márciusi időszakban Muzslyán, míg áprilisban Nyugat-Bácskában szeretnék szűréseket végezni.