A néptánccal a toleranciáért

Törökkanizsa Kiemelt cikk

Vasárnap délután zsongott Törökkanizsa főtere, ugyanis akkor tartották meg a 12. Észak-bánáti Néptánctalálkozót, amelyen az idén a hagyományosnál valamelyest kevesebb néptánccsoport lépett fel, ettől függetlenül rendkívül hangulatosra sikeredett. A rendezvényen a házigazda, illetve fő szervező Tiszagyöngye Művelődési Egyesület néptánccsoportjai mellett Szerbkeresztúrról, Tiszaszentmiklósról, Ludasról, Kelebiáról, Magyarcsernyéről, Törökbecséről, Zentáról, Magyarkanizsáról is érkeztek vendégek, ugyanakkor bemutatkozott a törökkanizsai Banat egyesület szerb néptánccsoportja is. A rendezvény fellépőinek sokszínűsége kapcsán Kovács Magdaléna, a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület elnöke, a rendezvény fő szervezője napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a találkozójuk tulajdonképpen a nemzetek közötti párbeszédről, a toleranciáról szól, ennek jegyében szervezik meg tizenkét éve. Beszélt arról is, hogy ezúttal nem tudtak eljönni a romániai román, az erdélyi magyar és a magyarországi néptáncosok, de korábban Lengyelországból is érkeztek vendégfellépők.

– A célunk az volt, hogy a rendezvényt kihozzuk a város gyönyörű főterére, és hogy megmutassuk, tudunk együtt szórakozni, mulatozni – jegyezte meg a fő szervező.
A Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű kistérségi rendezvényeként kezelt néptáncszemle a fellépő csoportok látványos felvonulásával kezdődött, ezt követően pedig Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke köszöntötte az egybegyűlteket.
Jerasz Anikó beszédében kiemelte, hogy mindazt, ami eleink életének a részét képezte: a népdalok, a tánc, meg kell őriznünk, és meg kell becsülnünk magát a feladatot, hogy őrzői lehetünk.

– Nemcsak azért, mert a néhai mindennapok részét képező népdalok és néptáncok enélkül örök időre homályba, örök feledésbe merülnének, hanem azért is, mert pontosan ezek a ritmusok és dallamok, ezek a tánclépések tanítanak meg bennünket arra, hogy a 21. században tolerancia nélkül a magunk és egymás kultúrájának, nyelvének, szokásainak tiszteletben tartása és a múlt értékei nélkül sem egyéni önbecsülésünk megőrzése, sem pedig közösségi létünk fejlődést hozó jövője nem lehetséges. Mindegy, hogy mely nemzethez, illetve közösséghez is tartozunk – hangsúlyozta Jerasz Anikó és hozzáfűzte, hogy a néptánc, a népzene egy olyan nyelv, amellyel szavak nélkül is megérthetjük egymást.
– Szereti a másikat, merítkezik a másikból és tiszteli a másikat. Az ideérkezők, a fellépők szeretettel jönnek e találkozóra. A barátság, a kölcsönös tisztelet az, amely táplálja a néptánctalálkozók lángját, és erőt, lendületet ad a szervezőknek – mutatott rá.

A néptánctalálkozó szervezői a fiatalokra, illetve a fiatalabb nemzedékre, pontosabban a fiatalok körében népszerű zenei stílusok kedvelőire is gondoltak. Így este hét órától a Mozaik Party Band, majd pedig a Voz blues-rock zenekar fellépésén bulizhattak e zenei stílusok kedvelői.

Forrás: Magyar Szó