A magyar kultúra színe-java Pozsonyban

Pozsony Kiemelt cikk

A sikertörténet folytatódik. Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége és a Pozsonyi Magyar Intézet idén negyedik alkalommal szervezi meg a Több mint szomszéd – Magyar Kulturális Hét Pozsonyban rendezvénysorozatát június 4. és 11. között. Ahogy azt már az elmúlt három évben megszokhattuk, idén is a magyar kultúra legjava mutatkozik be, a kultúra minden műfajának világszínvonalú képviseletét felvonultatva.

Három évvel ezelőtt hagyományteremtő céllal, egyedi indítatásból jött létre a Magyar Kulturális Hét, nem megszokott ugyanis, hogy egy külképviselet ilyen volumenű kulturális fesztivált szervezzen. Szabó József, a nagykövetség ügyvivője az egyhetes rendezvénysorozat programját bemutató sajtótájékoztatón elmondta, a hagyományos diplomácia mellett feladatuknak érzik a kulturális diplomácia eszközeivel is élni, ezért vállalták négy éve ezt az egyedülálló kezdeményezést. A meglehetősen gazdag programmal az az elsődleges céljuk, hogy a kultúrával minél többeket megszólítsanak, a Pozsonyban élő magyarokat, szlovákokat, németeket csakúgy, mint az idelátogató turistákat is. A program képet ad a magyar kultúra gazdagságáról, sokszínűségéről, s arról, hogy magyar értékek világszínvonalat képviselnek.

Szabó József szerint az elmúlt három év is azt bizonyítja, hogy a kezdeményezés megtalálta a közönségét, ma már a szlovákok is számon tartják a Magyar Kulturális Hét eseményeit. „A visszajelzések azt bizonyítják, hogy ez egy sikertörténet. Az esemény bekerült a szlovák főváros kulturális vérkeringésébe” – hangsúlyozta a magyar diplomácia pozsonyi vezetője.

Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója úgy véli, nemcsak a befogadókészség, de a segítőkészség is érezhető a többségi nemzet és a főváros vezetése részéről. „A szlovák-magyar kapcsolatrendszer felfelé ível, s ebben fontos szerepe van a kulturális együttműködésnek is” – mondta az intézetvezető, hozzátéve, ezúttal is komoly segítséget kaptak a főpolgármestertől, Ivo Nesrovnal a fővédnöke is a kulturális hétnek. Emellett a pozsonyi információs központtal való együttműködésük eredménye, hogy a Magyar Kulturális Hét része lett a Pozsonyi Nyári Fesztiválnak, és ez még több megjelenési lehetőséget jelent a rendezvénysorozatnak.

A rendezvény mottója ezúttal is a Több mint szomszéd, amely „jól bevált, ma már ismert, emellett hordozza azt az üzenetet is, hogy mi magyarok itt Pozsonyban nemcsak szomszédok vagyunk, hiszen a magyar kultúra honos a fővárosban, a sok évszázados együttélésünk tölti ezt meg tartalommal” – mondta Molnár Imre.

A kulturális hét eseményekben rendkívül gazdag, szinte felsorolhatatlan, van azonban néhány kiemelt programja is. Ilyen a nyitórendezvény, Bogányi Gergely zongoraművész hangversenye. A világ hangversenytermeinek egyik legkedveltebb előadója a mai sajtótájékoztatón is jelen volt, s elmondta, ezúttal a pozsonyi közönség láthatja és hallhatja egyedi tervezésű zongoráját. A Szlovák Rádió hangversenytermében koncertjén Bach, Beethoven, Debussy, Shopin és Liszt darabokat mutat be. A művész a közelmúltban már fellépett Pozsonyban, akkor azonban technikai okok miatt nem a Bogányi-zongorán adott hangversenyt. A június 4-ei koncert tehát kárpótolhatja a közönséget, a szlovák fővárosban is megszólal az a zongora, ami az elmúlt pár év alatt egyediségével világsikert aratott.

A kulturális hét másik kiemelt rendezvénye a Győri Balett kettős bemutatója, június 7-én, a Hviezdoslav Színházban. A sajtótájékoztatón Csepi Alexandra művészeti koordinátor és Jekli Zoltán táncművész elmondta, a Ravel Boleróját a rendező újraértelmezte, s ez teszi különlegessé az előadást. A másik táncmű, a Romance pedig a Kodály-év jegyében készült. Az előbbi a művészi újraértelmezésben a rideg érzelmeket mutatja be, az utóbbi erős belső sugárzásával megindítóan hat az érzelmekre – mondták a győri művészek.

A képzőművészet is fontos szerepet kapott a programban. Az egyik legragosabb kiállítás a győri Rechnitzer János gyűjteményéből lesz, a válogatás a Z-Galériában mutatkozik be, amelynek középpontjában magyar és külföldi művészek geometrikus, konstruktív alkotásai lesznek.

A visegrádi együttműködés is szerepet kap az egyhetes műsorfolyamban, nem csupán magyar, szlovák, lengyel és cseh művészek, csoportok bemutatkozásával, de konferenciát is tartanak, az Európa jövője visegrádi perspektívából témájában. Emellett magyar-szlovák üzleti találkozó is lesz, a fórum a hungarikumok bemutatásának is teret ad.

A felvidéki kulturális életet és a hazai magyar sikeres életpályát ezúttal Kovács Kálmán karnagy és zenész családjának a bemutatása jeleníti meg a Családi portré című programmal.

A kulturális hét eseménysorozatának utolsó három napja idén is az egykori Sétatéren, a mai Hviezdoslav téren lesz, ahol minden nap koncertekkel várják a közönséget, megjelenítve a könnyűzene és a népzene legjavát. Fellép mások mellett a Jóvilágvan, a Balkán Fanatik, a Budapest Ragtime Band, Takács Nikolas avagy Szomora Pál és a Tekla Klebetnica, Pál István Szalonna és Bandája, s mindezt gasztronómiai fesztivál is kíséri, 40 standon felvonultatva a magyar gasztronómia remekeit, hungarikumokat és kézműves termékeket is bemutatva.

A Magyar Kulturális Hét zárórendezvénye, mintegy ráadásként június 15-én a budapesti Vígszínház előadása lesz, Nádas Péter–Vidovszky László Találkozás című darabjával.

 

Forrás: Hirek.sk