A magyar kultúra napja Csíkszeredában

Csíkszereda Kiemelt cikk

Megünneplik a magyar kultúra napját Csíkszeredában is

Hon a hazában címmel Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és Hargita Megye Tanácsa alintézményei a magyar kultúra napja alkalmából több programot is kínálnak a csíkszeredai közönségnek. 

A csíkszeredai Németh Géza Egyesület szervezésében január 22-én a csíkszeredai református templomban a délelőtt fél tizenegytől kezdődő istentisztelet keretében adják át a Németh Géza-emlékdíjat. Díjban részesül a gyimesfelsőloki Antal Tibor tanár és tanítványa, Baliga Zoltán. Laudátor Deáky András. A Magyar Millennium évében alapított díjjal olyan keresztény pedagógust és az általa javasolt tanítványát jutalmaznak évről évre, aki kiemelkedő tevékenységével hozzájárul a magyar kultúra ápolásához, megmaradásához. A díjátadót követően a díjazottak ünnepi műsorát lehet megtekinteni.

A magyar kultúra napja tiszteletére szervezett rendezvények sorában január 23-án 17 órától Domokos Pál Péterre emlékeznek a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében. A Csíksomlyón született neves néprajzkutató, a moldvai csángók történetének, kultúrájának fáradhatatlan kutatója halálának 25. évfordulója ad alkalmat a megemlékezésre – tájékoztattak a szervezők. Domokos Pál Péterre emlékezve címmel Halász Péter néprajzkutató tart előadást, a neves elődhöz kapcsolódó személyes élményeit is felidézve. A megemlékezést teljesebbé teszi a néprajzkutató életét és műveit felidéző fotó- és dokumentumkiállítás, valamint egy róla készült dokumentumfilm vetítése. Az est folyamán Domokos Pál Péter moldvai csángó népdal-gyűjtéséből csendülnek fel dallamok a Csángó Továbbtanulók Közösségének tagjainak előadásában.

Domokos Pál Péter (1901-1992) „valóságos  vándorapostol módjára járta be a moldvai falvakat, és gyűjtötte az ottan élő magyarságra vonatkozó társadalmi és néprajzi anyagot” – írta róla a kortárs tudós, Szabó T. Attila. Csángó népzenei gyűjtésének kiadása mellett munkássága jelentős a magyar zenetörténet számára is, a 18. századi magyar zenei emlékek, kéziratos források felkutatása és feldolgozása terén. Szerteágazó tudományos munkásságának egyik jelentős eredménye az „…édes Hazámnak akartam szolgálni” című kötet (Bp., 1979), amelyben dallamokkal kiegészítve adta ki újra Kájoni János Cantionale Catholicum című híres egyházi énekeskönyvét és Petrás Incze János Tudósítások című munkáját. Rendületlenül címmel könyvet írt Márton Áron püspökről.

Az esemény szervezői rámutatnak, nem feledkezhetünk meg a székely népet a saját értékeire ráébresztő tevékenységéről,  Csíksomlyóhoz és Csíkhoz kapcsolódó munkásságáról, a helyi népviselet és hagyományok felélesztésében vállalt szerepéről sem, valamint arról, hogy a tennivalókban mindig azt kereste, amivel szűkebb és tágabb hazájának leginkább használni tud.

Filmbemutató és kiállítás

A Lázár-ház dísztermében hétfőn 18 órától Zsigmond Attila Ének a fák tetejéből című dokumentumfilmjét mutatják be. Az eseményen a filmről Zsigmond Attila rendező-operatőr és Bajna György producer beszél. Jelen lesz továbbá Vaszi Levente, a film főszereplője és Vrencsán Anita népdalénekes, a Fölszállott a páva tehetségkutató döntőse. A rendezvény házigazdája Farkas Balázs konzul.

Ugyancsak hétfőn, 18 órától a Székelyföld Galériában nyitják meg Kristó Róbert csíkszeredai fotós és grafikus kiállítását Természetes vonalkódok címmel. A tárlatot Túros Eszter művészettörténész méltatja.

Könyvbemutató

Szintén a rendezvénysorozat részeként január 24-én 18 órától a Hargita Megyei Kulturális Központ alagsori termében mutatják be az Isten oltó-kése című könyvet. A magyarországi Corvina Kiadónál frissen megjelent, Király Levente által szerkesztett kötet 33 verset tartalmaz Istenről, hitről az Ómagyar Mária-siralomtól Pilinszky Jánosig. Az albumban páratlanul gazdag, nyolc évszázados magyar költészet Isten-kereső gyöngyszemei mellett Márton Ildikó fotóin Erdély gyönyörű templomai, tájai és épületei szerepelnek.

A magyar kultúra napja

1989 óta ünneplik a magyar nyelvterületen a magyar kultúra napját, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

Forrás: szekelyhon.ro