A kálvinista mennyország ünnepe…

hirek.sk - majoros - Nemesradnót Kiemelt cikk

A kálvinista mennyország ünnepe volt Nemesradnóton

kalvinista-menyorszag-nemesradnot

NEMESRADNÓT. Hálaadó ünnepi Istentisztelettel vette kezdetét a kálvinista mennyország ünnepe a Balog-völgyi Nemesradnóton. A maroknyi gyülekezet a „túrós-csuszás pap“ emlékére, valamint a templom építésének 140. évfordulója alkalmából az Istentiszteletet követően az emlékezés és hála virágait helyezte el Pethő Dániel egykori református lelkész felújított sírjánál.

„Pethő Dániel 36 évig volt a radnóti gyülekezet hűséges lelkipásztora“ – mondta portálunknak a falu lelkésze, Nt. Agócsné Galgóczy Tímea.

Nemesradnót azon gömöri falvakhoz tartozik, ahol egykor az emberek a mezőgazdaságból éltek, nagyon fontos volt az állattenyésztés, főképpen a szarvasmarha tenyésztése. Ebből kifolyólag sok hazai étel a tejtermékeken, a túrón alapult. A mai napig sokan megőrizték a népi étkek főzését és szokásait. A szebb napokat is megélt településen ezt a szokást szeretnék feleleveníteni és tovább népszerűsíteni.

Pósa Dénes szerint egykoron azt írták erről az édességről, hogy ez egy híres radnóti étel. “Az elmúlt időszakban egy kissé el is felejtődött, megkopott az értéke ennek az ételnek és úgy gondoltuk, hogy őrizvén a hagyományokat, megkérjük az itteni gazdasszonyokat, akik még emlékeznek a régi receptekre, akik még megtanulták édesanyjuktól, nagyanyjuktól, hogy elkészítenék-e ezt az édességet. Nagyon nagy volt az érdeklődés és nagyon pozitív volt a hozzáállás”.

 A hagyományos túrós édesség elkészítésébe 14 család kapcsolódott be, akik saját receptjeik alapján készítették el az ételt, vagy ahogy a Balog-völgyében hívják, a kálvinista mennyországot. A nemzeti értékek mellett talán a legfontosabbak a helyi értékek, amelyeket szüleinktől, nagyszüleinktől örököltük meg, tartjuk meg és adjuk majd tovább – hangzott el azon az előadáson, amelyen Kun Ferencz a Rákóczi Szövetség alapítója az értékek összegyűjtéséről, a helyi hagyományok éltetéséről, valamint Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet vezetője, a Felvidéki Magyar Értéktár létrejöttéről és a felvidéki értékek központi adatbázisáról számolt be.

“A helyi érték, így akár a kálvinista mennyország, vagy akár más helyi érték, az jóval fontosabb – számomra legalább is -, mint egy hungarikum” – mondta Huszár László, aki szerint “így alakítjuk önmagunkat, így alakítjuk a  közösségeinket, így fogalmazzuk meg akár itt most Nemesradnóton azt, hogy mi is a kálvinista mennyország, melyik az a recept, amelyet ez a közösség elfogad, ami a szomszéd faluban már biztos, hogy más”.

A túrós mennyország fesztivál keretében megalakult a Balog-völgyi Helyi Értéktár Bizottság, amely a Balog-völgy mintegy 15 településén fogja jegyezni a helyi értékeket.

Forrás: hirek.sk