A házasság feladata az építkezés

Deáki Emberek
Pataki János, a KCSSZ elnöke köszönti a résztvevőket (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

A 20 éve működő Mátyusföldi Nagycsaládos Egyesület (MÁNCSE) Deákiban, Alsóbodokon és Bellegszencsén rendezte meg a Családbarát vállalkozások és a keresztény értékek című egész napon át tartó programját, amelyen konferenciát, szentmisét és közös családi programot is szerveztek a helyi közösség képviselőinek, az egyesület tagjainak és a Kárpát-medencéből meghívott vendégeknek.

Pásztor Csabától, az egyesület elnökétől megtudtuk, hogy a konferencia megrendezésének ötlete még 2018-ban fogalmazódott meg a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. családokat segítő tevékenységek és szolgáltatások nyújtásának támogatása kapcsán. A Felvidék.ma-nak elmondta, számos programot valósítottak meg fennállásuk óta, melyek rendszerint a családi élet mindennapjaival foglalkoztak, ám a nagycsalád, a család gazdálkodásának kihívásai, a keresztény hit megerősítése és a család közös szabadidejének örömteli eltöltése egyre nagyobb kihívást jelent, amelyről véleménye szerint beszélni kell. Ezért a konferencia előadásaival olyan családbarát szolgáltatást nyújtott, amelynek szakértő előadói a házasság és a keresztény hit alapvető értékeit bővítették a tudatos, tervezett családi költségvetés, a gazdálkodási módszerek és a keresztény gazdasági szemlélet bemutatásával.

Pásztor Csaba, a MÁNCSE elnöke (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

„Az előadások lehetőséget adtak az új gazdasági ismeretek befogadására, és emellett eredményként azt is megfogalmazhatjuk a projekt kapcsán, hogy a tagcsaládjaink külső megerősítést kaptak abban, hogy amit csinálnak, ahogy élik az életüket, az jó és példaértékű” – hangsúlyozta a MÁNCSE elnöke.

A pénz a legtöbb stressz forrása

Ujpál Emőke pszichológus a családi költségvetés pszichológiáját a család és a pénz lélektani vonatkozásában mutatta be. Felhívta a figyelmet arra, hogy a pénz az első gondolata az embernek és egyben a legtöbb stressz forrása, ezért javasolja a férj és a feleség közötti nyílt kommunikációt. A házaspárok ne feledjék, a család alapja a férfi és a nő, ezért a pénz előteremtésében nem szabad abba a csapdába esni, hogy a nőnek önértékelési zavarai alakuljanak ki, mert kevesebb a megkeresett jövedelme.

Ujpál Emőke, pszichológus (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

A pénz beosztásának arra az értékrendre kell épülnie, amely biztonságérzetet ad a család minden tagjának.

Ezért nem kis feladat a beosztás, a spórolás, a nemet mondás a vágyakkal és az irreális költekezéssel szemben. Jelentkezhet egyfajta külső megfelelési vágy is a családban, ami egzisztenciális szorongást okozhat. Ez ellen úgy védekezhetnek, ha mindig az optimális, elérhető anyagi lehetőségekre koncentrálnak.

A családpolitika hiánya

Rajkovics Péter, a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság elnökségi tagja a gazdasági kiszámíthatóság a nagycsaládban témakört járta körül. Közgazdászként a számok tükrében, statisztikai adatokkal szemléltette a szlovákiai reálbérek emelkedését, a reálbér legaktuálisabb vásárlási értékét. Azonban rámutatott arra a szomorú tényre is, hogy az alacsony munkanélküliség és a növekvő bérek nem országos érvényűek, hanem mind tájegységenként, mind társadalmilag kisebb-nagyobb egyenlőtlenségeket mutatnak.

Rajkovics Péter, az SZMKT elnökségi tagja (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

Ezért a nagycsaládokban, a családokban kihívás az anyagi biztonság megteremtése. Véleménye szerint ehhez hozzájárul a szlovák családpolitika teljes hiánya.

A vállalkozás összeegyeztetése a családi élettel

Major Gyöngyi egyetemi docens előadásában a felelős családi vállalkozások alapértékeit emelte ki. Egyfajta szemléletváltást hangsúlyozott, amelynek két pólusa a család és a gazdaság. A családi vállalkozást olyan értékpárok vonatkozásában szemléltette, mint a stabilitás és az életminőség, illetve a verseny és az együttműködés. Tapasztalatai szerint a család tudatosan felépített értékrendjén múlik, hogy milyen mértékben billenti el az egyensúlyt a túlmunka és a pénz megszerzésének irányába.

Major Gyöngyi egyetemi docens (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

Rámutatott, a házastársak feladata az, hogy vállalkozásuk életképessége, működőképessége, versenyképessége mellett idejüket, energiájukat összeegyeztessék a családi élettel.

Előadása végén felhívta a hallgatóság figyelmét arra, amennyiben ezen a rögös úton a családok nem akarnak eltévedni, ahhoz biztos alapot jelenthet az erkölcs, illetve a keresztény közgazdaságtan tanulmányozása.

A házasság feladata az építkezés

Ezután fr. Jean-Yves Brachet OP domonkos rendi atya a család evangéliumáról beszélt a mai világban. Kifejtette, természetes, hogy a házasság a társadalmi élet alapja, olyan intézmény, amelynek objektívan az építkezés a feladata. Építkezni viszont nem csak fizikailag szükséges, a férfi és a nő közötti jó kapcsolathoz szükséges az Istennel való kapcsolatot is építeni.

fr. Jean-Yves Brachet OP domonkos rendi atya (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

A házasság nemcsak egy papír, hanem szövetség Krisztus és a család között. Ebben a kapcsolatban a férfi és a nő egyenrangú, az egységet pedig úgy alkotják meg, hogy kiegészítik egymást, segítői egymásnak.

A közösség épüléséhez pedig úgy járulnak hozzá, hogy a hitben és a szeretetben növekednek, példát mutatva gyermekeik számára. Ez a tökéletes kép, ám az élet messze nem tökéletes. Ezért azt tanácsolta a házaspároknak, hogy lépésről lépésre építkezzenek, a minőségre törekedjenek, mindig határozzák meg, közösen merre tartsanak, melyik úton járjanak, az úton való a haladás irányát sose tévesszék el. Ehhez pedig mindig figyeljenek az evangélium tanítására.

A MÁNCSE tagcsaládjai (Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma)

A jubiláló házaspárok köszöntése után a tartalmas program következő állomására autóbusszal utaztak a résztvevők. Alsóbodokon megtekintették az Esterházy János Zarándokközpontot, majd Esterházy János szentté avatásának szándékára szentmisén vettek részt, melyet fr. Jean-Yves Brachet OP celebrált.

A rendezvény közös családi programmal zárult.

A stabil családi élet segít szembesülni az élet gazdasági kihívásaival

Forrás: Hideghéthy Andrea, Felvidék.ma/SZAKC