A HATÁRTALANUL! PROGRAM

Pélmonostor (Beli Manastir) Kiemelt cikk

A projekt fő célja a magyar-magyar kapcsolat erősítése, egymás megismerése

A Határtalanul! program pályázatának támogatásával a budapesti Hunyadi János Ének-zenei, Nyelvi Általános Iskola 7. osztályos ének tagozatos csoportja három napra Baranyába és Szlavóniába látogatott, ahol a diákok és a tanárok számos település nevezetességeivel ismerkedhettek meg.

A Határtalanul! program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról. Útjaikat a legjobb tudásuk szerint állítják össze, a gyermekek életkori sajátosságainak megfelelően.

A budapesti csoport első állomása a pélmonostori Tájház volt, ahol Sipos Zsivics Tünde, a Baranyai Júlia Népfőiskola igazgatója fogadta őket. A Tájmúzeum nagy értékeket őriz, hiszen a horvátországi magyarság tájegységére jellemző építészeti és tárgyi kultúrát mutatja be.
– Idén harmadik éve, hogy a Határtalanul! program keretében érkeznek csoportok a tájházunkba. Tehát, büszkén mondhatom, hogy a kiállítás tartalma és mondanivalója visszatérő vendégekké tette ennek a programnak a résztvevőit. A mi vidékünk rengeteg magyar kötődésű történelmi és néprajzi értékkel rendelkezik, melyek többsége nem került bele a magyarországi tankönyvekbe, ezért egy ilyen tanulmányút sokat pótol a fiatalok ismeretén – hallottuk Tündétől.

A projekt fontosságáról az angol, matematika, informatika szakos tanárral, Nagy Norberttel beszélgettem, aki lapunknak elmondta, egy ilyen tanulmányi kirándulás rengeteg pozitív élményt nyújt a diákoknak.
– A Határtalanul! program fő célja, hogy a magyarországi diákok minél több határon túli, magyarlakta települést ismerjenek meg. A háromnapos kirándulás keretében jártunk Pélmonostoron, Bellyén, a Kopácsi réten, Eszéken, Kórógyon, Vukováron és Diakováron, a hazaút pedig Vajdaságon keresztül történt. A gyerekek ezen a részen még nem jártak, ezért minősült pozitívnak a projekt. Ez kifejezetten egy tanulmányi kirándulás, amely keretében több templomot és tájházat is megtekintettük. Jómagam ötödik alkalommal veszek részt ebben a programban és örömmel kísérem a csoportokat – nyilatkozta lapunknak Nagy Norbert.

A csoport ezt követően a Magyar Egyesületek Szövetségének, Pélmonostor Város Magyar Kisebbségi Önkormányzatának és a Pélmonostor Magyar Kultúregyesület székhelyét tekintette meg, ahol az egyesület elnöke Ágh Izabella fogadta őket. Az elnök asszony az egyesület megalakulásáról és tevékenységéről, valamint a szakcsoportok működéséről mesélt a vendégcsoportnak, kihangsúlyozva azt, hogy milyen kemény munkát végeznek a tagok magyarságunk megmaradása érdekében.

Amíg a gyerekek körbejárták a Magyar Házat és az udvart, addig én Liegnerné Lovas Erikával beszélgettem, aki amellett, hogy történelem szakos tanárnő, egyben művelődésszervező is. A szakmájának köszönhetően tudja, mennyire küzdenek a határon túli magyarok a megmaradásukért és a kultúrájuk megőrzéséért.
– Eddig még nem volt lehetőségem arra, hogy részese legyek egy ilyen projektnek. Mondhatom, kellemes meglepetésként ért az információ, hogy ellátogatunk a Drávaszög egyes településeire. Nagyon örültem, hogy eljöhettem és részese lehettem a Határtalanul! projektnek. A gyerekekkel sokat beszélgettünk a terület történelméről és arról, hogy élnek itt horvátországi magyarok. Úgy láttam, hogy nagyon kíváncsiak voltak és nagy érdeklődést mutattak. Fantasztikus ez a munka, amit az egyesület végez és le a kalappal, hiszen látható, hogy egy igen aktív közösségről van szó – mondta el Liegnerné Lovas Erika.

A Kórógyi Általános Iskola igazgatójától, Kel Rózsikától megtudtuk, a csoport szállását az etno-eko falusi turizmus szervezte. Az intézmény vezetője hozzátette, hogy a csoport értékes könyvcsomagokat ajándékozott az iskola részére. A program során nemcsak szakmai téren tanultak, hanem új barátokra is szert tettek. Mindemellett pénteken este egy jó hangulatú táncházra is sor került, ahol a kórógyi és a budapesti gyerekek együtt táncoltak, ismerkedtek, barátkoztak. A közös munka és a szórakozás hamar eggyé kovácsolta a csapatot, és jó barátságok alakultak ki a diákok és a tanárok között is. Kellemes társaságban gyorsan vége lett a találkozónak, de a barátságok továbbra is megmaradnak.

V.D.