A győri Hangraforgó együttesé a fődíj

Zenta Hírek

Annak ellenére, hogy az idén mindössze tíz előadó, illetve zenekar vett részt az Énekelt Versek 21. Zentai Fesztiváljának a versenyprogramjában, a megmérettetés zsűrijének ezúttal sem volt könnyű dolga a legjobb szerzemények kiválasztásában, s a késő esti órákba nyúló műsor végén végül is a győri Hangraforgó (F. Sípos Bea és Faggyas László) együttest kiáltották ki győztesnek.

enekelt versek01

A győri Hangraforgó együttes (Gergely Árpád felvétele)

Mint ahogyan korábban már megemlítettük, ez évben az előadók a szabadon választott versek mellett Ladik Katalin Kassák Lajos- és József Attila-díjas költő, performer, színésznő Léda és a fattyú, A tükör démona, a Mese és Vers a szerelmes piócáról című versei közül kellett megzenésíteni és előadni egyet. A magyarországi duó ezek közül A tükör démona című költeményt dolgozta fel.

F. Sípos Bea napilapunknak nyilatkozva elárulta, hogy számukra nagyon érdekes volt a verssel dolgozni, s első elolvasása után egy kicsit meg is ijedtek tőle, de miután többet foglalkoztak a szöveggel, kibontakozott, hogy miképpen is foglalkozzanak vele, s végül egy eléggé formabontó megoldás született.

F. Sípos Bea szerint egyébként rendkívül lényegesek az énekelt verseket bemutató fesztiválok.

– Nagyon fontos, hogy a vers ne haljon meg a könyvek lapjain, hanem kézbe vegyük ezeket a könyveket, s megénekeljük belőlük ezeket a verseket. Amivel egyben egy régi hagyományt is újjáélesztünk, ugyanis régen természetes volt, hogy a verseket énekelték, másrészt pedig ezzel is ápoljuk az anyanyelvünket – nyilatkozta a Hangraforgó együttes tagja. A duó a kötelező vers előadása mellett egy Varró Dániel és egy Raffai Sarolta verset adott elő megzenésítve.

Az est folyamán elhangzott produkciókat Verebes Ernő zeneszerző értékelte napilapunknak. Szerinte a tavalyi évhez képest nem sokat változott a mezőny, illetve a vers és a zene viszonya.

– Volt néhány olyan megmozdulás, amire felkaptuk a fejünket, a többi viszonylag hagyományos volt – nyilatkozta Verebes, s hozzáfűzte, hogy szerinte egy kicsit azért „ ki kellene ugrasztani a nyulat” a bokorból, ugyanis az énekelt verseknek más dimenziói is vannak, de azért az idén is voltak olyan produkció, amelyek nüanszaiban, apró jelekből meg tudtak valósítani egy olyan vers-zene kapcsolatot, ami nagyszerű volt, s a maga egyszerűségében is tudott hatni.

enekelt versek02

Örömzenélés a zentai piacon (Horváth Zsolt felvétele)

Napilapunknak Ladik Katalin, a fesztivál a díszvendége is nyilatkozott, aki annak kapcsán, hogy az ő versét zenésítették meg az előadók, elmondta, hogy kíváncsian és rácsodálkozással figyelte, s hallgatta a hangzóanyagot, mert ebben az esetben nem a szöveg értelmét, hanem a kettőnek a harmóniáját kellett érzékelni elsősorban. A költőnő szerint voltak olyan együttesek, amelyek jobban, mások pedig kevésbé találták el ezt az összhangot.

– Számomra az volt a fontos, hogy a közönség miképpen fogadta a szerzeményeket – jegyezte meg, s hozzáfűzte, hogy ő azt értékelte, amikor egy harmonikus kiegészítést hallott vissza, amikor a szövegét valóban a maguk módján értelmezték, s azt hozták ki belőlük, ami hozzájuk közel állt.

– Volt olyan együttes is, amely valóban ráérzett a szövegre, s bizonyos módon alázattal adta elő, de ennek ellenére, önmagukat is harmonikusan ki tudták fejezni az előadásukkal. Ezenkívül voltak olyan formációk is, akik szerintem félénken nyúltak a szövegemhez. Egy kicsit több bátorságot vártam tőlük, s sajnálom, hogy egy kicsit féltek a szövegtől, vagy az is lehet, hogy nem volt elég idejük próbálni, s ezért voltak félénkek – ecsetelte, s hozzátette, hogy a szövegei adtak volna szabadságot, hogy bátrak legyenek, de ezzel szemben talán jobban tisztelték a szöveget, s előadásukban inkább a dallamra helyezték a hangsúlyt.

A zsűri tagjai: Ladik Katalin költő, performer, színész, a fesztivál díszvendége (Budapest), Radványi Balázs énekes-zenész, a Kaláka együttes tagja, a zsűri elnöke (Budapest), Török Máté, a Misztrál együttes tagja, verséneklő, zenész, Verebes Ernő zeneszerző-költő (Zenta) és Szögi Csaba író, költő (Zenta) a második helyezettnek a budapesti Németh Viktort kiáltotta ki A harmadik helyezést az úgyszintén budapesti Vendéghang zenekar szerezte meg. Az idei fesztivál közönségdíját a kecskeméti Resti Kornél zenekar nyerte. Az Apró Anna (koboz, ének) Kiss László (ukulele, mandolin) Lázár Miklós (cselló, vokál) Lehoczki Ágoston (szintetizátor) Papp Máté (gitár, kornyika) Tóth Marcell Soma (szaxofon, citera) felállású formáció Ady Endre Új vizeken járok című költeményének matróznóta formájában való előadása mellett rendhagyó, szimpatikusan szemtelen és merész módon tette kalapba, keverte össze az előírt Ladik versek sorait és így adták elő a zentai művelődési ház színháztermében, Weöres Sándor Robogó szekerek című versét pedig a rock, a funky, a rap és a progresszív zene ötvözetével fűszerezték meg, s adták elő. A fellépésük a https://youtu.be/WhraQtJGyQI internetes címen tekinthető meg.

A Kaláka zenekar első különdíját, két belépőt az idei Fatemplom Fesztiválra a keszthelyi Ambrus Hunor és Villányi Eszter kapta, a második Kaláka különdíjat, az együttes cédécsomagját pedig a szabadkai Az Ihlet Perce formációnak ítélte a zsűri. A Misztrál zenekar különdíját, egy könyvcsomagot pedig a szabadkai Szabó Róbert kapta meg.

Az Énekelt Versek 21. Zentai Fesztiválja szombat este megrendezett gálaműsorral ért véget, amelyen a hagyományokhoz híven a magyarországi Kaláka zenekar, és vendégük, Szirtes Edina Mókus énekesnő lépett fel, de a versenyprogram legjobb előadóiból összeverbuválódott csipet-csapat a délelőtti órákban a zentai piacon is örömzenélést rendezett.

Forrás: Magyar Szó