15 éves a Partiumi Néptánctalálkozó

Bihar megye Kiemelt cikk

15 éves a Partiumi Néptánctalálkozó

Idén 21. alkalommal gyűltek össze a micskei lakosok és a településre látogatók a falu központjában azért, hogy részük lehessenek a magyar népi hagyományok ragyogó csillogásában. Összesen tizennyolc együttes mutatta be tudását a közönség nagy örömére.

Az elmúlt vasárnap délutáni óráiban a település több pontjáról indultak el vendégcsoportok, hogy a Görböc Néptáncegyüttes tagjainak vezetésével közös ünneplésre hívogassák a közösség apraja-nagyját. A verbuválást követően a központban került sor az esemény nyitótáncára, ugyanis már hagyományosan egy emlékössztánccal kezdődik a rendezvény. Ilyenkor minden meghívott együttes és táncolni vágyó együtt játszik dallamos népi gyermekjátékokat, és táncol szatmári táncokat, melynek zenéjét a Soroglya zenekar szolgáltatja. A közös táncolást egységes felvonulás követte a rendezvénynek több éve otthont adó szabadtéri színpadhoz, a Miskolczy Károly Általános Iskola udvarára. Hodgyai Edit, a rendezvény főszervezője köszöntötte a vendégeket a XV. Partiumi Néptánctalálkozón, amely tulajdonképpen a 21. találkozónak számít, hiszen e nevet, az első találkozók megszervezése után, csak később vette fel. Köszöntőbeszédében hangsúlyozta a népi kultúra ápolásának fontosságát, mely hidat képez múlt és jövő között. Örömét fejezte ki, hogy egyre több család tekinti hivatásának az ősök kultúrájának megőrzését, évre-évre egyre többen, egyre igényesebb viseletekben jelennek meg a találkozón mindannyiunk örömére.

Jeles ünnep

Cseke Attila szenátor, a Bihar megyei RMDSZ elnöke hangsúlyozta, hogy pótolhatatlan az oktatók munkássága, a szülők támogatása, amellyel gyermekeik ilyen irányú neveltetését szorgalmazzák. A találkozó egy olyan élmény, ami minden évben jelen van kisebb és nagyobb közösségeinkben, megmutatva és megtartva nemzeti értékeinket. Kosztandi Mihály, Vámosláz község polgármestere is köszöntötte az egybegyűlteket, értékelve hagyományainkra épülő kultúránk sokszínűségét, köszöntve a Micskére érkező vendégeket, jó szórakozást kívánva a helység jeles ünnepén. Idén is szép számmal érkeztek néptáncosok a hagyományos találkozóra és bemutatóra, összesen 18 együttes mutatta be tudását a közönség nagy örömére. A fellépők között köszönthették Hajdú-Bihar megyéből a Vénkerti Általános Iskola és Művészetoktatási Intézmény néptánccsoportját és a Hajdúsági Népzenei Együttest Debrecenből, illetve Hosszúpályiból a Margaréta néptánccsoport felnőtt tagjait. Jelen volt az Ibolya néptánccsoportot Zerindről (Arad megye), míg Bihar megyéből a Kéknefelejcs Magyarremetéről, a Rezgő és a Rozmaring Belényesújlakról és Belényesből, szintén Dél-Biharból, Szalontáról a Toldi néptánccsoport.

400 táncos

A Sebes-Körös völgyéből a mezőtelegdi Pacsírták, Nagyváradról a Regenbogen német hagyományőrző csoport, Biharszentjánosről a Szentjánosbogarak érkeztek, míg a Berettyó-mentét a szalárdi Pitypang, a házigazda Görböc, a margittai Gyöngyvetők illetve a nemrég alakult berettyószéplaki néptánccsoport képviselte. Jelen volt az Érmellékről az érmihályfalvi Nyíló Akác, továbbá Székelyhídról a Zajgó, míg Paptamásiból a Gilice néptánccsoport. Számos vidék néptánca elevenedet meg a közel 400 táncos előadásában, így: felcsíki, marosszéki, kalotaszegi, délalföldi, német, nagybődi, moldvai csángó, szilágysági, rábaközi, szatmári, szigetközi, dunántúli, palatkai dallamok, ritmusok, színpompás viseletek hirdették ősi értékeik élni-akarását. A talpalávalót a Soroglya zenekar szolgáltatta. A találkozó keretében népdalokat énekelt Bacsó Ágnes és Bacsó Eszter Paptamásiból, Bányász Alexa és Bihari Krisztina, illetve a Görböc leánykórus Micskéről.

Fánkevő verseny

A hagyományokhoz híven idén sem maradhatott el a lekváros fánkevő verseny, hiszen ez már a kezdetektől a műsor egyik várva várt momentuma volt, a 21. fánkevő verseny győztese a micskei Barabás Bálint VI. osztályos tanuló lett. A gálaműsor alatt lehetőség nyílt kézműves foglalkozásokra, míg a kicsik a fellépéseiket várták, megcsillogtathatták kreativitásukat is, hiszen Halász Ilona és Bagosi Éva helyi pedagógusok nagy szeretettel várták az érdeklődőket. A találkozón jelen volt Szilágyi Rózsika kézműves mester Debrecenből, kinek kézimunkáiban gyönyörködhettek az érdeklődők. A hagyományos üstben főtt bográcsos elkészítésében a Görböc szülői közössége szorgoskodott, Szabó Berta, Tuci nagymama irányítása alatt, míg a fánkok Zöld Irma konyhaművészetét dicsérték. A találkozó moderátora idén is Erdei Sándor tanár volt. A rendezvény fő támogatói a Bethlen Gábor Alapítvány és a Communitas Alapítvány.

Forrás: erdon.ro